Пластмасовите бутилки имат много по-широко приложение от това, за което първоначално са произведени. Креативността тук може да бъде голяма, но днес се спираме на една от по-нестандартните идеи, която освен че спестява на планетата ненужния пластмасов отпадък, оставя след себе си иновативен продукт за строителство и изолация, наречен ecobricks (екологични тухли).
Когато се запазват, отделят и опаковат меките пластмасовите отпадъци (торбички, опаковки и др.) в пластмасови бутилки, могат да се правят строителни материали, които да се използват отново и отново. По този начин се изработват блокове, с които могат да се строят сгради, стени или да се правят модулни мебели. Еcobricks предлагат решение с нулеви разходи за намаляване на замърсяването с пластмаса в най-бедните региони в света – изграждане на зелени пространства, които обогатяват общността и премахват пластмасата от биосферата.
Ecobricks се правят от пластмасови бутилки за безалкохолни напитки (най-често двулитрови). За да получи ecobrick, човек просто пълни и натъпква бутилката до ръба с нерециклируема пластмаса (като меки торбички и опаковки на хранителни стоки), докато бутилката не стане твърда. След това тя се монтира в блокове, които лесно се сглобяват и осигуряват много добра изолация. Конструкцията се държи от рециклирани дървени дъски и се закрепва с тел, гумени ленти, силикон или цимент.
„Не са необходими специални умения, машини, финансиране, НПО или политици, за да строиш с Eco-Bricks“, казват създателите. Дизайнерът Ръсел Майер, един от основателите на движението, открива технологията, докато живее в Сабанган в Северните Филипини. Майер е автор на ръководство за правене на ecobricks – Vision Ecobricks Guide, първоначално създадено за училищата във Филипините. To вече е част от учебната програма в над 8000 училища във Филипините, където са изградени стотици екопътеки, градини и сгради. В САЩ, Южна Америка и Африка също има реализирани проекти с ecobricks.