Петъчна варненска вечер. Мирише на пролет, въпреки че е само февруари, а сърцата бият учестено в очакване на събието на сезона във Варненската опера. Предстои ни да се потопим в страхотен симфоничен концерт, даващ заявки за превземане на всичките ни сетива. Един концерт, в който солист е Веско Ешкенази, а диригент – Мартин Пантелеев.
Музикалната вечер започна с произведение на Й.С.Бах „Концерт за две цигулки и оркестър“. Бах е написал концерта между 1717 -1723г., а по-късно го изпълнява и в Лайпциг. Музикалната творба е характерна за късния бароков период. Веско Ешкенази и Мартин Пантелеев засвириха заедно. Изпълнението им беше нежно и прочувствено. Музиката им разказваше истории и преживявания, пренасяйки ни в различен свят. „Allegro”- третата част от „Концерт за две цигулки и оркестър“, беше страхотна и майсторски изпълнена. Бурните аплодисменти на публиката окуражиха „съревнованието“ – музикален „дуел“ на двете главни цигулки на сцената.
Следващата компилация от произведения – (Ми минор) от Ф. Менделсон, придаде романтична нотка на симфоничния концерт. Феликс Менделсон-Бартолди съчетава в творчеството си новоромантичните тенденции и традициите на музикалния класицизъм. „Концерт за цигулка и оркестър“ е последното му голямо оркестрово произведение. Първите му две части – „Allegro molto appassopnato” и „Andante. Allegretto non troppo” са лирично свързани. Въпреки това, първа част е по-вълнуваща и динамична, докато втора е елегантна и страстна. Финалната част – „Allegro molto vivace” е лека и празнична. Публиката беше притаила дъх и слушаше в захлас соло частта на Веско Ешкенази.
Концертът продължи с музика на Пабло Де Серасте – „Цигански напеви“. Това е едно от най-известните му произведения, написано през 1878 г., а през 1881 г. се появява и версията му за оркестър. В него присъстват мотиви от унгарски мелодии и циганска музика. Отличава се с игриво и весело звучене.
Музиката на Жорж Бизе – „Фарандола“ е нещо, което най-вероятно всеки е чувал. Главна роля за изпълнението му имаха диригента Мартин Пантелеев и Симфоничен оркестър при Държавна опера – Варна. След това бяхме подканени да помечтаем с „Размишление“ на Жул Масне, което е част от операта „Таис“. Страхотният концерт завърши с „Ръченица“ (част от операта „Момчил“) от Любомир Пипков.
Този концерт е само прелюдия към предстоящите грандиозни концерти, посветени на 50-годишния юбилей на Веско Ешкенази, които ще се състоят на:
17 март 2020 г. – Зала 1, НДК, София;
04 юли 2020 г. – Летен театър, Варна.