„Хук – бързи връзки“ на Мишел Милър (изд. „Бард“*) е корпоративен трилър за пари, секс, власт и амбиции. Романът е съвременен прочит на случващото се след финансовата криза от 2008 г. и бума на технологичните компании в САЩ. Книгата разкрива много за мотивацията и предразсъдъците на хората, стремящи се към кариера на финансовия „Уолстрийт“ и технологичната Силициевата долина.
Авторката Мишел Милър е бивш банкер в голямата американска банка JPMorgan. Тя е работила в офиса на институцията в Пало Алто, където са били управлявани активите на Facebook, Instagram и Pinterest. В това отношение писателката определено знае за какво става дума, когато описва света на финансистите от „Уолстрийт“ и новобогаташите от Силициевата долина.
Героите Тод и Тара изглеждат перфектни и поддържат този свой образ. Те обаче имат своите егоистични стремежи, неловки моменти и срамни желания. Същевременно в романа търсенето на лесен секс е добре навлязло в ежеднението на хората, а имиджът за тези от горните слоеве на обществото е станал по-важен от много други неща. Като цяло образите в „Хук – бързи връзки“ са много истински и показват както коравосърдечността, нужна за да се печелят пари, така и искрени моменти на човечност.
Сюжетът на романа се върти около приложението за бързи срещи „Хук“, което много прилича на Tinder. Компанията на гениалния, но социално неадекватен предприемач Джош, иска да излезе на борсата и да събере милиарди долари за бъдещо развитие. Тод, Тара, Джош и останалите играчи се стремят да извлекат максималното от финансовата операция, която трябва да впечатли пазарите. Както може да предположите, намесени са много пари и много амбиции на участващите в сделката – герои, които биха нарушили закона или обществените ценности, за да получат това, което искат.
„Хук – бързи връзки“ също така засяга и важни теми като сексизма в корпоративните среди, както и скритата полова и расова дискриминация. Една от героините се учудва на бял шофьор на такси в Сан Франциско, черен гей е назначен на позиция за връзки с инвеститорите, за да изглежда, че корпорацията приема различните, жена на висша банкерска длъжност се смята, че не трябва да ходи сама на среща с инвеститор в 8 ч. вечерта. Това са все примери, които искат да покажат, че проблемите с дискриминацията в многообразното американско общество са актуални и сега, и особено по върховете.
Книгата на Милър поставя много въпроси за кариерното развитие, пренебрегването на личния живот заради работа, загубата на човешка съпричастност и успеха на всяка цена. Напрегнатият сюжет ще даде това, което търсят почитателите на заплетени корпоративни истории с включени разследване на смъртен случай и финансови измами.
*Изд. „Бард“ е партньор на TrueStory.bg.