CoShare са група иновативни мислещи млади хора, които са се заели със сложната задача да променят света към добро. И точно защото мисията им е трудна, се нуждаем от повече хора като тях. CoShare са насочили усилията си в посока подобряване състоянието на пчеларския сектор у нас. Какви са проблемите в него и кои са стъпките, които ще ги разрешат, прочетете в разговора ни по-долу.
Кой стои зад организацията CoShare?
CoShare: Зад организацията стоят Кристина Тодорова, Ванина Станчева, Габриела Зафирова, Смилен Хаджикостов, Деница Стойчева, Стефи Стоянова, Виолета Колева, София Евтимова или български студенти от Германия и България, които учат най-различни специалности – „Архитектура“, „Екология“, „Политически науки“, „Маркетинг“, „Бизнес администрация“ и „Екологично инженерство“.
Какво цели работата ви?
CoShare: Работата ни цели да подпомогне повишаването на популацията на пчелите и финансовото подпомагане на заетите в пчеларския сектор. Смятаме, че не трябва да се подценява важността на проблема с изчезването на пчелите и в тази връзка решихме да работим за подобряването на този сектор.
Издайте ни подробностите около създаването на мед. Какъв път преминава медоносната пчела и колко мед годишно произвежда една от тях?
CoShare: За половин килограм мед пчелите преминават общо 90 000 км. През целия си живот, който се равнява на 30-45 дни, една пчела произвежда около половин чаена лъжичка мед.
Имате ли данни колко мед на година се произвежда в България?
CoShare: В България се произвеждат между 8 000 до 10 000 тона мед годишно. Количеството варира всяка година.
А колко употребяваме?
CoShare: Българите консумират сравнително малко мед и медни продукти – средно около 700 грама на човек.
Разкажете ни повече за проблемите, пред които се изправят пчеларите в България.
CoShare: Най-общо може да се каже, че пчеларският сектор е най-малко подкрепяният в земеделския бранш. Субсидиите, отделяни от държавата, са нищожни. Друг важен проблем е пръскането с препарати в земеделските земи, които непосредствено се намират до пчелините. Те са една от главните причини за високата смъртност на пчели.
Какви са причините за изчезването на пчелите?
CoShare: Причините са изключително много. Към основните се причисляват използването на пестициди за аграрните култури, намаляването на биоразнообразието, недохранването на пчелите и в световен мащаб – ГМО култури. Сред по-специфичните причини може да се посочат инсталирането на WiFi и мобилни клетки в близост до пчелните кошери.
Първият проект на CoShare се нарича „Осинови си кошер!”. Дайте ни повече информация за него.
CoShare: При процеса на „осиновяване“ – фирмата „осиновител“ дарява средства в отглеждането на определен кошер. За целта тя осигурява еднократна парична сума, определена на база на средните годишни разходи по грижите за един кошер. Пчеларят от своя страна има възможност да се отблагодари на фирмата „осиновител“ чрез осигуряване на определено количество мед, произведено от „осиновения“ кошер, както и да запознае отблизо служителите й със самия занаят чрез организирани посещения на кошерите. Малките жестове от страна на пчеларите към осиновителите могат да варират според желанията и възможностите на едната и другата страна.
Кой и как може да стане част от него?
CoShare: Част от проекта могат да станат както пчелари, така и заинтересовани компании и физически лица, които искат да подпомогнат пчеларския сектор. Към този момент търсим и доброволци, които да станат част от организацията.
За да се запознете с още любопитни и вдъхновяващи личности, заповядайте и в страницата на Truestory.bg във Facebook!