„Тейт модърн“ (Tate Modern), както може да се досетите от името (идва от стила модърн), е галерия за модерно изкуство и арт форми, част от британската група галерии „Тейт“. „Тейт модърн“ се намира в Лондон на брега на Темза и е интересна за посещаване, но определено не е за всеки вкус.
Разходката до „Тейт модърн“ може да започне от катедралата „Сейнт Пол“ – третата по големина в света. Сегашната постройка на „Сейнт Пол“ е издигната през XVII век в стил барок. Катедралата е една от най-известните забележителности на британската столица и е напълно работеща църква с всекидневни служби.

Автобусна спирка пред катедралата. В близост има няколко спирки на метрото, включително и едноименната „Сейнт Пол“.
В случай че сте от „неправилната“ страна на Темза, то пътят ви може да се окаже малко или много живописен.
Модерното изкуство на XIX излиза от рамките на това, което ние познаваме като традиционно изкуство. Вече значение има не само това, което се вижда на платното, но и материалите, които се използват, а различните арт форми се увеличават неимоверно. Публиката може да стане част от самото „правене“ на изкуство. „Тейт модърн“ играе ролята и на музей, в който са представени различни пърформанси, както и историческият контекст на тяхното създаване.

„Тейт модърн“

Серия от фотографии, която представя работата на Сюзан Лейси при адресирането на проблема с незабележимостта на възрастните жени. През 1987 г. в САЩ Лейси организира пърформънс с участието на 430 жени, които са възраст над 60 години.

„Тейт модърн“

„Жени и работа“ е едно от първите произведения на изкуството, което се фокусира върху политически и индустриални въпроси от феминистка гледна точка.

Произведения на Люис Буржуа, родена в Париж през 1911 г., която влага в изкуството си основните въпроси на раждането, смъртта, любовта, загубата и страха.

Тези подобни на пашкул и направени от плат скулптури на полската артистка Магдалена Абаканович показват интереса й към биологичните системи. Направени са през 70-те години във време на политическо напрежение между Полша и Съветския съюз.

Инсталацията на Шила Гоуда се състои от два контрастиращи материала – автомобилни брони и сплетена човешка коса.
Заповядайте в страницата на Truestory.bg във Facebook, където ще откриете още интересни истории от света около нас!