Името на селото в миналото е било „Кара дере“ (черно дере), заради битките по време на турско робство, когато много жертви са били хвърляни в дерето, което разделя селото на две.
Към настоящия момент постоянните жителите на селото са около 200.
Селото се намира в Западна България, в планински район до град Ихтиман. Разположено е в подножието на Черни рид, част от Ихтиманска (Западна) Средна гора.
Моята връзка със селото е детството, прекарано на село при любимите ми баба и дядо. Летата, които имаха дъх на безвремие и аромат на печени чушки, когато тичахме по прашните кълдаръми, а детски глъч ехтеше между сгушените къщи.
Така неусетно минаваше времето от година на година, докато онова малко дете не се превърна в голям човек.
Баба и дядо вече ги няма, но любовта е още там, а спомените за отминалото детство сякаш оживяват все по-осъзнато…
Сладкарницата, в която всеки четвъртък докарваха топли кифли, ароматът на прясно изпечен слънчоглед, току-що запечатаното шише с лимонада… Е, това вече е само спомен, но паважът е все още същият и аз с радост се завръщам тук, където израснах!
П.п. От два месеца вече живея на село и съм изключително щастлива, че мога да изпитам невероятното чувство от допира със земята, отглеждането на земеделски култури, близостта до животните и свободата да бъдеш себе си, там където истински принадлежиш.
Черньово е един малък оазис, сред който могат да бъдат посетени:
– Летателна площадка Ихтиман (LBHT), на която се провеждат летателни курсове и се организират авиосъбори.
– Язовирите Искър, Бозалан (Бакърдере) и Ловно-стопанство Искър се намират на около 15 километра от селото и предлагат чудесни условия за риболов и лов.
– Районът е известен на гъбарите-любители, с изобилието от диворастящи гъби – манатарка, пачи крак, рижика, булка, сърнела, горска и полска печурка, които се берат при подходящи климатични условия от април до октомври.
– В планината над селото има две хижи, предлагащи настаняване на посетителите на района.
– В Черньово всяка година през юни месец се прави събор, на който присъстват много танцови и фолклорни състави.
Автор: Милица Джанджова
Очакваме и вашите снимки, придружени с разкази, от селата на България. Вижте повече за играта ни „Спомни си селата на България“ и се включете в нея!