Едва ли има много хора, които обичат да се връщат назад в онова време и по специално в далечната 1997 г., когато за да намериш някой по-нов филм, трябва да отидеш до близката видеотека и да го вземеш под наем за 24 часа. Ако не го върнеш навреме, те очаква солена глоба. Горе-долу и по това време, седейки в очукана кола на път за работа, Марк Рандолф и Рийд Хейстингс обсъждат глобаta от 40 долара, която Рийд е получил задето е забравил да върне стар забравен диск във видеотеката и си задават въпроса – възможно ли е да направя така, че това никога да не се повтори? Не след дълго те намират отговор на този въпрос и започват да го превръщат в реалност, която по-късно ще носи името Нетфликс.
Разбира се, това е краткият вариант на историята. Истинската история е много по-сложна и далеч по-заплетена и се намира зад страниците на “Това никога няма да стане” от Марк Рандолф, която е вече на българския пазар благодарение на издателство Обсидиан.
Първоначално замислена като наръчник за предприемачи, “Това никога няма да стане” е поднесена като мемоар. Тя разказва и проследява процеса от зареждането на идеята за Нетфликс, превръщането и в реалност, превежда ни през всичките безсънни нощи на хората, работили усилено в продължение на години, за да превърнат една мечта в действителност и ни показва истинското лице на успеха – не моментално хрумване или момент на просветление, а като кула изградена върху купчина от лоши идеи, зад която стоят усилията на много хора.
Книгата е вдъхновяваща, написана по изключително стегнат и достъпен начин и може да бъде ценен урок за всеки човек, на който му хрумва някоя идея под душа и иска тя да се превърне в реалност след като излезе от него и се срещне с реалността. От Марк също научаваме за фирмената култура на Нетфликс, която е базирана на свобода и отговорност, както и на радикална честност.
“Това никога няма да стане” улавя духа на цяла една епоха. Това е история за успеха, която не губи темпо в нито един момент. Но не онзи успех, който компанията е постигнала, а успехът в по-широко измерение: задоволството от това, което човек е постигнал и което е надминало и най-смелите му очаквания. Защото както казва Марк в края на книгата – Никой не знае нищо.