Животът се промня пред очите ни, като ни превръща в свидетели на това как вълна от новости и технологии навлиза в ежедневието ни. Този факт ни дава поле за експерименти, но ни изправя и пред сериозни предизвикателства. За да не губим пътя към хармоничното взаимодействие с околните и средата си, трябва да бъдем отговорни и осъзнати, но към достигането на тази осъзнатост неизбежно търсим лидери, които да осветят пътеката пред нас.
Кои са качествата, които трябва да притежава всеки лидер на новото време, за да се справя с динамиката на съществуването ни и за да се превърне във водач през неизвестностите на промяната, разговаряме с Марина Стефанова – една от авторките на книгата „Лидери за ново начало“.
Здравейте! Представете се пред нас накратко.
Марина: Казвам се Марина Стефанова и съм специалист по корпоративна устойчивост и отговорност на бизнеса. Преподавател съм в Софийския университет и понастоящем съм председател на Българската асоциация на специалистите по корпоративна социална отговорност (БАКСОС).
Кога и как се появи идеята за създаването на книгата „Лидери за ново начало“?
Марина: Въпреки че бе създадена в неспокойните месеци на пандемията, книгата има интересна предистория. Провокирана е от склонността на настоящите лидери да мислят краткосрочно и ограничено, да избягват поемането на отговорност, да са реактивни и пасивни спрямо заобикалящите ни социални и екологични реалности.
Ето защо, наедно с изолацията ние решихме да потърсим нови идеи, които да ни вдъхновят да преосмислим кои сме и за какво живеем. Да намерим хора, които ни дават кураж и могат да ни направляват през несигурността на този сложен и променлив свят и които да ни помогнат да се приспособим към новата реалност.
Представете ни по-подробно авторите на „Лидери за ново начало“.
Марина: Ние сме четири жени с различен произход, на различна възраст и с различни професии. Пътищата ни се пресякоха през 2020 г. и оттогава посветихме по-голямата част от вдъхновението, времето и опита си да представим и очертаем профила на лидерите, които според нас все още липсват за изграждането на един по-добър свят, който да отговаря на съвременните предизвикателства.
Моята приятелка Жюстин Томс е сред пионерите на българския интернет. Тя е сериен онлайн предприемач, преподавател по дигитални комуникации в Нов български университет, публичен лектор и автор на множество книги.
Следващият член на екипа ни е д-р Джейн Муита, лекар по професия и представител на УНИЦЕФ за България от юни 2018. Родена е в Кения и от 21 години е част от екипа на Детския фонд за ООН като мениджър и ръководител на екип, както и като технически експерт по въпросите на здравеопазването, храненето и СПИН.
Една от каузите, за които Естер Гомбаш, илюстраторката на книгата, работи през последните 16 години като преводач, издател и водещ на семинари, е популяризирането на метода за емпатично общуване, наречен Ненасилствена комуникация. Автор е на специален комплект карти, създаден за развиването на емоционалната и емпатична грамотност. Започва да рисува едва през 2017 г. и използва картините си като форма на общуване и предаване на силни и вдъхновяващи идеи и послания.
С кои личности се запознаваме от страниците на четивото?
Марина: Книгата разказва историите на 28 известни и неизвестни за българския читател личности от областта на изкуството, спорта, науката, бизнеса, гражданския сектор и политиката. Те идват от всички континенти, на различна възраст са и са разнообразни като пол и етнос. Точно като нас. Без излишна суета те успяват да преодолеят множество трудности в личния си живот и професионалното си развитие и вдъхновяват хиляди последователи. Открихме смели, креативни и решителни хора, които са загрижени за съдбата на другите и планетата. В книгата задълбочено анализираме техните личностни характеристики като далновидност, решителност и състрадателна нагласа, за да преобразят своите организации и общества.
Живеем в динамични и променящи (се) времена. Как да съумеем да развиваме себе си устойчиво и хармонично?
Марина: Този въпрос е най-предизвикателният от всички досега. Всеки има свой собствен път към щастието и себереализацията. Онова, което не бива да забравяме, обаче, е да бъдем осъзнати и отговорни – както към себе си, така и към заобикалящите ни хора и реалности. Измежду най-важните ни отправни точки трябва да бъдат способността да посрещаме предизвикателствата на съвремието с отворени ум и сърце; да сме готови да приемем промяната и да не спираме да учим; да вярваме, че всички сме свързани и здравето /добруването/ успеха на другите са гаранция за собственото ни здраве, добруване и успех. Особено важни за мен са смелостта да навлизаме в непознатото и да не се приемаме особено насериозно. Подобна мисловна и емоционална нагласа биха ни помогнали да достигнем максимума на своя потенциал и да открием хармонията в живота и ежедневието си.
Кои са основните качества, които трябва да притежава лидерът на новото време?
Марина: Проучихме и в книгата споделяме някои от последните теории за лидерството. Става дума за работата на водещи световни научни тръстове като Харвардския и Станфордския университет (САЩ); както и Института за устойчиво лидерство в Кеймбридж (Великобритания). Вдъхновени от техните нови концепции, ние потърсихме доказателства в заобикалящата ни реалност и можем да потвърдим факта, че съществуват седем ключови характеристики, които задават радикална промяна и внасят ред в днешния объркан свят. Това са ценностната ориентация, емоционалната интелигентност, приобщаващият стил, системното мислене, вдъхновяващата визия, дългосрочната перспектива (далновидност) и новаторският подход. Без да са изчерпателни или да се изключват взаимно, те създават поле за по-нататъшни проучвания.
За кого ще бъде полезно да има „Лидери за ново начало” в библиотеката си?
Марина: Написахме тази книга за всички на високи ръководни позиции, които се стремят към самоусъвършенстване и променят нагласите и навиците си съобразно новите реалности. Тя е и за онези, които тепърва ще влязат в ролята на мениджъри и сериозно са се заели да изградят тези качества в професионалното си поведение. В допълнение, изданието би било от полза и за специалистите, които работят с личностния потенциал, които моделират и формират бъдещите лидери – такива са учителите, мениджърите човешки ресурси, наставниците и консултантите по личностно развитие.
Но преди всичко искаме да посветим книгата си на всички, които искат да видят актуална и обективна картина на реалността и на възможностите, които тя крие.
Още вдъхновение ще намерите във Facebook страницата на TrueStory.bg!