Наскоро ви представихме Лилия Костова, Атанас Събев и Сиво Даскалов, които през миналата година станаха първите стипендианти на Фонда „Иди, учи и се върни“ на Сдружението на българите с опит и образование в чужбина „Тук-Там“. След едногодишния си престой тримата са обратно в България, решени да използват наученото в полза на икономическото и социалното развитие на родината си.
Днес оставаме на вълна „Иди, учи и се върни“, защото искаме да ви запознаем с Лилия Чобанова, Дениза Георгиева, Виктория Попова и Савина Алексиева – четиримата стипендианти на фонда за 2017 г., избрани преди няколко седмици от 18-членно жури. Благодарение на даренията на над 100 българи и на компаниите HRS Bulgaria и Comtrail, Лилия и Дениза получават по 10 000 лв., а Виктория и Савина – по 6 000 лв.
Лилия Чобанова: Babson College, САЩ
Лилия израства между Борисовата градина и тролей номер пет в столицата. Завършва Първа английска езикова гимназия, след което придобива бакалавърска степен по икономика и бизнес администрация от Американския университет в България (АУБ). По време на обучението си, а и извън университета, Лилия проявява сериозен интерес към финансови анализи и управление на активи. През летните месеци на 2015 и 2016 г. работи в Edgartown National Bank в САЩ: рез първата година се занимава с персонално банкиране, а през втората – с жилищно и ипотечно кредитиране.
Веднага след като приключва четиригодишното си обучение в Благоевград, Лилия започва да обмисля варианти за магистратура в Европа и САЩ. Благодарение на две стипендии – тази на Фонда „Иди, учи и се върни“ и стипендия „Чапрачиков“, предоставена от АУБ – през академичната 2017-2018 г. Лили ще направи магистратура по финанси в Babson College.
„Програмата е доста различна от тези в Европа, всичко е практически насочено“, разказва Лилия, която от февруари насам работи в IBM. „На студентите дори се дава възможност да участват в управлението на част от университетския финансов фонд като портфолио мениджъри. Това означава истинско управление на капитал в период от една година. Като цяло се набляга на истински казуси и примери от бизнеса. Теорията се учи редом с практиката.“
След магистратурата в САЩ Лилия планира да търси мястото си тук, защото смята, че от комбинацията образование в чужбина и завръщане в България печелят както студентите, които трупат разнообразен опит и имат по-добри възможности за развитие, така и компаниите, които се радват на по-добре подготвени кандидати. Този процес носи множество ползи и за икономиката на страната ни като цяло, смята Лилия, тъй като в него участват предимно „хора с иновативно мислене и голям инат, които движат нещата в положителна посока“.
В професионален план Лилия се е насочила към инвестициите и капиталовия пазар.
„България има голям потенциал да стане водеща в региона в сферата на фондовата търговия, но има и известни пречки, които донякъде ни възпрепятстват“, казва тя. „В този бизнес като цяло е добре да си първи, а с пускането на първия български борсово търгуван фонд – рядко срещан инструмент за Балканите – сме на прав път. Със сигурност следващите години ще бъдат интересни за капиталовия ни пазар, а неговото развитие е ключово за икономиката ни, което ме мотивира и осмисля усилията ми да се реализирам в тази насока.“
Дениза Георгиева: College of New York, САЩ
Почитателите на Bulgarian International Television (BiT) познават Дениза като бивш водещ на предаването „еМисия България“ и автор на репортажи с фокус върху човешки права, малцинствени групи и бежанци. Дениза е от София и има бакалавърска степен по европеистика и магистърска степен по организационна психология от СУ „Св. Климент Охридски“. Започва докторантура по организационна психология в същото учебно заведение, но впоследствие осъзнава, че иска да се развива в други области на психологията.
Днес Дениза вече е отправила поглед към следващото предизвикателство в живота си: магистърска програма по психология в College of New York, САЩ. Тя е категорична, че стипендията на „Тук-Там“ е изиграла решаваща роля в нейния случай, защото висшето образование в САЩ е толкова скъпо, че всяка допълнителна помощ е добре дошла. Наред със стипендията от Фонда „Иди, учи и се върни“, Дениза получава и грант от Fulbright Bulgaria.
„Искам да благодаря на всички тези прекрасни хора, които [с даренията си] направиха възможно [четирима души] да заминат за мястото, където ще учат и ще сбъдват мечти“, казва Дениза. „Цяла една държава говори колко е важно образованието, [но] никой досега, на нито едно ниво, не е създал една такава стипендия, т.е. няма нито един добър пример на ниво политики, който да подкрепя стремежа на младите хора да създават реалността, която искат.“
След дипломирането си в Ню Йорк Дениза ще се върне в България, за да бъде част от една положителна трансформация в социален план. Иска да помага на представители на неоправдани групи като бежанци, роми и младежи от ЛГБТИ общността, повечето от които не могат да разчитат на такава солидна подкрепа от страна на близки и приятели, каквато получава тя през годините. В това начинание планира да разчита и на мрежата от контакти на „Тук-Там“, така че българите, получили шанса да следват и да работят в чужбина, да дават добър пример и да помагат на по-малко привилегированите младежи у нас.
Виктория Попова: Maastricht University, Холандия
Родом от Гоце Делчев, нейно любимо място и днес, Виктория завършва средното си образование в ПМГ „Яне Сандански“. Записва социология в СУ „Св. Климент Охридски“, но година по-късно се насочва към психологията, което по думите ѝ е едно от най-добрите ѝ решения досега. Продължава развитието си в областта на човешките ресурси, като през последната близо една година е част от екипа на JobTiger.
Стипендията от Фонда „Иди, учи и се върни“ Виктория ще инвестира в магистратура по трудова и организационна психология в Maastricht University. Заминава за Холандия с високи очаквания към страната, университета и програмата.
„Жаргонно казано, очаквам да ме „отвеят“, казва Виктория. „Отивам с нагласата да взема максимума, така че да развия себе си, а след това и българската действителност.“
След обучението си в Маастрихт Виктория иска да се включи в отдела за обучение и развитие на персонала на някоя българска компания, където да помогне на хората да се чувстват по-уютно на работното си място. Има идеи и за преподавателска дейност.
„Много ме мотивира идеята да преподавам на хора като мен в момента, като добавя стойност [към] българското [образование] и по-специално обучението в СУ „Св. Климент Охридски“. Имам сантиментална стойност към Евлоги и Христо Георгиеви и сградата на Ректората“, казва Виктория.
Савина Алексиева: Erasmus University Rotterdam, Холандия
Савина е от София, но описва себе си като пътешественик и гражданин на света. Има магистърска степен по право от Нов български университет (НБУ). През 2011 г. е български младежки наблюдател на 49-тата сесия на Комисията за социално развитие на ООН в Ню Йорк. В свободното си време се занимава активно с младежки инициативи и спорт.
Сега ѝ предстои магистратура по международно и европейско търговско право в Erasmus University Rotterdam, Холандия.
„С времето се научих, че човек трябва да си поставя реалистични очаквания, за да не бъде разочарован след това“, казва Савина. „Именно затова очаквам много нови и полезни знания, преживявания, приятелства и перипетии, които те карат да израстваш и да се радваш по-силно и искрено на безоблачните времена.“
След една година Савина ще се върне в България. Абмицирана е с натрупаните знания и опит да промени не само съдебната система, а и образователната, така че младите юристи да получават по-добра подготовка.
Екипът на TrueStory.bg пожелава на Лилия, Дениза, Виктория и Савина здраве, късмет и незабравими приключения по време на обучението им в САЩ и Холандия.
Източник на заглавното изображение: „Тук-Там“