Днес ще ви разкажем за един вдъхновяващ, интересен и адски необходим проект. „Лечение без граници“ е полезна идея, родила се преди две години и работеща в посока подкрепа на сънародниците ни, нуждаещи се от лечение извън границите на България. Всичко за работата, мотивацията, волята и добрите сърца на хората, стоящи зад проекта, ще научите в следващите редове.
Представете се с няколко думи. Кой стои зад проекта „Лечение без граници”?
„Лечение без граници“: Зад “Лечение без граници” стоят млади българи, предимно студенти, живеещи извън България, които активно работят, за да осигурят помощ на сънародниците ни, имащи нужда от лечение в чужбина. Чрез мрежа от повече от 110 доброволци в чужбина асистираме с превод в болнични заведения, оказваме помощ при настаняването и нерядко консултираме пациенти за подходящи болнични заведения, към които могат да се обърнат за лечение.
Разкажете ни повече за „Лечение без граници”. Каква е идеята на проекта и чия беше тя?
„Лечение без граници“: Идеята за проекта “Лечение без граници” се роди през септември 2013 година по време на инкубатора за социални иновации “Идеите – това сме ние 2” организиран от сдружението „Обединени идеи за България“. В рамките на форума екип “Социални политики” рамкира съществуващите до момента проблеми, свързани с лечението на българи в чужбина, в частност липсата на информираност сред гражданите за законовите стъпки, както и езиковата и културната бариера по време на лечението. Съоснователите на проекта са мотивирани както от разочароващия си личен опит с българската здравна система, така и от разностранния си опит, придобит в чужбина, който ги стимулира да впрегнат усилията си в ползотворна кауза, целяща улесняването на лечението на българи извън страната.
Какви са основните трудности, които срещате в работата си?
„Лечение без граници“: Поради голямата лична заетост на членовете на проекта, до момента нашата комуникация се осъществява най-вече в интернет. Като жители на повече от 7 държави в различни часови зони, координацията и финализирането на задачите покрай проекта се оказват трудно, но не и невъзможно предизвикателство. Ефективната комуникация от разстояние, но и взимането на най-правилното за пациента решение в съответната ситуация, са главен приоритет на екипа, който не жали време и усилия, за да финализира задачата в най-кратък срок.
Какво се случи от стартирането на проекта до днес?
„Лечение без граници“: През изминалите две години бяхме съсредоточени върху изграждането на нашата мрежа от доброволци. Чрез използване на лични контакти, силна кампания в социалните мрежи, работа с партньорски организации имаме повече от 110 доброволци в повече от 10 държави по света. Освен това изградихме екип от разнообразни специалисти, идващи от различни сфери: бизнес, право, медицина, психология, журналистика, изкуство и компютърни науки. Комбинираното знание и различният опит много често са ключови за разрешаване на ежедневните ни проблеми.
Разкажете ни малко повече за мрежата от доброволци на „Лечение без граници”. Трудно ли се става герой?
„Лечение без граници“: Мрежата от доброволци на “Лечение без граници” е изключително разнообразна и вдъхновяваща. Всеки наш доброволец носи в организацията специфични знания, опит, но и отговорност, които са от първостепенно значение за успеха на проекта. Няма ограничение във възрастта, но нашият HR отдел преценява внимателно и реалистично делегира задачите според интересите и заетостта на доброволеца.
Да направиш добро не е трудно, стига да имаш волята, съобразителността, мотивацията и организационните умения, за да помогнеш на сънародник в нужда далеч от родината. Освен с работа на място с пациенти, при наличието на конкретен случай много от доброволците помагат и в организационната част на проекта.
Къде намирате сили и мотивация да развивате този проект?
„Лечение без граници“: Ежедневният досег с хората, имащи нужда от лечение, техните проблеми и надеждата, че точно ние сме тези, които биха могли да им помогнат, крепят идеята и ни дават стимул да продължим да се развиваме и разширяваме екипа. Не е трудно и да намерим съмишленици, след като за жалост всяко българско семейство е имало нужда от медицинска помощ в даден момент. Показването на солидарност, макар и далеч от родината, е също важна мотивация за нашия екип.
Какво предстои оттук нататък в мисията „Лечение без граници”?
„Лечение без граници“: Освен допълнителното разширяване на екипа, работим усърдно по намирането на спонсори на проекта, както и изготвяне на наръчник, който да е пътеводител за всеки българин, решил да се лекува в чужбина.
Как можем да се включим и да бъдем полезни на проекта?
„Лечение без граници“: Разпространете каузата ни и препращайте ваши роднини и приятели, които имат подобни нужди.
Заповядайте в страницата на Truestory.bg във Facebook, където ще откриете още вдъхновяващи истории.