Владимир Димитров е създателят на Сдружение „Зелена Странджа“, а инициативите му будят любовта към планината у стотици хора вече пет години. В неговата сигурна компания на планински водач ви каним и на разходка из красивата и мистична Странджа, в която прекараното време е „истинска наслада и почивка“.
Искрени благодарности към Владимир за увлекателния разговор!
Здравейте! Разкажете ни накратко за себе си!
Владимир: Казвам се Владимир Димитров, роден съм в Ямбол, завърших Лесотехническия университет – София, упражнявах лесовъдската професия в различни направления и горски стопанства в периода 2000 – 2015 г., след което се посветих изцяло на гората и на връзката между хората и гората. Обичам да ходя по планини от ученик, затова се записах да уча горско стопанство. Щастлив съм, че днес мога да упражнявам хобито си, да бъда възможно повече време сред природата и да споделям, това което съм научил през годините с други хора.
Имам красива съпруга и три прекрасни деца, които обичам безкрайно много.
Потопете ни в магията на Странджа планина с няколко думи.
Владимир: За първи път попаднах в Странджа по време на една студентска експедиция до диви и непознати за нас местности през 1997 г. Група приятели се лутахме с часове, ден след ден из горите покрай река Велека, без ясни ориентири, но впечатлението, което остави у мен тогава Странджа, беше достатъчно силно, за да ме върне 5 години по-късно да следвам своя професионален път и развитие в този район. Странджа наистина е различна и по-специална планина. Колкото и да си мисли човек, че я познава, тя крие толкова „богатства“, че винаги има с какво да ни изненада и на какво да ни научи.
Как и кога се роди „Зелена Странджа”?
Владимир: Сдружение „Зелена Странджа“ официално се появи на бял свят при основаването си през 2007 година. Повечето хора обаче научиха за него след 2015 –та, благодарение на по-активните дейности от този период.
Идеята още със създаването на сдружението беше да се работи за популяризиране на Странджа, разработване на нови маршрути и привличане на повече хора. Дейностите започнаха да се развиват и да придобиват ясни измерения обаче едва, когато реших лично да се посветя изцяло на тази кауза и да търся още съмишленици.
С какво трябва да се „въоръжим”, тръгвайки към планината?
Преди всичко, с любопитство към природата и търпение… С времето, прекарано сред природата, постепенно се научаваме да различаваме и виждаме все повече от нейните детайли, т. е. натрупваме познание, а с познанието идва и уважението към безкрайното й величие.
Странджа не е като другите планини. За високите планини човек трябва да е много по-подготвен – и физически, и психически. Там много лесно можем да попаднем в ситуация на оцеляване и това ни натоварва допълнително във всеки един момент. В Странджа отиваме да се учим и съзерцаваме природата, там се отпускаме максимално и се чувстваме защитени. В Странджа движението сред природата е истинска наслада и почивка.
Как планирате преходите и събитията си? Какво е важно да се вземе предвид?
Владимир: Аз съм професионален планински водач. Всеки един маршрут го проверявам предварително, дори в добре познатите ми райони. Трябва да съм сигурен, че не са настъпили някакви промени по трасето, да знам кои са интересните и важни места, къде са местата за почивки, евентуалните препятствия и възможностите за преодоляването им. Не мога да си позволя да попадна в ситуация на изненада от самото трасе или да се нуждая от повече време за взимане на решение, когато съм с група.
Също така, ако е нужно, присъствието на наша група в гората го съгласувам и с други организации и институции – горски стопанства, ловни дружинки, гранична полиция, за да избегнем случайни срещи и да не стават конфликти. Използвам всички възможни случаи да организирам срещи с местните хора – кметове, експерти, земеделски производители, от които научаваме много интересни неща и черпим информация „от извора“.
Планирането на едно събитие отнема много повече време от самото изпълнение, за което хората обикновено не се замислят. Някои смятат, че винаги като тръгнем из гората, хубавите и интересни неща просто се случват от само себе си, ей така – случайно.
Кои са дестинациите, които сте посетили до този момент? Как ги избирате?
Владимир: В Странджа почти не остана населено място, което да не сме ползвали за изходна точка на наш еднодневен преход. Все по-малко стават и забележителностите, които не сме посещавали. От някои села имаме по няколко варианта за маршрути. Странджа изобилства от пътища и пътеки, както и от разпръснати навсякъде забележителности и могат да се направят разнообразни маршрути. До някои от по-интересните обекти подхождаме по различен начин в зависимост от сезона и разстоянието, което трябва да изминем. Имаме си дестинации за всеки един сезон.
Когато човек познава добре особеностите на района, той може да си избере и правилния маршрут. Например в Странджа през лятото в гората е много горещо, сухо и има мухи. Покрай морския бряг обаче има бриз, прохладно е, няма досадни мухи и човек може да спира за плаж на красивите диви плажове по време на своя преход. През април и май пък цъфти зелениката и нашите маршрути са съсредоточени в ареала й на разпространение. Есента е по-благоприятна за западните и централни части на планината, защото вече е по-хладно, много шарено, а пътищата са все още сравнително сухи. През зимата в по-високите части на Странджа можем да се любуваме на снега, който ни липсва покрай морето.
Разкажете ни повече за кампаниите „Коледна елха” и „Улично дърво”.
Владимир: Засаждането и отглеждането на дървета е моя страст от много години. По стечение на обстоятелствата и в горските стопанства, в които съм работил, отговарях и за разсадниковото производство. Участвал съм и съм организирал десетки акции по засаждане на дървета. Знам, че има много хора, желаещи да садят дървета, но не знаят как да го направят. Затова желанието ми беше да помогна на хората да садят дървета по правилния начин.
По своята същност „Улично дърво“ е нереализиран модел за доброволно и съгласувано засаждане на повече дървета от обикновени хора в градска среда. Той предоставя възможност, улеснява и напътства тези, които искат доброволно да засадят дървета, да го направят според правилата, на подходящите за целта места, със съобразени с градската среда дървесни видове и размери. Моделът е универсален и максимално опростен. Целият процес на засаждане е сведен до пет независими една от друга стъпки. Моделът може да работи във всеки град и във всяка държава чрез интернет платформа, стига да бъде приет от местните власти. Към момента все още не е срещнал нужното внимание и не е приет в чистия си вид в нито един град, но благодарение на него желанието на хората да садят дървета още повече се засили, с което общините вече започнаха да се съобразяват.
За кампанията за засаждане на живи коледни елхи мога да кажа, че тя дълги години се случваше само в рамките на моето семейство, докато не реших преди 4-5 години да я споделя публично и така да се превърне в малък трудов празник за повече хора непосредствено след Коледно-новогодишната ваканция. В тази кампания също целим засаждането да се извършва грамотно и по правилата, за да подобрим прихващането на дръвчетата и по този начин да запазим радостта и ентусиазма в хората.
Какъв е броят на последователите ви и събитията, които са реализирани до този момент?
Владимир: В началото, през 2015 година, се опитвах да водя точна статистика за броя на участниците в събитията на „Зелена Странджа“, но в края на следващата година се отказах. Започнахме с много малък кръг от верни последователи. За повечето хора това, което правехме беше ново и неразбираемо. След година-две усилена работа и постоянство хората започнаха да ни се доверяват и да ценят труда ни. Имаме събития през цялата година, всяка седмица. Бургазлии и хората от региона ни научиха, следят дейността ни и се включват в събитията, които им допадат и когато са свободни. За мен е чест и удоволствие, че имам възможността да предлагам на хората услуга, от която те имат нужда, прави ги по-здрави, по-щастливи, спокойни и образовани.
Накъде стягате раниците през следващите седмици?
Владимир: Нашите раници са в непрекъсната готовност. Задават се по-топли, пролетни дни. Природата се събужда, а с нея и желанието на хората да излизат по-често навън. Еднодневните походи на „Зелена Странджа“ продължават всяка събота и неделя, като вече акцентът ще бъде пролетните растения, след два месеца ще започне да цъфти и зелениката. С увеличаването на деня можем отново да си позволим да ходим до по-отдалечени дестинации в Странджа, като Вълчанов мост и пещерата „Света Марина“. Тази пролет към новите маршрути ще добавим и пещера Махарата. Всеки месец посещаваме и някоя по-висока планина, като в момента в най-скорошните ни планове е Стара Планина с Шипка, Бузлуджа и Узана. През април и май ще организираме поетапно преминаване пеша по нашия маркиран 180-километров маршрут през цяла Странджа от Елхово до Ахтопол – Тур Странджа.
Още интересни разговори ви очакват сред нашите „Интервюта“!