Голяма част от света днес отбеляза 1 май – Деня на труда и на международната работническа солидарност. И в България не го забравихме. По принцип БСП са флагман в честванията на празника, защото са си вменили ролята да бъдат защитници на правата на работещите (доколко успяват да са такива действително, е друг въпрос).
Иначе, денят има наистина важно значение, защото е символ на служителите – всички тези, които работим за заплата и за „шеф“. На днешната дата през 1886 г. в САЩ профсъюзите провеждат неофициална национална стачка, в която вземат участие над 300 000 работници от цялата страна с искане за въвеждане на официален 8-часов работен ден. Дотогава условията на труд са били нечовешки. В годините работниците бавно успяват да извоюват своите права. Но и до ден-днешен се срещат работодатели, които си позволяват да ги нарушават, така че – битката не е завършила…
Докато проучвахме информацията за 1 май, до нас достигна тъжна вест – Бен Е. Кинг ни напусна. Той е певецът, изпълнил една от най-великите песни за всички времена – Stand by Me. Починал е вчера – на 30 април, съобщи неговият агент.
Бенджамин Кинг, както е истинското му име, си е отишъл от нашия свят на 76-годишна възраст. R&B и соул певецът започва кариерата си в края на 50-те години на XX век с бандата „Дрифтърс“ (The Drifters), с която изпълнява хитове като There Goes My Baby и Save the Last Dance For Me.
Започвайки солова кариера, той влиза в американския Tоп 5 с песента Stand by Me през 1961 г. През годините тази песен девет пъти е била в класацията US Billboard 100 – два пъти в негово изпълнение и седем пъти като кавър на изпълнители като Джон Ленън и Спайдър Търнър.
През 1986 г. парчето е използвано като мелодия към едноименния филм. През 1987 г. е хит номер едно в Обединеното кралство, както и номер 25 в класацията на Асоциацията на звукозаписната индустрия в Америка „Песните на столетието“.
През 1999 г. една от големите организации в САЩ за изплащане на музикални права – BMI, обяви, че песента, написана от Кинг заедно с Джери Лейбър и Майк Столър, е четвъртата най-често пусканата по американските радиостанции и телевизии през ХХ век.
Парчето на Бен е наистина велико – вярваме, че той ще остане в историята с него.
На вас желаем приятно слушане, на работещите хора – да отстояват правата си, а на Бен Е. Кинг казваме: Почивай в мир, ще те помним!