В канадския град Медисин хет (Medicine Hat), провинция Албърта, в който живеят малко повече от 60 хиляди души, днес всеки има дом.
Това е резултат от налагането на концепция, наречена „Първо жилището“ („Housing First“), която за 6 години преобръща с главата надолу статуквото, съобщава сайтът А Plus – медия, търсеща вдъхновението и позитивните новини от света, основана от актьора Аштън Къчър.
През 2009 г. кметът на града Тед Клъгстън категорично се противопоставя на тази концепция, според която всеки човек, който е прекарал 10 дни на улицата, трябва да получи дом. Днес обаче той осъзнава, че тя „работи“ не само за хората, а и за правителството.
„Това е най-евтиният и най-хуманният начин, по който можем да се отнасяме с хората“, казва той пред CBC
Луиз Брадли, президент и главен изпълнителен директор на държавната Комисия за психическо здраве на Канада, съдейства активно за провеждането на проучване, което подкрепя твърдението на Клъгстън. То струва скъпо – 110 млн. долара, а в него са включени 2000 души от 5 канадски града. Резултатите обаче са изключително красноречиви.
То установява, че когато на бездомните хора се казва, че първо трябва да се изчистят от наркотичните си зависимости и да открият как да организират живота си, за да получат жилище, те не успяват да го направят и неизбежно отново попадат във водовъртежа от дрога и бедност. Така те пак се озовават в спешните отделения, болниците, полицейските управления и местата за временно настаняване. Всичко това е скъпо за данъкоплатците.
Според Клъгстън осигуряването на дом за бездомен за една година струва на бюджета 20 хиляди долара. А това той да остане на улицата – 100 хиляди долара.
„Концепцията „Първо жилището“ преобръща всичко. Преди разсъждавахме така: „Ако искаш дом, спри наркотиците или се прави с психическите си проблеми“. Обаче вече знаем, че това е много трудно постижимо, ако спиш на пейка в парка, нали?“, коментира Клъгстън.
А концепцията работи перфектно. Местните власти са установили, че намирането на постоянно жилище за бездомен човек отнема около 10 дни. Оттам нататък посещенията в спешното отделение или полицейския участък на Медисин хет намаляват драстично, а делата в съда са сведени до нула.
Каква е причината?
„Те просто спират да се занимават с миналото си, изкупувайки греховете си“, коментира Клъгстън.
Канадското градче не е единственото място, на което тази концепция е проработила. Когато подобна политика е била приложена в американския щат Юта, бездомните намалели с 91%. В момента те са толкова малко, че властите познават всеки един от 178-те такива хора по малкото му име.
Има шанс, има и начин. Дали и у нас тези, от които зависи, ще се ангажират с решаването на проблема?
Припомнете си интервюто ни с „Градски номади“, които май в момента са единствените, които се грижат за бездомните хора у нас.
Тази история ви хареса? Присъединете се към Truestory.bg и във Facebook, за да четете още за позитивното в света.