През последната седмица ние, българите, независимо дали живеем в страната или на хиляди километри от нея, имаме троен повод за радост. Всъщност поводът е един, но замесените са три млади българки, които доказват, че най-добрите посланици на една страна са не дипломатите, а интелигентните, целеустремените и градивно мислещите ѝ граждани.
Росица Заимова, Ива Цолова и Лена Бориславова – три момичета, за които повечето българи навярно не бяха чували до преди няколко дни – попаднаха сред общо 300 европейци на възраст до 30 г. като част от инициативата 30 Under 30, в рамките на която сп. Forbes всяка година избира по 30 души в 10 категории, които с дейността си правят света едно по-добро място за живеене.
Роси и Ива, заедно с още 28 млади европейци, попадат в списъка на Forbes за социални предприемачи, Лена пък е сред 30 номинирани в областта на правото и политиката.
През следващште дни ще ви представя трите момичета в отделни статии, защото смятам, че личните им истории са повече от пъстри, поучителни и обнадеждаващи.
Започвам с Роси, която някои читатели на TrueStory.bg вече познават, тъй като ви разказах за нея още в края на 2015 г.
Роси израства в село Кочан в Западните Родопи. Придобива бакалавърска степен по бизнес и икономика в Американски университет в България, прави магистратура по международен мениджмънт в Испания, работи две години в Германия, а от близо три години живее и работи в Брюксел, Белгия. Наред с професионалните си ангажименти, Роси се занимава с много други дейности с предприемачески привкус. Тя е съосновател на Dalberg Data Insights (за която ще научите повече след минутка) и е част от Global Shapers Community към Световния икономически форум – общност, която събира талантливи и трудолюбиви млади визионери от цял свят. През миналата седмица Роси беше в Давос, Швейцария, където по време на Световния икономически форум участва в дискусия на тема „Да премахнем маларията“, в която се е включил и Бил Гейтс.
На много места по света, особено в развиващите се държави, политиците, неправителствените организации и други институции на местно и национално ниво често не разполагат с достатъчно информация, която би им помогнала да се справят с различни предизвикателства – например да гарантират ефективно разпределение на ограничени ресурси след земетресение или да ограничат разпространението на заразни болести. В същото време мобилни оператори и други частни компании управляват огромно количество данни.
Сътрудничейки си с такива частни компании, Dalberg Data Insights получава достъп до източниците им на информация, без да компрометира личните данни на клиентите им и фирмените им тайни. Екипът на Dalberg Data Insights анализира тази информация и я организира в лесни за използване бази с данни, които позволяват на правителства и организации да бъдат по-ефективни в създаването, провеждането и оценяването на своите програми и инициативи.
Ако се чудите как работи този процес, ето бърз пример. Много от заразните болести се разпространяват в цял свят, тъй като хората пътуват. Мобилността на хората може да бъде измерена чрез анализирането на обаждания по мобилните телефони, а тази информация може да се комбинира със статистически данни за вероятността от появата на дадена зараза и други епидемиологични фактори, така че разпространението ѝ да бъде предвидено, което пък от своя страна допринася за предприемането на мерки за гарантиране на общественото здраве.
Инструментите, които създава Dalberg Data Insights, облекчават работата на служителите в здравния сектор, които отговарят за превенция и намеса при кризисни ситуации. Роси и колегите ѝ специализират в проследяването и очертаването на риска за разпространение на инфекции в дадена страна, като се фокусират върху райони, където работата им би оказала най-голямо въздействие, и измерват потенциалния обхват на горещи епидемични точки.
Dalberg Data Insights са си партнирали с Фондация „Бил и Мелинда Гейтс“ в създаването на инструменти за ограничаване на разпространението на малария в Замбия. Компанията на Роси си сътрудничи и с Агенцията на САЩ за международно развитие в Гвинея и Бразилия, където се опитват да ограничат разпространението на ебола, зика и денга.
Сега ви оставям в ръцете на самата Роси, която беше така мила не просто да отговори на въпросите ми, а да го направи светкавично бързо въпреки натоварения си график и честите пътувания. Аз, разбира се, не се изненадах от реакцията ѝ, защото тя е човек, който не спира да дава и да търси начини да помага на околните – независимо от географската отдалеченост, часовата разлика и други подобни фактори.
Кога, как и защо реши да създадеш Dalberg Data Insights?
Роси: След като приключих магистратурата си в Испания, се присъединих към технологична стартираща компания в Германия като продуктов мениджър. Бях силно развълнувана от възможността да създавам продукти, които могат да окажат положително въздействие върху живота на милиони хора. По-късно се преместих в Брюксел, за да работя за компания в областта на анализа на данни, която работеше основно с телекомуникационни оператори в развиващите се страни. Присъединих се към малък екип в компанията с наименование „Данни за добро“. Този екип се опитваше да използва данни от телекомите за разрешаване на проблеми, възпрепятстващи развитието на тези страни, като провежда проучвания и създава инструменти за работа с данни, които подпомагат вземането на решения и оформянето на политики на правителствено ниво.
Година по-късно екипът ни видя потенциал в начинанието и решихме, че можем да променим начина, по който правителства и неправителствени организации реагират при кризисни ситуации, като им предоставим възможност да използват данни в реално време. Така създадохме Dalberg Data Insights, където се стремим да допринасяме за разрешаването на проблеми, свързани с развитието, чрез ефективно използване на данни. В момента работим по теми като хранителна сигурност, обществено здраве, достъп до финансиране и мобилност в африкански държави, Бразилия и Бангладеш.
Кой е най-ценният урок, който си научила покрай изграждането и развиването на създадеш Dalberg Data Insights? А кое предизвикателство би определила за най-сериозно?
Роси: Изграждането на компания не е спринт, а маратон. Нуждаехме се от подходящ екип с подходящо отношение към работата. Преследването на кауза отвъд правенето на пари беше от ключово значение, а за да изградите бизнес с кауза, имате нужда от умни хора. В момента пазарът изпитва глад за инженери и експерти в работата с данни. Мисията ни да търсим решения на проблеми, свързани с развитието, привлича млади и умни инженери, които след завършването си поставят дадена кауза пред парите и решават да се присъединят към нашия екип вместо към технологичните гиганти, които предлагат далеч по-високи възнаграждения.
Какво те вдъхновява да продължаваш да правиш това, което правиш в момента?
Роси: Аз съм добра в решаването на проблеми, а когато си добър в нещо, то постепенно прераства в страст. Осигуряването на прозрачност там, където липсва най-много, а именно в развиващите се страни, така че правителствата и международната общност да могат да вземат информирани решения е един от начините за справяне с предизизвикателствата, пред които е изправено съвременното общество.
Аз обичам това, което правя, въпреки че не съм го учила и не знаех почти нищо за него след края на магистратурата ми преди около 4 години. Понякога не трябва да губите време и енергия в търсене на вашата страст, защото тя ви намира сама. Просто трябва да намерите конкретни проблеми, които смятате, че можете да решите, и да станете добър в тази област и работата ви постепенно ще се превърне в страст.
Как реагира, когато разбра, че си попаднала в полезрението на Forbes? Какво означава за теб включването ти в този списък?
Роси: Включването ми в този списък е голямо признание не само за мен, а за целия ми екип, който се труди усилено наравно с мен (а понякога и повече от мен), за да помогнем на работещите в сферата на международното развитие. Включването ми в списъка означава много за мен, но има много повече значение за семейството ми – за живеещите ми в Испания родители и за баба ми, дядо ми и останалите ми роднини в България, които отдавна се чудят какво точно правя и дали е необходимо да пътувам толкова много. Те се гордеят с мен.
Какъв съвет би дала на онези млади наши сънародници, които се лутат в търсене на своето място, призвание и кариера?
Роси: Номинацията на Forbes е ценна за мен, защото ми дава шанс и стимул да вдъхновявам младите хора, които израстват в малки градове и села и нямат много възможности за развитие. Аз самата израснах в родопското селце Кочан и никога не можех и да си представя, че някой ден ще създам компания, камо ли че ще обикалям света. Аз дори нямах паспорт до навършване на пълнолетие, а 10 години по-късно вече съм посетила 35 държави на пет континента и развивам бизнес в област, която дори не съществуваше, когато започвах образованието си, в страна, в която никога не съм си мислила, че ще живея. Бих искала да насърча хората да бъдат смели, любопитни и с отворено съзнание, да намерят проблемите, за чието преодоляване могат да допринесат, и да започнат да търсят решения. Този процес изисква усилена работа и много жертви, но си струва!
Залгавно изображение: Личен архив