Няма нужда да сте дълбоко запознати с разнообразното творчество на испанския автор Артуро Перес-Реверте, за да искате да прочете „Кралицата на Юга“. Книгата, излязла за първи път в оригинал през 2002 г., и сега повторно издадена от изд. „Еднорог“*, от години се нарежда сред едни от най-запомнящите се произведения на испаноeзичната литература, като представя познатия ни и едновременно дълбоко непознат криминален свят на наркотрафика.
За мен една добра книга трябва да има многопластови герои, с които можеш да се асоциираш или харесаш, добре построен сюжет, от който да не ти стане скучно и достатъчно точни обрати, които да не предричат края на произведението. В „Кралицата на Юга“ Перес-Реверте, неизневеряващ на стила си, ни е предложил всичко това. Въпреки дължината си, на български от над 500 страници, книгата нито ще доскучае, нито ще изневери на добрия си стил (със забележката, че това е моето мнение). Да, разбира се, сюжетните линии са повече от една и както в „Граф Монте Кристо“ на Дюма или „Наследникът от Калкута“ на Роберт Щилмарк с израстването на героите, смяната на местата и преживяванията, темпото се изменя – но, всъщност, не е ли така и в истинския живот…
Главната героиня в сложния сюжет на предателства и убийства е жена. Точно и заради това нейното издигане от несигурните улици на Мексико до начело на криминална империя е още по-уникално. Тереса Мендоса успява да се изкачи на върха в свят, в който животът е много опасен, но пък тръпката от победата – още по-сладка.
Тереса, по-късно известна като Мексиканката, не е героиня, предопределена за величие. Тя обаче не само успява да оцелее, но и да продължи да печели и гради, водена от логика и принципи. Да, колкото и странно да звучи за кралица на наркоимперия, Тереса Мендоса има принцип. Но тя се научава да е безскрупулна, въпреки че крие угризения; тя цени човешкия живот, въпреки че лесно преодолява отнемането му; тя гледа философски на нещата, въпреки че стремително крачи напред в материалния свят. „Тереса го беше научила от Сантяго Фистера: това се случва само в морето, защото то е жестоко и егоистично като човешките същества, освен това в своята простота не познава смисъла на сложни думи като жалост, рани и угризения.“
В „Кралицата на Юга“ Перес-Реверте построява сюжета на добре изграден трилър, но не пропуска размишленията за битието и смисъла на човешките премеждия. „Но не липсваше и парадокс: какво става, когато не се надяваш на нищо, и всяко привидно поражение те избутва нагоре, докато очакваш будна, на зазоряване, момента, в който животът ще поправи грешката си и ти нанесе удар, завинаги […] Умираш бавно, тихо, без викове и без кръв. Толкова повече умираш, колкото повече мислиш и живееш.“
Може би идеята, че Тереса е жена прави книгата така уникална, но богатството идва от запознаването с мексиканската култура, испанското мислене, непредвидимата „работа“ в наркокартелите, тяхното устройство и живота с наркотици. Книгата дава на читателя напрегнат трилър, много добро описание на средата, в която героите се развиват, но и качествено въвличане и съпричастност към персонажите.
Артуро Перес-Реверте, продал книги в тираж от 15 милиона по целия свят, е работил като журналист и военен кореспондент за испанската телевизия RTVE. Това със сигурност му е дало добра база за събиране на материала, необходим за изграждането на пълнокръвен свят – с всичките му взаимовръзки и достоверност. Вероятно и заради това в „Кралицата на Юга“ част от повествованието се разглежда през погледна на журналист, който иска да разкаже историята на Тереса Мендоса. Предполагам, че желанието на Перес-Реверте е било да даде повече автентичност на романа, за да повярваме наистина, че не само Тереса е реална, но и да искаме да научим повече за нея.
За щастие, произведението на Перес-Реверте отново може да се намери в книжарниците с второто издание на „Еднорог“. Романът сега има и екранизация в САЩ на английски език с пускането на едноименния сериал по FoxCrime – „Кралицата на Юга“ (Queen of the South) от 27 юни тази година. Тъй като обаче книгите винаги дават повече, препоръчваме да се запознаете с оригинала на хартия.
*Изд. Еднорог е партньор на Truestory.bg
Заповядайте и в страницата на TrueStory.bg във Facebook, където ще откриете още ревюта на класически произведения и съвременна литература.