Покрай Панаира на книгата в НДК и наближаващите коледни празници решихме да се потопим в света на детската литература. За събеседник по темата избрахме Велина Христова, мениджър „Бизнес развитие“ в издателство за детска литература „Фют“. Велина завършва едновременно две бакалавърски степени: по публична администрация в Германия и по европеистика и международен бизнес в Холандия. После заминава за Португалия, където придобива магистърска степен по мениджмънт. След завръщането си в България работи в известна технологична компания. В един момент решава, че иска да промени посоката си на развитие. Така се озовава в издателство „Фют“. Велина е част от сдружението на българите с опит в чужбина „Тук-Там“, където ръководи проектите „Посланици на Тук-Там“ и „Литературни пейки“. Владее английски, немски и португалски.
Как се реши да започнеш работа в издателство, специализирано в издаването точно на детска литература?
Велина Христова: Семейна традиция! 🙂
Какво ти дава работата в тази сфера? Помага ли ти да запазиш детското у себе си?
Велина Христова: Работейки в детското книгоиздаване, ми се налага по-често да посещавам детския свят, да препрочитам и преживявам различни приказни истории и да поддържам любопитството си към заобикалящия ни свят.
Какви тенденции наблюдаваш в издаването на детска литература у нас през последните няколко години? Как се променя тя откъм съдържание и оформление?
Велина Христова: Детските книги днес са много по-интерактивни от тези от нашето детство. Отчасти това е свързано и с нашето съвремие, в което компютрите и интернет са част от ежедневието. От една страна, при наличието на всякакви електронни устройства става все по-трудно да се задържи интересът на детето върху статичната книга. От друга страна, интерактивно поднесената информация се запомня и усвоява по-лесно. Затова днешните детски книги са повече от просто цветни хартиени страници. Интересно е развитието и на детската художествена литература. Подобно на детските интерактивни книги, художествените четива отразяват живота на съвременното дете. Главните герои са деца и младежи с подобни проблеми и живот като на съвременните читатели.
Можеш ли да посочиш конкретни заглавия или конкретни автори, които са направили истински бум наскоро? Какво според теб прави тези заглавия/автори толкова търсени?
Велина Христова: Една от най-успешните поредици днес е на Свен Нордквист за героите Петсън и Финдъс. Това е и една от нашите любими поредици. Тези книги съчетават в себе си прекрасен текст и илюстрации. Текстът е изключително забавен и същевременно носи дълбоки послания. Историите са истински и много човешки. Свен Нордквист е автор, който много умело успява да пише от гледната точка на децата, а не на възрастните. Това е доста трудно. Много рядко се срещат толкова талантливи автори.
Какъв е интересът към детските книги у нас – стои на едно и също ниво, расте или спада?
Велина Христова: По моя преценка интересът е един и същ. Промяната е основно в разнообразието от детски книги и достъпа до заглавия от международни автори.
Ти самата продължаваш ли да четеш детска литература извън професионалните си ангажименти? Какво дава тя на възрастните книгомани?
Велина Христова: Обичам да чета детски книги, особено енциклопедии. Толкова много неща сме забравили и толкова много неща не знаем. В образователните книги винаги намирам по нещо ново и интересно. Харесвам и стойностна детска художествена литература, защото макар и писана за деца, тя засяга важни теми и от живота на възрастните.
Кои детски книги би препоръчала на по-възрастните читатели? Какво прави тези книжки толкова ценни и универсални откъм послание?
Велина Христова: Силно препоръчвам книгите на Майкъл Морпурго. Той е един от най-обичаните съвременни британски детски писатели. Написал е повече от 100 книги за деца, като някои от тях са адаптирани за театър, телевизия и кино. Носител е на многобройни международни награди за детска литература и е единственият британски писател, получил четири пъти наградата „Ред хаус“ (Red House Children’s Book Award), която се определя чрез гласуване от самите деца. Впечатляващо е как авторът успява да разкаже за драматични исторически събития като войната, например, и да говори за теми като самотата, обичта и семейството през личната история на героите си. Това са все теми, за които по принцип трудно се говори с деца. На пръв поглед простият език на Морпурго буквално омагьосва читателя. Последната му издадена книга е “Островът на Кенсуке”, по която се подготвя пълнометражна анимация. С нетърпение очаквам излизането на български език на „Историята на редник Пийсфул“, една от най-награждаваните книги на Морпурго.
Какво искаш да пожелаеш на родителите и на малките читатели в навечерието на Коледа, един от най-светлите християнски празници?
Велина Христова: Пожелавам на всички малки и големи читатели да не спират да четат, да вярват в чудеса и да изживеят своята приказна история.
Заповядайте в страницата на Truestory.bg във Facebook, където търсим чудесата в света около нас – по Коледа и не само 🙂