Димитър Карагегов е човекът, който основно стои зад кампанията Liberty 420 – нишова кауза за либерализация на наркотиците в рамките на Българско либертарианско общество (БЛО). Кампанията провежда различни инициативи в помощ на употребяващите наркотици, сред които безплатни тестове на вещества и разясняване на правата на хората, когато биват претърсвани от полиция за наркотици. Пред TrueStory.bg Димитър разказа повече за Liberty 420, както и за считаната от някои за спорна възможност наркотиците да бъдат легализирани.
Какво представлява Liberty 420?
Димитър Карагегов: Liberty 420 е кампания на Българско либертарианско общество. Ние защитаваме пълното либертарианско разбиране, че ти си единствен собственик на тялото си и е редно ти да взимаш решения за него. Трябва да си свободен да можеш да експериментираш и да отваряш съзнанието си дотолкова, доколкото искаш. Естествено свободата идва с отговорност; понеже ти си този, който е единствен потърпевш от консумацията на каквито и да е вещества, нормално е това да е твоя отговорност, щом е твое решение. Отричаме патерналистичното отношение на държавата към теб и го смятаме за отнемане на собственост от човека. Което е робство.
Когато говорите за легализиране на дрогата, правите ли разлика, ако изключим разбирането на либертарианците, между леката и тежката дрога, или медицинската?
Димитър Карагегов: Не, абсолютно никаква разлика не правим от гледна точка на морала. Ако погледнем на моралната основа, на която сме стъпили – себепритежание и ненамеса в личните дела, също така не мислим, че е редно да има лекарства, които се дават само срещу рецепта. Не би трябвало да има човек, който да ти разреши да ползваш нещо. Това би трябвало да е само плод на твоето решение да го вземеш и естествено на пазара, който те снабдява на база на твоето търсене. От тази гледна точка не сме съгласни с министър Москов за „данъка за храните“ (Министерството на здравеопазването на Петър Москов предлага Закон за обществото здраве, който въвежда допълнително облагане на определени “вредни” храни, бел.ред.). Не сме съгласни също така вещества да бъдат контролирани и облагани с акцизи.
Ако си представим, че сме в малко по-реална обстановка, в която държавата продължава да съществува, склонни ли сте с кампанията, която ти водиш, да направите компромис и да се борите за нещо по-бързо постижимо?
Димитър Карагегов: Разбира се. Тук е моментът да кажа, че ние работим в тясно сътрудничество с останалите организации, които адвокатстват за легализацията на марихуаната в България. Те са няколко на брой, сред тях са „Движение Промена“ и Medical Marijuana България. Има също така една голяма пациентска организация, която се казва „Рестарт“ – това е сдружение на пациенти, които искат да получават лечение с канабис. Решили сме всеки да изиграе своята роля. Хората от „Промена“ споделят нашите виждания за наркополитиката като цяло, но са възприели тактическия модел първо да преследват целта за легализиране на медицинската марихуана и това да доведе до последващи стъпки. Това е успешният модел в Америка. Едно проучване там показва защо дълги години подкрепата за легализация на тревата не надвишава около 20%, но в един момент става обратното, като сега над 60% подкрепят легализацията. Основната причина не е, че хората са опитали трева, а че познават пациент, който се лекува с нея. Това е добро оръжие, което разбива негативните митове. Тези хора, които се лекуват с марихуана, имат медицински картон, постоянно ходят на лекар и тяхното здраве може да бъде измерено периодично във времето. Може да се види, че никой от тях не развива шизофрения и не иска да продаде телевизора на баба си, за да си вземе следващата доза. Ние сме решили да изиграем своята роля и да казваме това, което е редно и правилно, във всеки един момент. Съществува обаче и рискът да легализираме медицинската трева и тя да прелее в рекреационната, т.е. човек, който има предписание от лекар, да препродава марихуана на пазара. Тогава противниците на легализацията ще кажат: „Ето, уж го направихме само за пациентите, а то какво стана. Дайте да се върнем обратно“. Ако те пробият в този момент, няма никога да видим легална или дерегулирана продажба на трева.
Как преценяваш – къде е обществото ни в момента от гледна точка на легализацията на марихуаната?
Димитър Карагегов: Нашето общество е в тъмните векове, дори откъм обществена подкрепа. Ние също сме далеч от мисълта, че от утре наркотиците ще станат легални в България. Има модел, който е успешен и е успешен от над 15 години. Най-добрият пример е този в Португалия. Там абсолютно всички наркотици и вещества са декриминализирани. Това означава, че хора не влизат в затвора за притежание на до няколко грама наркотици. Португалия е имала страшен, дори епидемичен проблем с наркозависимостите, преди да ги декриминализира. През 2001 г. се стига до уникален политически консенсус. Събират се лидерите на опозицията и управляващите и се съгласяват да финансират екип от учени, които да посочат решение за проблема, а политиците да го подкрепят, независимо какво е решението (подписват празен чек). Тогава учените излизат с позицията да се декриминализира всичко, а парите, които са били харчени за репресивни мерки, да бъдат насочени към превенция. Оттогава употребата на всички наркотици в Португалия спада, смъртните случаи от свръхдоза намаляват, спада и употребата сред тинейджъри.
А какво пречи, ако не на легализирането, поне на декриминализирането на марихуаната в България?
Димитър Карагегов: Пречи правителството на Република България. И най-вече общественото мнение. От една страна всеизвестен е фактът, че България има история на производството и разпространението на наркотици още от социализма. Каналите за разпространение на наркотици са проект на Държавна сигурност, когато се изнася каптагон за Близкия изток, връща се хероин, който ние после изнасяме на Запад. Това винаги е бил силно контролиран пазар от държавата, който сега е доста силно променен, но играчите са същите или поне продават франчайз. Другият фактор е общественото мнение, което е рязко против. Всяка партия, която се осмели да направи нещо в този аспект, е обречена да загуби следващите избори.
Как оценяваш обществената подкрепа към инициативите на Liberty 420
Димитър Карагегов: Това, което наблюдавам, е, че възрастните хора не могат да ни разберат. Понякога дори хора от моето поколение не ни разбират. Когато казвам, че правя анонимни тестове на наркотични вещества, те се втрещяват, защото за тях това е стимулиране на употреба. Подобно твърдение обаче е безумие; все едно да кажеш, че „Инициатива за здраве“, които предоставят чисти игли на наркозависими за предпазване от ХИВ и СПИН, стимулира употреба. Срещаме обаче много широка подкрепа сред деца, тинейджъри, 12-20 годишни – хора, които тепърва посягат към наркотиците и са най-уязвими от гледна точка на измама от страна на дилърите. Те идват при нас, не се притесняват и ни подкрепят. Обнадежден съм, щом младото поколение откликва добре към нас, значи имаме бъдеще.
Бил си миналата година на Канафест в Чехия. Можеш ли да разкажеш повече за него? Какво ти направи впечатление?
Димитър Карагегов: Чехия е прекрасно място. Тайно си мечтая да живея там. Най-вече заради, като цяло, либералното отношение на хората и либералния им подход към живота. Същото важи и за тревата. Там тя дори и по време на социализма не е била много силно забранена, имало е малки градчета и селца, където хората открито са гледали в дворовете си коноп. Това е останало до ден-днешен и тревата в Чехия е нещо абсолютно нормално. В Чехия тя е декриминализирана, всеки може да я гледа свободно и можеш да се похвалиш с „добра реколта“, така както е с домашната ракия при нас. Хората, които си купуват трева, са туристите. Всички други отглеждат. По този начин се избягва рискът да бъдеш измамен, да ти дадат нещо, което не е марихуана, да бъдеш ограбен в тъмните ъгли от някой дилър. Това са неща, които декриминализацията на отглеждане за лични нужди предотвратява.
Ако се върнем на медицинската трева, смяташ ли, че може да се търси подкрепа от фармацевтичната индустрия?
Димитър Карагегов: Фармацевтичната индустрия е по-скоро неприятел на това, което се опитваме да направим. В САЩ тя финансира кампанията за антилегализация, защото от тревата трудно се печелят пари, когато е легална, ако визираме фармацевтичните компании. Понятието „медицинска марихуана“ е много по-различно от декриминализирана или легализирана трева. При медицинската трева има набор от регулации – кой ще изписва, с каква рецепта, кой ще обучи лекарите да предписват за правилните болести, кой ще отглежда. Когато говорим за медицинска трева, ти очакваш да получиш медицински продукт, въпреки че тревата така или иначе има своите медицински свойства и когато е растение.
Кое смяташ, че ще видим по-скоро – медицинска, декриминализирана или легализирана трева?
Димитър Карагегов: Медицинска трева със сигурност. Това е утъпканата пътечка, по която се върви. Надявам се да стигнем и до по-нататък. Националният съвет по наркотични вещества много активно обсъжда регулацията на медицинска трева, но в крайна сметка излезе с абсурдни предложения и нищо общо с медицинската трева. През годината също така ще се случи специалната сесия на ООН – UNGASS, където подробно ще се разисква наркополитиката. Там се очаква да има много силен натиск за декриминализация на марихуаната, а проблемът с употребата на наркотици да бъде изваден от наказателния кодекс и да се превърне от криминален в здравен проблем.
Заповядайте в страницата на TrueStory.bg във Facebook, където ще ви разкажем за още любопитни и повдигащи дискусия инициативи.