Автор: Диана Найденова*
Много от нас имат склонност да подценяват силата на колективното действие. Разпознаваме проблем, взимаме решение, създаваме инициатива. Често оставаме разочаровани, че ефектът, който сме постигнали, не е очакваният. Отговорът е по-прост, отколкото предполагаме – разчитаме на индивидуални действия да решат колективни проблеми.
В книгата си „Кратка история за човечеството“, израелският професор и философ Йосиф Херера развива теорията за колективното въображение. Животинските видове, дори и тези, близки до човешкия, могат да работят заедно в група от не повече от 100 индивида. Множество от индивиди в по-големи групи води до вражди и битки и завършва с разпадане на групата на по-малки такива. Липсват принадлежност на членовете към тази група, обща цел и съответно мотивация да работят заедно, за да я постигнат.
Човешкият вид е единственият, успял да създаде среда, в която стотици, хиляди, милиони индивиди си сътрудничат в името на обща цел, вярват в обща кауза. Тук е и ролята на колективното въображение. Човекът притежава умението да си представя обекти, несъществуващи във физическото пространство. Не само това, човекът има способността да опише съответния въображаем обект и да убеди другите индивиди в групата да вярват в неговото съществуване, дори и без реален физически облик. Представете си как изглежда една култура, една националност, една религия. Трудно е да си представим облика им, но е изключително лесно да си представим въздействието, което са имали в хода на развитие на човечеството. Колективното въображение е причина за съществена част от прогреса на човека и установяването му като доминантен вид.
Колективното въображение е силно застъпено и в контекста на социалното предприемачество. Напоследък в България наблюдаваме нарастващ брой проекти, свързани със социални каузи. Активни граждани проявяват инициатива и отговорност към своята социална среда. Създават се начинания за подобряване на образованието, културата, здравеопазването. Въпреки това влиянието на тези проекти често остава локално, подобрява живота единствено на малката социална група, към която е насочено. Това е в резултат на изместения фокус на инициаторите – той е върху изпълнението на проекта, вместо върху ангажирането на още икономически агенти, които да го подкрепят.
Какво се случва например при един проект за обучение на деца от социални групи в неравностойно положение? Организаторите отделят време и ресурси за програмата на обучението, учебните материали, залата, където ще се проведе, тренинг на водещите, обратна връзка от децата и родителите след обучението. Накратко – фокусът е върху изпълнението. Това е индивидуалният подход, който не търси връзка с другите икономически агенти.
Социалните проблеми се пораждат от взаимодействие между гражданите, бизнес сектора и правителствения сектор. В резултат на това, решения за тези проблеми могат да се намерят само чрез обвързване на тези агенти. Тук въпросът не е в отделяне на малко повече ресурс от инициаторите и сключване на няколко партньорства във връзка с проекта им. Пътят към разрешаване на социалните проблеми изисква промяна на мисленето, създаване на приоритети за изграждането на една система от участници, които да се синхронизират. Силата на колективното действие не идва просто от по-големия брой участници, идва от единството на техните усилия и координацията на действията, които предприемат.
Много са примерите, които показват, че социална трансформация с голям мащаб идва от колективни усилия. За това е необходима междусекторна комуникация. Индивидуалните усилия не могат да решат обществени проблеми. За да постигнем промените, за които се борим, ще трябва първо да променим фокуса на действията си, да ги насочим към изграждане на среда, в която колективно можем да се преборим за истинска социална трансформация.
Снимка: Creativespot.com
*Авторката на мнението Диана Найденова е председател на организацията „Обединени идеи за България“. Текстът е специално предоставен на Truestory.bg за публикуване.
Заповядайте и в страницата на Truestory.bg във Facebook, където ще откриете още мнения на млади и перспективни хора, за които си струва да научите!