Екологичното строителство е подход, който има за цел да подобри връзката между човека и заобикалящата го среда. То е в основата на устойчивия начин на живот, към който, за щастие, все повече хора се стремят. Сред тях са и героите на днешната ни история. Те са група иноватори, които не само припонзват нуждата от екологично строителство за изграждането на по-хармоничен свят, а и смело са запретнали ръкави в посока устойчивото му развитие в България.
Срещаме ви със Сдружение „Институт по екологично строителство – ИЕС“, които ще ви разкажат що е то екологично строителство и къде съвсем скоро ще можем да се учим да го случваме на практика. Запознайте се с тези смели, млади хора, обединени от желанието да допринесат за по-добрия и отговорен начин на живот у нас.
Здравейте, представете се накратко пред нас.
ИЕС: Здравейте! Ние сме Сдружение „Институт по екологично строителство – ИЕС“. Събрали сме се професионалисти и любители, обединени от една обща кауза – да направим достъпно, познато и предпочитано строителството с екологични материали в България, а защо не и на Балканите.
Разкажете ни що е то екологично строителство – какви са предимствата му?
ИЕС: За наша радост модерният човек все повече се замисля за това колко е важно да живее здравословно и в хармония с природата. Именно това може да ни даде екологичното строителство – качество на живот, което ни гарантира среда, лишена от вредни влияния. Строителният сектор е един от големите замърсители в нашето съвремие и това налага нов поглед върху строителните материали. Можем да бъдем модерни, дори като се обърнем отново към старите и позабравени естествени строителни материали като: дърво, глина, слама, камък, индустриален коноп, вар и вълна. Просто трябва да ги прилагаме с нов технологичен прочит. Това са устойчиви и екологични строителни материали, които не само ще подобрят микроклимата в сградите, в които работим и живеем, но и ще допринесат за опазването на околната среда. Глината, например, оставя минимален въглероден отпечатък, има отлични топлоакумулционни качества, създава дишащи стени и гарантира липсата на вредни летливи вещества в дома ни.
Индустриалният коноп, който ще продължи да се налага в строителния бранш, в момента направо променя строителните практики в цяла западна Европа. От него се правят изолации, тухли, мазилки в съчетание с вар, варо-конопени изделия, от които могат да се строят цели къщи. Вълната също е чудесен материал за шумо- и топлоизолация. Вариантите на използването на екологични строителни материали са многобройни, а ползите – безспорни. Освен по-добър микроклимат и грижа за здравето и природата, тези естествени материали са икономически и технологично по-изгодни за производство и употреба. Един строителен материал може да се нарече устойчив, когато има слабо въздействие върху околната среда през целия си жизнен цикъл – от добива и производството до края на използването му и връщането му в природата. Разбира се, ние съвсем не отричаме съществуващите конвенционални строителни материали, просто търсим екологична, технологична и икономическа симбиоза в полза на човека и обитаваната среда.
Как се роди идеята за ИЕС – Институт по екологично строителство?
ИЕС: Идеята – ИЕС съществува от 2020 г. в главата на председателя на управителния съвет – Добромир Машев, който е един от малкото строителни гео-биолози. Работейки в България и чужбина, той трупа опит в бранша, който съпоставя с личните си търсения и достига до идеята за ИЕС. Намира съмишленици и през октомври 2022 г. сдружението вече е факт. Заедно сме архитекти, геолози, строители, икономисти, технолози и разбира се студенти и ученици, като всички работим в посока популяризирането на природосъобразните материали в строителството и повишаването на строителната култура. За нас е видно, че хората стават все по-чувствителни към средата, в която живеят и все по-отговорни към здравето си и природата.
Разкажете ни повече за сградата в Долни Раковец и идеята за нея – защо избрахте именно това място?
ИЕС: Сградата на института е старото училище в село Долни Раковец, Радомирско, което получихме за бъзвъзмездно ползване със съдействието на общината. През пролетта на тази година започнаха ремонтните дейности, които са особено предизвикателни, защото зданието е с напълно изгорял покрив и това допълнително усложнява задачата ни. Домът на ИЕС, както го наричаме, се намира само на 40 км от София и това беше важно за нас – мястото да е комуникативно, но и изнесено от големия и шумен град. Селото Долни Раковец е изключително интересно и с много дадености като минерални извори, глинести почви с много високо качество, и не на последно място – най-добрият чесън в България! След като направим реставрация на сградата, в двора на училището ще обособим пространство за практически занятия и за изграждането на няколко опитни къщички, в които да се видят на практика различните възможности на екологичните строителни материали и начините на работа с тях.
Какво се случи с ремонта досега и какво предстои да бъде направено?
ИЕС: Още по време на първата ни доброволческа акция, която се случи на 9, 10 и 11 юни, когато на терен се събрахме близо 80 ентусиасти, успяхме да извадим от сградата над 250 тона строителен отпадък. Премахнахме изцяло остатъците от изгорелия покрив и подготвихме помещенията на първия и втория етаж за по-нататъшни дейности. Материалите сортирахме на големи купчини в двора, за да ги използваме отново в процеса на реставрационните дейности.
На следващата акция, в началото на септември месец, вече сваляхме мазилка от стените, за да подсигурим помещенията за зимните месеци, както и започнахме да покриваме части от стените на втория етаж със строителен найлон, за да ги предпазим от просмукване с вода и разрушаване цялостната конструкция на сградата.
Наскоро премина и третата и последната за тази година доброволческа акция – 27, 28 и 29 октомври, с която финализирахме започнатото предния месец. Трябва да сме сигурни, че домът на ИЕС ще презимува подсигурен и максимално предпазен от вредните атмосферни въздействия.
Случи се и друго важно нещо – срещнахме чудесни хора по пътя си – доброволци и ИЕС Ангели, на които благодарим от сърце, че припознаха каузата на ИЕС и запретнаха ръкави заедно с нас. Получихме и доказателство, че в България има фирми, готови да помагат на смели и смислени каузи и да застават зад тях, предоставяйки помощ според възможностите си! Случи се това, че доброто се умножи и се надяваме нещата да продължават в този дух!
Каква ще бъде основната мисия на ИЕС след като бъде завършен?
ИЕС: Целта ни е в Дома на ИЕС да обособим учебни помещения и опитни площадки, в които професионалисти, студенти и любители да могат да се обучават в строителни практики с екологични материали. Искаме да задълбочим изследването на възможностите, които предлагат естествените природни материали и да преобърнем строителните тенденции в България в полза на природата и човека.
Смятаме, че страната ни има всички дадености да се превърне в център на екологичното строителство, което в момента набира сериозна скорост, предвид все по-широко разпространяващите се зелени практики в почти всички аспекти от нашия живот.
Как можем да помогнем на инициативата ви?
ИЕС: Като се включите в акциите ни, поканите доброволци и разпространите Facebook и инстаграм профилите ни. Като станете наш #ИесАнгел чрез дарение по банковата ни сметка. Разпространете сайта на ИЕС, за да получи каузата ни повече последователи и привърженици, там ще намирате винаги актуална информация за дейностите ни.
Още интересни разговори ще намерите във Facebook страницата на TrueStory.bg.
Подкрепете ни в Patreon!