Съществуват някои важни факти за арабите, които не всички знаят. За да ви ги представя, ме вдъхнови статия, написана от Сами Уда – палестинец, завършил университета на Кентъки. Той казва:
„Аз съм тук, за да представя на американската общност 10-те най-важни неща, които арабите искат не-арабите да знаят за тях. Ако запомните това, то арабите няма да гледат на вас като на „тъп американец“.
Аз пък бих казала – като на човек, на когото му липсва определена интелигентност.
Светът не се състои от една-единствена „западна“ култура и цивилизация, напротив – той е пъстро платно от много и различни хора, които живеят по различен начин, вярват в различни неща. В това именно се състои и неговата красота. Не можем едновременно да сме индолози, шейхове или специалисти по древна китайска история, но нека се опитаме да знаем по малко за всеки, който е различен от нас.
Снимка: Disney. Колаж: Truestory.bg
Ето как Сами Уда представя своя списък от 10 неща, които трябва да знаем за арабите:
- Не всички от нас са мюсюлмани
„Като арабин, който е християнин, мога да кажа, че ако всеки път получавах по една монета при въпроса „Кога прие исляма?“, щях да съм милионер. Около 10% от арабското население е християнско. Да, ние сме малцинство, но все още сме там и сме християни от повече от 2000 години. Не съм сигурен колко добър е с географията един средностатистически американец, но Иисус е от Близкия изток!“
- Фалафел, хумус и шауарма (познатият за българите дюнер) са арабски храни, а не израелски
Сами казва: „Преди няколко месеца си говорих с една американка за храната в Близкия изток и тя ми каза, че много обича фалафели и е свикнала да ги яде, защото има приятели израелци. Моля те, никога повече не казвай това на арабин. Израел е създаден през 1948 г. и мога да те уверя, че ние ядем хумус доста по-отдавна“.
- Араби и евреи воюват от хиляди години – абсолютно грешно твърдение
„Араби и евреи воюват само от 1948 г., от създаването на Израел. Всъщност, евреите напускат Европа и се отправят към Близкия изток, защото ако се върнем назад в историята, ще установим, че арабите третират евреите по-добре. И всъщност ние сме по-близки един до друг, отколкото те до европейците“.
- „Ислямска държава“, „Ал-Кайда“ и други въоръжени групировки не отразяват вижданията на всички мюсюлмани
„Да, ти виждаш тези хора по новините постоянно, но те са голямо малцинство. Близкият изток е много по-секуларистки (политически независим от религията), отколкото мислиш“.
- Пушенето на наргиле не е нещо ново
„Наргиле баровете са навсякъде – в близост до колежите и университетите, а популярността на наргилето сред младежите расте с всеки изминал ден. Но от нашата гледна точка… малко сте закъснели за партито. Не си спомням кога беше последният път, когато отидох на семейно събиране и там нямаше наргиле“.
- Когато кажа, че съм от Палестина, това не значи, че съм от Пакистан и определено не значи, че съм от Израел
„Ако наистина искаш да ядосаш палестинец, попитай го дали е от Израел. Експериментът няма да свърши щастливо, мога да ви уверя в това. И е Палестина, не Пакистан. Моля те, знай, че това не е едно и също“.
- Има и правилен начин да кажеш „Ирак“
Тук Сами се опитва да обясни на американското общество, че ще е по-добре да изговарят името на държавата с „и“ – „Ирак“, а не с „ай“ –“Айрак“. Така че българското произношение е доста близо до оригинала.
- Персийците не са араби
„Персийците мразят това също. Ние сме напълно различни хора. Ние идваме от напълно различни среди“, казва Сами. Тук аз искам да вметна също, че това, че ако на пръв поглед разликата между Иран и Ирак е само в последната буква, то реалността съвсем не е толкова проста. Персийската и арабската култури се преплитат исторически в продължение на векове, персийците приемат исляма, използват азбука, основана на арабската, но те са различни народи. Това че например ние сме християни, имаме общо минало с Русия и пишем на кирилица, далеч не ни прави руснаци, нали? Впрочем Афганистан също не е арабска държава!
- Ливанската храна е арабска храна
В тази точка можем да си позволим да поразсъждаваме и да се допитаме до историческото минало. Като за начало, нека се върнем на точка първа от статията на Сами – това, че си християнин, не означава, че не си арабин. Преди време имах безумен спор за това дали Ливан е арабска държава или не и ми бе казано: „Моето момиче, прочети си пак… Ливан не е арабска държава“. Е, обаче аз отдавна си бях прочела, и да, Ливан е арабска държава. След конституцията от 1926 г. и Националния пакт от 1943 г. политиката на Ливан е базирана на конфесионален принцип, а държавата е обявена за арабска. Държавата Ливан представлява федерация от 17 религиозни общини и във всички тях се говори на арабски език. Най много са християните маронити – 30% според преброяването от 1932 г. Конституцията посочва, че държавата уважава всички религии и вероизповедания, като ислямът не е обявен за държавна религия.
10. Ние обичаме да се забавляваме
„Забрави Вегас. Ако искаш да се забавляваш, отиди в Дубай, Бейрут, Шарм ал-Шейх или Аман. Сигурен съм, че ще прекараш най-доброто време от живота си. Не ми вярваш? Ако имаш приятел арабин, само почакай, докато той се ожени. Арабските сватби могат да бъдат най-добрите партита, на които да присъстваш. Ако нямаш приятел арабин, просто отиди без покана. Ще има ужасно много хора, които дори вероятно няма да те забележат“, завършва Сами.
Водеща снимка: Disney. Колаж: Truestory.bg