Август е към своя край и повечето от нас неохотно превключват от слънчеволетен към дъждовноесенен режим. Мнозина свързват месец септември с края на лятната почивка, завръщането към рутината на работното място и началото на поредната учебна година. Деветият месец от годината отдавна се е превърнал в синоним на тягостност и следваканционна депресия.
От 2014 г. обаче септември става все по-привлекателен и вълнуващ благодарение на Фондация „ФотоФабрика“. За трета поредна година фондацията ще даде старт на едноименния фестивал през септември. Тема на тазгодишното издание на фестивала, който ще се проведе в София между 1 септември и 22 октомври, са конфликтите: конфликтът като противопоставяне на идеи, емоции, поколения, култури и държави, противопоставяне между мъжете и жените, между човека и природата, между света на материалното и света на ценностите.
“Протестиращият човек” [темата на фестивала през 2014 г.], “Маргиналният човек” (2015) и “Непознатият друг” (2015) показаха бунтуването на милиони, драмата на хиляди, достойнството на единици“, сподели пред TrueStory.bg директорът на Фондация „ФотоФабрика“ Еми Барух. “Конфликти” показва средата, в която се случва всичко това – в световен, в регионален и в локален контекст. Конфликтите може да са градивни. Може и да са разрушителни. У нас, в териториите на духовното, пораженията са опустошителни.“
С избора на толкова тежка и важна тема екипът на Фондация „ФотоФабрика“ доказва за пореден път своята чувствителност, усет за предизвикателствата пред световната общност и смелост в разглеждането на взривоопасни социални въпроси.
Както предходните две издания, тазгодишният фестивал ще включва палитра от събития, обединени около централната тема. Ако сте любители на фотографски изложби, по време на фестивала ще можете да посетите поне няколко такива. Ако обичате документално кино, ще можете да се насладите на прожекции и разговори със създателите на завладяващи екранизации със социална насоченост. Ако предпочитате да участвате в дискусии със съмишленици и работни ателиета с професионални артисти, „ФотоФабрика“ отново е точното място за вас.
За първи път тази година в програмата на фестивала има сериозно българско присъствие. Посетителите ще могат да се докоснат на творчеството на трима български автори, доказали своите качества извън пределите на родината, а именно Пепа Христова, Веселина Николаева и Стоян Ненов.
Фестивалът започва в първия ден на септември с откриването на изложбата „Клетвени девици“ на Пепа Христова в Националната галерия и с излагането на специално селектирани снимки от Reuters и Getty Images.
„Клетвени девици“ е първата изложба на Пепа Христова, поставяна в България. Родена през 1977 г. в Севлиево, Христова заминава за Германия през 1997 г., където живее и до днес. Следва в University Kiel и College of Applied Sciences в Хамбург. Като фотограф изследва противоречивата красота на Източна Европа с нейните социални феномени и традиции. Печели множество награди и стипендии, включително C/O Berlin Talents Award (2008), награда Otto Steinert за субективна фотография (2009), стипендия по програма Border Crossers на Фондация „Роберт Бош“ (2010) и др.
Веселина Николаева, първата жена, удостоена с наградата „Сребърна камера“ на Canon в Холандия, ще представи своята изложба „Градината“. Николаева израства в България, но пътищата я отвеждат в чужбина. Следва и участва в различни курсове в Холандия, Унгария, Испания и Германия. Днес поделя времето си между холандския град Утрехт и родната столица.
В програмата на фестивала е включена и изложбата „1/320 от секундата“ на фоторепортера на Reuters Стоян Ненов, който през април тази година стана първият българин с награда „Пулицър“. Ненов и колегите му от фотоотдела на агенцията получиха престижната награда в категория Breaking News Photography за отразяването на драмата на стотиците хиляди имигранти и бежанци, търсещи спасение в Европа.
Чуждестранното участие във фестивала не остъпва по блясък на българското. Обичащите фотографията и документалното кино ще могат да се срещнат с артисти от ранга на Ян Артюс-Бертран (1946), природозащитник и репортер с фокус върху отразяването на проблеми, свързани с околната среда, който през годините си сътрудничи с Geo, National Geographic, Life, Paris Match, Figaro Magazine и др.
Бертран добива международна популярност със своите пълнометражни документални филми, сред които могат да бъдат откроени Home (2009) и Human (2015) – и двата достъпни безплатно онлайн. Към момента Home е гледан от над 600 милиона души по целия свят.
Новият елемент в програмата тази година е „Фотомаратон„ – първото състезание от този тип в София, в което участниците трябва да направят серия от фотографии по предварително зададени теми в определен период от време. Състезанието ще започне в 10:00 ч. на 10 септември (събота) в One More Кино, а наградите на международното жури ще бъдат обявени на същото място в 20:00 ч. Голямата награда едва ли може да бъде по-съблазнителна: тридневна екскурзия до Париж.
Организаторите на фестивала възнамеряват да споделят част от преживяването и с живеещите извън София.
„Продължаваме да разширяваме територията на фестивала“, казва Еми Барух. „Между второто и третото издание гостувахме в Габрово. Имаме намерение фестивалът да продължи да “пътува” извън столицата и догодина.“
Когато изследват политически, социални, етнически, културни и религиозни конфликти, които заличават съдби и унищожават мечти, журналисти, артисти и анализатори се опитват да обяснят привидно необяснимото в цялата му комплексност. Крайната цел: да разберат корените на проблема и да намерят работещи решения. Цялото това начинание би било невъзможно в отсъствието на надежда за едно по-добро бъдеще.
Да си оптимист в България обаче, е болезнено трудно заради липсата на ценности и морални ориентири, обяснява Еми Барух, която в продължение на почти четвърт век работи като сътрудник към българската редакция на Deutsche Welle.
В подкрепа на твърденията си Барух дава следните примери от последните дни и месеци. Човек, потърсил политическо убежище на наша територия, е предаден на управляващите в родината му. Отдаден на професията журналист като Лили Маринкова е свалена от ефира на БНР, а повечето от колегите й изобщо не възроптават, защото не разбират, че „защитата на колега, която никоя власт не успя да употреби, е защита на собственото ни достойнство“. Паметници на културата като тютюневите складове в Пловдив се превръщат в пепел, а заедно с тях изгарят „мечти, съдби, вяра, хора, спомени, наследство“.
Въпреки неблагоприятните условия, екипът на Фондация „ФотоФабрика“ продължава да се бори за своите идеали.
„Оптимизмът е като дихателния рефлекс“, обобщава Барух. „Затова вдишваме знание и издишваме непокорство. Така продължаваме…“
Събитие с мащаба на Фестивал „ФотоФабрика“ може да се осъществи само при ефективно сътрудничество между съмишленици. Фестивалът, който е част от календара на културните събития на Столичната община за 2016 г. и подкрепя кандидатурата на София за Европейски месец на фотографията, се организира съвместно от Фондация „ФотоФабрика“ и Френския институт в България с подкрепата на Столичната община, Столичната програма „Култура“, Evermore и UniCredit Bulbank. Партньори на събитието са още Reuters, Getty Images, Националната галерия, Министерството на културата, Национален фонд „Култура“ (програми „Публики“ и „Мобилност“), Чешкият център, Sofia Biting Dogs, Гьоте-институт, Националното музикално училище „Любомир Пипков“ и столичните общини Триадица и Лозенец.
Заповядайте и в страницата на Truestory.bg във Facebook, където ще откриете информация за още интересни събития и вълнуващи инициативи!