„Понякога си мисля, че историята на човека е историята на любовта към жената… Защото жената е прекрасна… за мъжа. Тя е сладост за езика му и благоухание за ноздрите му. Тя е огън в кръвта му и гръм на тръби; гласът й е повече от всякаква музика за ушите му; тя може да разтърси душата му, която иначе стои непоклатима в присъствието на титаните на светлината и мрака. И далече в своите мечти… мъжът с готовност е отделил място за нея, защото не може да види рай без жена. И мечът, пеещ в бой, не пее толкова сладка песен, колкото жената само със смеха си на лунна светлина или с любовното си ридаене в мрака, или с полюшващата се снага, когато върви на слънце, а той лежи, замаян от копнеж, в тревата”
Джек Лондон (1876-1916)
С този кратък откъс от романа „Скитникът между звездите”, създаден преди повече от 100 години от писателя, възпитавал чрез своите книги стотици хиляди читатели на мъжество, издръжливост и благородство, искам да поздравя, от името на изчезващия мъжки вид, всички представителки на „нежния пол” с днешния международен празник и в същото време да се опитам да пораздвижа малко умовете на мъжката аудитория на този сайт.
Имате ли представа защо и как е възникнала идеята за „нежния пол”?
Защо трябва да имаме специално отношение към някого единствено на база пол, а не на неговата индивидуалност и проявени качества?
Защо при природни бедствия, катастрофи или кризи първо трябва да бъдат спасявани жените, а след тях децата?
Защо всички хора в цивилизования свят са съгласни с концепцията, че мъжете трябва да бъдат оставяни на произвола, а не да бъдат спасявани с предимство?
За нагледен пример в това отношение говори статистиката от потъването на „Титаник” – спасени са 74% от жените, 52% от децата и едва 20% от мъжете, които по-късно, на всичкото отгоре, са обявени и за „страхливци”.
Защо е прието мъжът:
- да сваля шапка в присъствието на жена;
- да коленичи, когато я моли да се омъжи за него;
- да плаща сметката в ресторанта;
- да й дава предимство навсякъде и по всяко време и т.н.
И защо винаги мъжът трябва да спасява жената в приказката (или филма)?
Медиите постоянно дават гласност на теми, свързани с насилие над жени. Според наложените в демократичните общества ценности, на които уж те са носител, насилието е нещо, което не би следвало да бъде толерирано като явление. Въпреки това постоянно се говори и пише единствено за насилие над жените, а не над хората като цяло.
Незряло е да се смята, че полът на някого го прави по-добър или по-лош човек. И макар че жените са точно толкова ужасни или добри, колкото и мъжете, те получават в пъти по-малки присъди от представителите на „силния пол”, извършили същото престъпление.
Мъже, следете внимателно тенденциите в процеса, водещ до глобална женска доминация, защото ще трябва да свиквате с мисълта, че светът бавно, но сигурно ще се феминизира. Основен инструмент за насаждане на тази идея ще бъдат медиите – от подаване на определен тип тенденциозни новини, през излъчване на определени модели в киното и телевизионните сериали, до все по-често срещащи се реклами, в които жени или въртят мъжа на малкия си пръст, или го удрят, или го продават. С времето дотолкова ще свикнете с тях, че ще ги приемате за нещо нормално. Както свикнахте с родните телевизионни новини, изпълнени със съобщения за убийства, изнасилвания и грабежи – толкова сте претръпнали вече, че може спокойно да вечеряте, докато ви правят свидетели на поредното масово клане.
А докато това се случи не забравяйте, че „на дама не се отказва”.
Автор: Д. Цанков