Всички знаем, че по един или друг начин човек учи през целия си живот. С годините преминаваме от писането на домашни, включващи предимно 2+1=? и ченгелчета, през нощните спринтове в подготовка за матурите до потта, пролята покрай изготвянето и защитата на дипломната работа. Поне така го помня аз…
В днешно време нещата са малко по-различни. Модерните технологии, с които децата са в досег от съвсем ранна възраст, могат да бъдат незаменим помощник в ученето, превръщайки учебния процес не само в нещо полезно, но и в нещо забавно.
Хубавото е, че вече съществуват редица софтуерни инструменти и съвременни обучителни методи на базата на модерните технологии, които позволяват дистанционно обучение или „разчупване“ на стандартния учебен процес. Инструментите, които подобни платформи използват, често се основават на тестове, уроци, модули, видеа, анимации и обмен на знания във виртуална „класна стая“.
Днес ви представям пет от тези образователни платформи.
Уча.се
Иновативната българска платформа за видео обучение грабна десетки награди, включително за образователен сайт номер едно на България.
Огромната добавена стойност на Уча.се е, че представя уроците по занимателен начин, което помага на учениците да възприемат и обработят информацията без да се отегчат. Уча.се предлага изобилие от уроци за ученици от 1. до 12. клас по предмети като „Химия“, „Физика“ и „История“, но и в допълнителни области като „Ценно и интересно“ и „Предприемачество“.
Платформата съдържа комбинация от видео уроци и упражнения, съчетаващи гледане, слушане и писане с цел стимулиране на трите основни вида памет. Всеки урок предлага упражнения за затвърждаване на знанията, като при грешен отговор алгоритъмът на самата платформа предлага откъса от урока, който съдържа търсената вярна информация.
Всеки ученик може да участва в „Учебна игра“. Той/тя развива свой виртуален герой, който попада в свят, където за да победи злите сили и да премине на следващото ниво (респективно клас), трябва да използва знанията си по даден предмет.
Регистрацията в Уча.се е безплатна и с нея всеки ученик или учител може да гледа безплатно първите 5 видео урока по всеки предмет и за всеки клас. Видеата в категориите „Предприемачество“, „Пари и бизнес“, „Програмиране“, „Ценно и интересно“ и „Забавни“ също са безплатни. За използването на пълната функционалност на сайта е необходим абонамент.
Moodle
Moodle е виртуална платформа за дистанционно обучение, която позволява на преподавателите да създават съдържание, което да отговаря максимално на техните нужди. Преподавателите също така могат да оценяват и напредъка на учениците си, независимо от дистанцията помежду им.
За да се възползват максимално от платформата, ученици и учители трябва да бъдат активни участници в учебния процес. Учителите имат възможност да създават уроци, да управляват съдържанието им, да добавят тестове, домашни и видеа и да насърчават дискусии. Учениците пък имат достъп до всички налични ресурси и могат да задават въпроси и да изпълняват разнообразни задачи.
Kahoot
Kahoot! e друга платформа, която използва игрови принцип на обучение. Учителят има възможност да създаде тест, като достъпът до него се осъществява посредством мобилни телефони. Край на криенето на телефоните под чина и тайното цъкане на тях – те вече стават активен помощник в часовете. Учителят дава на учениците пин код за достъп до съответния тест, а въпросите се визуализират чрез разноцветни „кутийки“ с различни геометрични фигури. И състезанието започва! Освен правилен отговор, за крайното класиране значение има и бързината.
Едно от основните предимства на Kahoot! е, че няма никакви ограничения в тематичен план, а музиката и ярките цветове са предпоставка за пълно потапяне в заниманието.
Еdmodo
Edmodo е виртуална общност на учители и ученици, в рамките на която те могат да обменят ресурси, да задават въпроси, да създават задачи и да получават напомняния за предстоящи събития или крайни срокове. Участнците също така могад да правят анкети и да пускат различни въпроси за обсъждане чрез гласуване.
TEDEd (Lessons Worth Sharing)
От една страна, самите TEDEd-Original видеа с образователна насоченост са достатъчно полезен ресурс. С TEDEd обаче можем да изградим цял урок около вече съществуващо видео (TEDEd-Original, TED Talk или което и да е YouTube видео). По тематиката на самото видео можем да задаваме въпроси с избираеми отговори и да даваме допълнителна информация, а след това да споделим видеото с учениците и да го използваме като образователен ресурс.
Е, не ви ли се иска в момента да бъдете отново ученици? Да, на мен също. Добрата новина: както вече споменах, ученето продължава, докато сме живи.
Така че аз просто отварям TEDEd и се гмуркам в света на познанието. Защото, както казва Нелсън Мандела, образованието е най-мощното оръжие, което можем да използваме, за да променим света.
Заглавно изображение: Stock Snap