Ноам Чомски е безспорно един от най-значителни мислители на нашето съвремие. Често наричан „бащата на съвременната лингвистика“, Чомски е важна фигура в аналитичната философия и се смята за един от основателите в областта на когнитивната наука. В последно излязлата на българския пазар книга „За западния тероризъм – от Хирошима до дроновете“ той си партнира с разследващия журналист Андре Влъчек, където двамата обсъждат външната политика на САЩ, лицемерието на западния свят и често премълчаните жертви на политиката на Запада.
Книгата започва като разговор между двамата мислители, които изследват „справедливите“ войни на Запада, пропагандата в медиите, която е неотлъчна част от политиката, обръщат внимание на страните от съветския блок, говорят за Индия, Китай, Латинска Америка, стигайки до Близкия Изток и Арабската пролет. Авторите продължават разговора, спорейки кое е най-тежкото престъпление, извършено от Запада и стигат до извода, че унищожаването на околната среда е може би най-сериозният геноцид на човечеството. Чомски цитира и Оруел, според който светът е разделен на хора като нас и на неличности – всички останали, които нямат значение. Влъчек продължава темата, като дава за пример Британската империя, която първа е построила концентрационни лагери и говори за масовите кланета в южните части на Южна Америка, извършени от Германия. Чомски и Влъчек говорят също и за Конго, където през последните няколко години са убити между три и пет милиона души – от милиции, зад които според тях стоят мултинационални корпорации и невидими правителства.
Всички тези престъпления са изследвани от авторите от човешка гледна точка, като те не пропускат да засегнат и едни от най-наболелите теми на нашия век – недохранването, неспособността да се излекуват лесно лечими болести, които погубват по 8000 деца само в южните части на Африка.
Чомски и Влъчек също така говорят за американското могъщество, като заемат различни позиции – Влъчек вижда Съединените Щати като империя, която затвърждава мощта си по целия свят, докато Чомски смята, че американската сила непрекъснато отслабва. Те не пропускат да анализират и ситуацията в Източна Европа, като смятат, че интелектуалци и писатели като Вацлав Хавел и Милан Кундера едностранчиво са обслужвали интересите на Запада и са се прекланяли към потисниците си. Интересно е и мнението на Влъчек, според което расизмът в Източна Европа се дължи на факта, че управляващите са искали дълго време изолираната Източна Европа изведнъж да стане интернационална, което в крайна сметка не се получава при по-голямата част от хората от народа.
Чомски и Влъчек говорят и за онези забравени хора от Третия свят, които често отсъстват от новинарските емисии на западните медии и обръщат сериозно внимание на западната медийна пропаганда, чието лицемерие е като злокачествен тумор за обществото.
„За западния тероризъм – от Хирошима до дроновете“ е книга, която трябва да присъства в библиотеката на всеки, който се интересува какво става по света и отказва да повярва на ежедневните лъжи, които се бълват от екрана. Книгата завършва с хронология на най-важните събития, случили се в периода от август 1945 г. до август 2012 г. и поставя множество въпроси, един от които е – коя тенденция ще надделее – светът върви към гибел и няма смисъл, по-добре да се откажем или ако искаме да направим нещата по-добри, то непременно трябва да опитаме.