Видео уроците по гримиране на Решма дават много повече от знанието как да си слагаме червило или очна линия. В началото на тази седмица Решма Курейши започна да публикува своите „Съвети за гримиране“, които могат да ви шокират със своята откровеност. Инициативата, предприета от младата жена, която се включва в кампанията „Правете любов, не белези“ (Make Love Not Scars), има за цел да обърне внимание и повиши информираността за атаките с киселина в Индия.
18-годишната сега Решма е с обезобразено лице след атака със сярна киселина, когато е само на 17 години. Тя е нападната на 19 май 2014 година от съпруга на сестра си, докато се разхожда по улицата в град Алахабад, в североизточната част на Индия. Отчужденият съпруг на сестра й и негови приятели я поливат със сярна киселина, от което тя получава сериозни изгаряния и губи лявото си око, пише на сайта MakeLoveNotScars.org.
„Бях само на 17 по това време. Днес моите нападатели се разхождат свободни, докато аз трябва да изживея живота си без лице“, казва пред сп. People Решма Курейши, която е родом от Мумбай. „Сестра ми изкрещя: „Решма бягай!“, но преди да мога да направя нещо, неговите двама приятели ме свалиха на земята, хващайки ме за двете ръце, а той поля киселина върху лицето ми“, разказва девойката.
При липса на помощ от правителството за покриване на разходите за операцията й, Решма се обръща към Make Love Not Scars, организация, която подкрепя оцелелите след подобни нападения. Групата й помага да събере пари чрез платформата IndieGoGo, за да плати медицинските си разходи. Сега Решма призовава за спиране на свободната продажба на киселина в Индия.
По данни на „Обединението на оцелелите след атаки с киселина“ (Acid Survivors Trust International – ASTI) около 1000 нападения се случват всяка година в Индия, като 90% от жертвите са жени. В отвореното писмо към индийския министър-председател на сайта на Make Love Not Scars се казва, че „броят на атаките с киселина са се увеличили между 2012 и 2014 година с тревожните 250 нападения“, въпреки забраната на Върховния съд на Индия за директна продажба на киселина.
През 2013 година Съдът ограничава продажбата на веществото, а решението е продиктувано от големия брой нападения над жени. От тогава за магазините е задължително да притежават лиценз за продажба на киселина, трябва да проверят личните документи на купувачите и да поддържат регистър с името и адреса им. Съдът също така забранява продажбата на киселина на хора под 18 години. Въпреки това, пише One India, в много части на страната все още е изключително лесно да се сдобиеш с веществото.
Относно видео уроците със съвети на Решма, основателят на Make Love Not Scars Риа Шарма обяснява пред сп. People, че с използването на повърхностна тема като гримирането са искали да създадат контраст и да обърнат внимание на един много сериозен проблем.
Сега Make Love Not Scars стартира петицията #EndAcidSale, призоваваща за спирането на продажба на киселина. Близо 70 000 души вече са се подписали.