След броени дни започва вдъхновяващият събор „На мегдана на другата България 2023“, който тази година събира в Прага български фолклорни групи от 15 държави! Ако не сте успели да планирате присъствието си в чешката столица на 3 и 4 юни, не пропускайте да се насладите на програмата онлайн! А за да ви подготвим подобаващо за предстоящото събитие, днес ви срещаме с представители на две от групите-участници: Ирина Янева от фолклорна формация “Сборенка” – Берлин и Милена Евгениева-Иванова от фолклорен клуб „Роза Дамасцена“ – Рим.
Разкажете ни повече за вашата танцова школа!
Ирина: Ние сме фолклорна формация “Сборенка” – Берлин. Нашата група е създадена през април 2013 г. като място за събиране на българи с цел да танцуваме народни хора, да срещаме сънародници и да се забавляваме. И от тези срещи имаме вече няколко двойки, които поеха заедно своя житейски път, създадоха семейства, вече имат и деца, нашето второ поколение Сборенка 🙂 През изминалите 10 години през танцовата зала са минали стотици участници, научили сме над 100 хорá, имаме и няколко хореографски разработки. Много от участниците днес танцуват почти от самото създаване на групата. Хората са на различна възраст, имат различни професии, но в залата всички сме равни, обединени от желанието да танцуваме, да съхраняваме и разпространяваме красотата на българския фолклор и култура.
Милена: Здравейте! Фолклорен клуб „Роза Дамасцена“ – Рим е група, която създадохме заедно с Лидия Черешарова през 2019 г., водени от любовта към българското хоро и желанието българите в Италия да го учат и танцуват. Поради COVID-19 имаше прекъсване, така че може да се каже, че сме млада група. При нас танцуват както българи, така и италианци. Основната идея на групата е да се срещаме в приятелска среда, да танцуваме за удоволствие и да се зареждаме с добро настроение и положителна енергия! Участвахме в международен фестивал на танца в Будапеща, имахме съвместно участие с италианския бенд Errichetta Underground на фестивал на балканската музика в Рим, в онлайн изданието на „На мегдана на другата България“ Верона. Забавляваме се както в залата, така и по участия! Нашите врати са отворени за всички, без ограничения за възраст, народност, религия! Много сме щастливи да показваме България, чрез нашите хорá! Мотото ни е „Хорото лекува“.
Как се мотивирахте да участвате в тазгодишния събор “На мегдана на другата България”?
Ирина: На събора „На мегдана на другата България“ ще участваме за четвърти път, което само по себе си доказва, че не ни е необходимо дълго обмисляне. Особено след последното ни участие в Копенхаген, тъй като имаме доста нови танцьори, които там за първи път се качиха на сцена. Още с приключването на събора решението беше взето единодушно и дори безгласно – то беше абсолютно ясно, там сме 🙂 И нямаме търпение да срещнем приятели от всички краища на Европа, че даже и извън нея, хора, с които сме се срещали по други фестивали, концерти или на предишни издания на събора и ни свързват прекрасни приятелства.
Милена: Отдавна следим изданията на фестивала. В изданието във Верона участвахме онлайн. За изданието в Копенхаген не бяхме готови, поради прекъсването, но този път бяхме твърдо решени, че няма да пропуснем голямото българско хоро, събрало много позитивни хора на едно място, които споделят българските танци и традиции. Искаме поне за малко да се почувстваме в България!
Как се подготвяхте за участието? Има ли по-специални хореографии, които ще включите в представянето си?
Ирина: Тазгодишният събор има много специфична тема и ние се постарахме да отговорим на регламента. За тази цел подготвихме съвсем нов танц, хореографията е наша, със съдействието на приятел хореограф, Румен Петров, който помогна за някои елементи в мъжката игра и финалната част. Танцът се казва “Розобер” и се надявам да се хареса на публиката. Тъй като програмата е в 2 дни, доста дълга и натоварваща, ние решихме да съкратим времето си за участие и ще се представим само с един танц.
Милена: Много се стараем с подготовката за тазгодишния фестивал! Имайки предвид, че сме млада група и до момента сме танцували само хорá, реших да експериментирам с разработки, които ще представим. Това беше посрещнато с голямо въодушевление! Чакаме с нетърпение да затанцуваме на сцената на „Мегдана на другата България“ и да покажем уменията си на родолюбиви самодейци!
Има ли интерес към българските народни танци от чужденци? Кое им е любимото нашенско хоро?
Ирина: Чужденците харесват много българския фолклор, това е неоспоримо. В Берлин има няколко групи за балкански фолклор, ръководени от германци. Естествено танцуват и български танци. С тях поддържаме много добри приятелски отношения. Понякога ходим на техните репетиции, за да си откраднем някое българско хорце, те също посещават семинари при известни наши хореографи. А българският фолклор е необятна Вселена, винаги има какво ново да се научи. Там ходят хора от различни националности. При нас танцуват само българи, ние комуникираме на български и държим в залата да се говори на български език. Някои от танцуващите идват с децата си, които през повечето време са немско говорящи, по този начин ги стимулираме да упражняват майчиния си език.
Милена: Италианците харесват нашата народна музика, песни и хорá. Още при създаването на групата с нас затанцуваха италианци на различни възрасти. Любимите им хорá са Стамена, варимезово, граовско… Като цяло харесват по-бързите ритми!
Трудно ли е да се поддържа българският дух зад граница?
Ирина: Във всеки случай не е лесно, но който го носи в сърцето си, намира начин. Било с народни танци, било с посещение на български кино или театрални постановки, четения на български автори, концерти на изявени музиканти и други. Залите, където се организират такива мероприятия, винаги са пълни. Освен това в българските училища се провеждат тържества за всеки празник, на които присъстват не само родителите, но и много други българи.
Милена: Зависи от гледната точка. Нашата идея е, че трябва да пазим корена си, за да пази и той нас! Знам със сигурност, че нашият клуб е посещаван от хора и съмишленици с добри сърца, изпълнени с любов към българското народно творчество! Поддържането на българския дух извън пределите на България зависи от всеки българин по отделно, от това какво е отнесъл той в сърцето си зад граница! За себе си мога да кажа, че когато влагаш любов и страст в това, което правиш и изпитваш любов и уважение към хората, всичко се получава с лекота! Желая здраве и с хорото напред!
Още интересни разговори ще намерите във Facebook страницата на TrueStory.bg.
Подкрепете ни в Patreon!