Зареден с арсенал от умения, познания и страст към екстремните спортове, Мартин Антонов канализира цялата тази енергия в създаването не просто на фейсбук страница, а на общност. The Adventurer’s guidebook е интернет пространство, където можете да откриете цял набор от полезна информация под формата на видеа за редица екстремни зимни и летни спортове. Сноуборд, катерене, слаклайн, планинско колоездене, уейкборд. При това видеата няма само да погъделичкат интереса ви за това как се кара сноуборд или дали е яко да катериш в зала, а ще ви дадат адекватни съвети за това от каква екипировка ще се нуждаете, как да направите първите си стъпки (буквално и преносно) в тези спортове, как да се насладите безопасно на дозата адреналин.
От години познавам Мартин като човек – позитивен, зареждащ, от онези хора, с които общуването е ненатоварващо и леко. Затова и не се учудих, докато четях отзиви за него като инструктор по сноуборд. С търпение и приятелско отношение се грижи не просто да ви качи на сноуборд и да ви научи да го карате, той изгражда отношение с планината. Марто, както и малобройният му, но надъхан екип, са сертифицирани инструктори по различни спортове. Повече за самите тях, за страничката и за това къде се заражда любовта към екстремното можете да прочетете в разговора ни с Мартин.
Коя е първата ти екстремна любов?
Мартин: Най-най първата ми екстремна любов беше скейтбордът. Когато навлизах в тийнейджърските си години (бях на около 12) и бях сменил квартала и училището, се запалих страшно много по този спорт. Така и се запознах с първия ми приятел от новия квартал, докато карах скейт пред блока. ☺ От там тръгнаха всички останали екстремни спортове, свързани с дъски.
Как беше първото ти качване на сноуборд? Тръпка? Страх?
Мартин: Изключително смешно! Беше през 2007ма година на х. Малинка на Витоша. Празнувахме 18-тия рожден ден на мой много близък приятел, а аз бях успял покрай Коледа да скатая 200лв. и да си купя първате автомати, обувки и дъска от зимния пазар на Стадиона. След първия ден единият крак страшно много ме заболя в глезена и когато извадих вътрешните чорапи на ботушите, за да изсъхнат, разбрах защо – единият беше с около два пръста по-къс от другия! Никога повече обувки за 50лв…! 😀
Кое е първото нещо, което ще дадеш като съвет на абсолютен новак, който се качва на сноуборд?
Мартин: Вземете си инструктор! Знам, че след като вече сте похарчили една торба пари за екипировка, това е последното нещо, за което бихте инвестирали, но нямате представа колко главоболия ще ви спести това! Аз самият направих тази грешка и заради това се учих как да карам около 3 сезона. Доста често при мен идват хора, които вече няколко сезона се мъчат да правят завои, но не им се получава. И не, приятелите ви няма да ви научат! Никой не иска да кара с бавния и учещ се начинаещ! 😀
Как виждаш ти състоянието и развитието на зимните спортове в България?
Мартин: Определено има голям интерес към зимните спортове в България и това е нещо, което няма как да не ме радва. Всеки сезон се запознавам с много готини и надъхани хора, които тепърва започват да карат и това ме прави много щастлив! Правят се състезания за малки и големи, райдърски срещи, където хората да се збавляват и споделят опит. Има много туристически агенции, предлагащи различни зимни преходи с невероятни места за каране на фрийрайд! Имаме много спортисти, които се състезават на световно ниво, въпреки, че по-голямата част от тях тренират извън България, но това е по-скоро политически проблем и не мисля да задълбочавам в него.
Какво е за теб планината – покой, предизвикателство? Можеш ли да опишеш как се чувстваш там и какво те привлича към планинските върхове и пътеки?
Мартин: Планината за мен е място, където човек наистина разбира от какво е направен. Желанието да се покоряват трудно достъпни места и да откриеш какво има зад ей онова хълмче са дълбоко заложени в нашата същност от векове! Когато съм на високо, под планинските върхове или дълбоко в горите, изпитвам страхотен респект към това, което природата е сътворила! Всичко около мен е в баланс и самото ми присъстиве на едно такова място ме кара да се чувствам изключително уравновесен. Каквито и проблеми да съм имал долу в града те изчезват и отстъпват своето място на един душевен и физически унисон. Това е и главната причина, поради която се опитвам да прекарвам възможно най-много време сред дивото. ☺
Има ли спорт, който много искаш да пробваш, но все още не си?
Мартин: Кайтсърф! От както се помня имам мечата, да се науча на някакъв вид сърф! Дълги години това не беше възможно с живота, който водя в София (която уви няма излаз на море :D), но съм планирал това лято да променя нещата!
Как се роди идеята за The Adventurer’s guidebook?
Мартин: Идеята за TAG се роди преди може би няколко години, но края на 2017-та, след множесто отклонения и промени, най-накрая кристализира в това, което можем да видим днес. От много време исках да направя вид онлайн платформа, в която хората да получават достъп до важна информация относно дадения вид екстремен спорт, който ги интересува. Помня колко ми беше трудно на мен самия, когато започвах да практикувам различни спортове. Разпокъсаната и непълна информация, която често беше грешна, ме объркваше много. Нямах пари за уроци и учители и за това реших, че ще бъде много яко да спестя тези главоболия на хората, които искат да се занимават с тези неща и са поели по този път.
Зима, лято, видеата ви не спират. Пада ли голямо забавление докато снимате или процесът е строго професионален?
Мартин: Аахахаха! Не съм очаквал, че нещо подобно ще ми бъде толкова трудно! Няма да забравя как снимахме първото видео на The Adventurer’s Guidebook около 3 часа, защото не спирах да се смея, някой се смееше зад камерата или постоянно ме разсейваха! Стараем се да бъдем възможно най-професионални, защото често нещата, за които говорим във видеата са доста сериозни и има потенциален шанс за сериозни травми, ако човек не внимава! Но за изминалата половин година сме събрали гигабайти с изцепки, които смятам да сглобя и направя на видео в края на годината! 😀
Засега предлагате основно индивидуални и групови обучения по сноуборд на Боровец и Витоша. Какво да очакваме в бъдеще?
Мартин: Планове и желания много! Ще видите, нека това остане изненада! ☺
Ще ни разкажеш ли за екипа и приятелите около теб – тези, които те подкрепят и надъхват както в спорта, така и живота като цяло?
Мартин: Пфф, няма да ми стигне времето да ги изброя! Откакто започнах да развивам The Adventurer’s Guidebook и още преди него, голяма част от моите приятели знаеха с какво ще се захващам и всички от тях ме подкрепят постоянно! Имал съм лекция на тема social marketing, обучение по монтаж и сглобяване на видеа, както и практически занимания, в който ми е показвано как да снимам с фотоапарат, и всичко това, от различни мои приятели – дори техниката, с която снимам, не е лично моя! Не мога да изразя с думи колко много съм им благодарен, защото без тях, това нямаше да се случи! Екипа, вие си го знаете! 😀 За сега главно действащите лица сме аз и Пешо (Петър Първанов, бел.ред.). С него се запознахме на един курс за сноуборд инструктори и от тогава развихме силен броманс! Страхотен човек, на когото съм доверявал живота си многократно! Късметлия съм, че се срещнахме и се нави заедно да развиваме TAG! И на последно място, но не и по значение, моята майка (Mom, I’m fine!)! От най-ранните ми тийнейджърски години винаги е била зад мен и ме е подкрепяла във всичките простотии, които ми е раждала главата! Благодарение на нея аз съм това, което съм днес!
Как се виждаш след 5 години – яхнал сноуборда с вятър в косите/брадите или в някаква по-улегнала ситуация?
Мартин: Ами аз си имам една мечта за годините, които предстоят, и тя е свързана с един бус, пълен с екипировка за сноуборд, планинско колоездене, катерене, сърф и какво ли още не, и едно голямо обикаляне, където ми видят очите! ☺
И като Марто спомена планинско колоездене, на тази тематика е и последното видео. Можете да му хвърлите едно око (или да се метнете направо на колелото).
Ако искате пък да им ударите по едно рамо, за да продължат да ни радват с видеата и уроците си, можете да го направите ето тук.