Скоро София и други градове в страната могат да се сдобият с още едно интересно и мотивиращо събитие, насочено към музиканти и музикални ентусиасти. Sofia Open Music Fridays е проект, създаден в рамките на инкубатора за социални иновации „Идеите – това сме ние“ и има за цел да допринесе за положителното развитие на музикалната среда. Sofia Open Music Fridays иска да стопи стената между публика и музиканти. Планира се първото му издание в столицата да бъде на 23 октомври. Месец преди началото Александър, Мирян и Антон разказаха пред TrueStory.bg какво представлява музикалният проект, в създаването на който те взеха дейно участие.
Какво са Sofia Open Music Fridays и какво целят?
Антон: Проектът, който измислихме от екип „Музика“ в рамките на „Идеите – това сме ние“, се казва Sofia Open Music Fridays. Основната цел на тези регулярни събития, които имаме желание да организираме, е да създадат условия за свободно общуване на музиканти-аматьори и музикални ентусиасти. С други думи, искаме да създадем предпоставки регулярно да се събират хора, които споделят един общ интерес, а именно музиката.
Мирян: За мен Sofia Open Music Fridays е точно предпоставката, която е необходима, за да се образува общност от музикални ентусиасти и музиканти, които биха могли да обменят опит помежду си. Интеракцията е това, на което обръщаме огромно внимание. Нашето събитие ще се различава от други такива точно по това. Ние искаме да стимулираме взаимодействието между хората. Измислили сме интерактивни дейности под формата на игри, които ще накарат участниците да бъдат креативни, да работят заедно и да не се притесняват, когато създават музика.
Александър: Ключовата дума за всички нас е общност. Ние не можем да „направим“ общност, но можем да създадем предпоставки тя да се оформи. Главното е да има лесен и достъпен начин музиката да просъществува и хора, които не знаят как или се притесняват да излязат на сцена, да имат лесен начин да осъществят желанията си. Участниците ще могат да създадат контакти, да си направят удоволствието и най-вече да се занимават с това, за което са се събрали – музиката.
Как ви помогна инкубаторът за социални иновации „Идете – това сме ние“ (Идеите4)?
Антон: Помогна ни, като събра хора със сходен интерес и най-вече с мотивацията да открият проблем, който може да намери своето конкретно решение. Това е и целта на този формат. Това, което забелязахме всички от екип „Музика“, е, че за да решиш да участваш точно в този екип, било като модератор или участник, е, че наистина трябва да обичаш музиката и условно казано да „гориш“ силно за тази идея. Мотивацията и любовта към музиката бяха основата за силното желание на всеки участник да допринесе, както и за това да измислим крайния резултат, който се нарича Sofia Open Music Fridays.
Мирян: Това, което лично на мен ми е липсвало при предишни активности, в които съм взимал участие, е събирането с млади и мислещи хора, които искат да направят някаква промяна. Това е и основната, според мен, идея на „Обединени идеи за България“ (организатори на Идеите4, бел.ред.). Когато говорихме с хора от другите екипи и запознавахме един друг с проектите си, взаимно се мотивирахме, подкрепяхме и черпихме идеи. Осъзнавахме, че има много проблеми в България във всяка една от сферите, които са избрани на форума, но вместо да седим и да се оплакваме, решихме да действаме и да намерим решение, което не изисква много пари и може да се направи с ентусиазъм като движеща сила. Имаше много страхотни идеи, които излязоха от форума и които се фокусират върху съществуващи проблеми. С решението на малка част от тях поне може да поставим началото, откъдето нещата да започнат да се движат в правилната посока.
Александър: За мен ключовото за нашия екип беше, че всички по един или друг начин се занимавахме с музика. Реално ние не „оправяхме“ проблем, с който вече не сме се срещали. Ние винаги имаме досег с музиката и проблемите, с които се сблъскваме, ги виждаме всеки ден. Нашият проект е насочен не към някаква имагинерна група от хора – ние сме тази група, която иска този проект да просъществува.
![Sofia Music Fridays, Александър, Мирян и Антон](https://truestory.bg/wp-content/uploads/2015/09/Sofia-Music-Fridays-e1443014508795.jpg)
Александър, Мирян и Антон разговарят с Петя Бързилска от Truestory.bg за проекта си Sofia Open Music Fridays
Какво може да кажете за екипа – кои сте вие, хора от страната или само от София?
Антон: Екипът беше разнороден. Имаше участници от различни градове в страната, от Стара Загора, от Търново, от Балчик, разбира се и от София. Това, което ми направи впечатление, е, че ядрото на екипа бяха хора, които са все още ученици и самият формат е полезен за тях. Разбра се също, че вече има значителна нужда от промяна в областта на музиката, а участниците имат достатъчно изявени и оформени интереси и мотивация да работят в тази насока. Присъстваха и момчета, които учат в чужбина, което даде интересен поглед на работата в екипа.
Къде ще се случват регулярните събития на Sofia Open Music Fridays?
Мирян: Самият формат ни позволява да правим събитията на открито или закрито, а организацията не зависи от много пари. Sofia Open Music Fridays биха могли да се проведат в парк в града, където има естествен човекопоток – нещо, което допълнително ще допринесе за успеваемостта на проекта. Така хора, които не са знаели за това събитие предварително, ще могат да чуят и да видят какво се случва и да се присъденият или просто да наблюдават. Мотото на проекта е „Музиката сплотява“. Винаги е приятно, когато има човек около теб, който създава музика. Нещо хубаво и стойностно винаги ще привлече хора по естествен начин. От друга страна, когато времето е студено, планираме да провеждаме събитието в затворени помещения – зали, заведения, където пак бихме могли да разговаряме и създаваме музика.
По какъв начин ще привлечете хората да идват? Говорихте за игри, какво ще представляват?
Александър: Имаме няколко идеи за момента. Единият ни вариант е преди самото събитие да изберем няколко известни песни, които всички малко или много познават. По време на Sofia Open Music Fridays няколко души ще изсвирят песента заедно, а всеки ще прави това, което иска – може да пее или да свири на акордеон, гайдa или друг инструмент. Другата идея е, ако има например 4-ма музиканти, които свирят на различни инструменти, те да се съберат и за 15 секунди да измислят авторска песен на зададена тема, като например „Българска кухня“. Според мен подобни игри биха работили. С една китара могат да се направят чудеса. Хората искат да пеят, да свирят и да се забавляват и ние може поне да им дадем идея как да го правят, когато вече желанието го има. Sofia Open Music Fridays е за музикални ентусиасти, т.е. за хора, които искат да си попеят малко.
Антон: Два съставни елемента на таргет аудиторията, която ние сме определили, са музикантите-аматьори и музикалните ентусиасти. Под музикални ентусиасти имаме предвид хора, които обичат музиката и при една обща изява на участници, просто биха се включили да попеят. Не е задължително да бъдат опитни музиканти или да имат кой знае какви умения. Дори и някой, който знае три акорда на китара или в ученическите си години е свирил, искаме да може да се включи и то без да се притеснява, защото на друго място той бил бил просто публика. Едновременно с това хората, които имат своя музикален опит като познания и умение, биха имали полза от така оформящата се среда да срещнат свои съмишленици или да намерят подходящи музиканти, с които да свирят. Много често тези, които имат добро ниво като познания и музикални умения, бидейки направили своя професионален избор в съвсем друга посока, нямат толкова много константи за намирането на музиканти, с които да направят нова банда, да свирят за хоби или да измислят нова интересна песен.
Мирян: Ние премахваме границата между изпълнители и публика. Всеки, участващ в Sofia Open Music Fridays, може да бъде ангажиран, колкото желае. Никой няма да е задължен да пее, ако не иска. В допълнение на дейностите, които искаме да направим – в началото ще започваме с леки упражнения, които имат за цел хората да се отпуснат. Участниците ще могат да се разделят на групи, като едната пее един тон, другата – друг. Така с три-четири тона може да се получи елементарна мелодия, а хората да свикнат, че работят заедно. Идеята ни е да правим и джем сешънс (jam sessions), като съберем музиканти, които свирят на различни инструменти. Също така на събитието не искаме да поставяме каквото и да е ограничение за жанра музика.
Снимки: TrueStory.bg
Присъединете се към TrueStory.bg и във Facebook, където ще откриете още идеи и инициативи, за които си струва да научите