На днешния 25 ноември, Международен ден за борба с насилието над жени и момичета, си говорим с хората, стоящи зад проекта Emprove – открити, раздаващи и силни в мисията си. А именно – грижа и подкрепа за жените, преживели насилие, както и съвети и знание как да различаваме първите му знаци.
Как да бъдем #РаноБудни във връзките си и да не влизаме в токсични такива ни разказва Олга Минева – основател на фондация Emprove, а истинска доза вдъхновение получаваме и от #ЖенитеSurvivors, които събуждат вътрешните суперсили на всяка жена.
Как се роди идеята за проекта Emprove и кой стои зад него?
Олга Минева: Раждането на Emprove бе предизвикано от една технологична иновация още през 2016 г. Създадохме онлайн инструмент, който целеше да подкрепя жени, излизащи от кризисни центрове и връзки на насилие, по пътя към тяхната икономическа независимост. Наше проучване към онзи момент показа, че повечето подкрепящи механизми, предлагани от държавите в ЕС, имат недостатъчна продължителност от 3 до 6 месеца, насочена основно към овладяване на кризата и извеждане на жената от опасната ситуация. Целта ни е да помогнем по време на дългия процес, който следва след това. Партньорската ни мрежа вече включва организации в България, Австрия, Германия, Литва, Испания, Румъния, Ирландия. Защото вярваме, че както този проблем е международен, така и решението му може да е съвкупност от събрания международен опит.
Разкажете ни повече за това каква помощ предлага фондацията и кой може да се възползва от нея?
Олга Минева: Основната ни мисия е да покажем на жените, че не са сами и нас ни има. Подкрепата, която предлагаме, е много разнообразна и абсолютно безвъзмездна. Тя включва психологическа помощ, правна консултация, менторско съдействие за търсене на работа и обучения по различни теми. В допълнение, незаменима е и помощта на жените, преминали вече през ада на насилието и вече поели по своя нов път. Освен това сме създатели на кампанията #РаноБудна, с която целим пробуждането на жените още в началния етап на насилствената връзка. В рамките на кампанията говорим и за #ПървитеЗнаци – поредица от публикации, които целят да повишат информираността относно разпознаването на първите знаци на токсичната връзка.
В екипа ни има над 70 активни доброволци. Това е една „армия“ от психолози, консултанти, терапевти, адвокати, експерт по кибесигурност, копирайтъри, автори, илюстратори, блогъри, журналисти и много други вдъхновяващи личности. Те щедро даряват от своето време и опит за психологически и правни индивидуални консултации, организиране на полезни събития, които подпомагат развитието на жените в процеса им на самопознание, грижа за себе си и събуждане на женската сила. Те участват и в изготвяне на публикации и споделяне на личен опит за излизане от токсични връзки, сформират подкрепящи групи и културни инциативи. Тук ще издадем, че предстои и вълнуващата премиера на нашия пръв Кинопроект за социална промяна – именно на Международния Ден за елиминиране на насилието срещу жени 25.11.
Нека поговорим повече за проблема с домашното насилие в България. Колко сериозен е той?
Олга Минева: От началото на извънредното положение десетки жени изгубиха живота си при домашно насилие, като за техния реален брой официалните статистики често мълчат. Има драстичен скок в случаите, постъпващи както на Националната гореща телефонна линия за пострадали от насилие, така и на Горещата линия за деца. През юни ООН предупреди за т. нар. ,,пандемия в сянка‘‘, а именно – домашното насилие. Линиите за помощ и приютите за жени в цяла Европа отчитат скок в обажданията на жени в риск от насилие поради ограничителните мерки. Извънредното положение и оставането вкъщи предизвикаха и пробуждането у жени, които до момента са подценявали #ПървитеЗнаци*. И именно към тях се обърнахме много активно – за да знаят, че не са сами.
*Хаштаг, част от кампанията РаноБудна, който води до информиращи публикации за разпознаване на първи знаци за това, че човек се намира в токсична връзка.
Колко жени са потърсили съдействие от създаването на проекта до днес?
Олга Минева: Към момента имаме над 350 регистрирани жени в онлайн платформата ни, която осигурява самопомощ и онлайн обучение с менторска подкрепа. Осмелилите се да получат истински задълбочена индивидуална консултация или терапия от началото на пандемията досега са приблизително 40.
По време на извънредното положение с нас се свързаха много жени, които искаха да предложат помощта си. В процеса на работа някои от тях споделиха, че вече са излезли успешно от токсична връзка. Това ни вдъхнови да бъдем инициатори на отбора на #ЖенитеSurvivors – това са силни жени, които ние подкрепяме (посредством групова терапевтична взаимопомощ и тематични обучения), но и те подкрепят други жени – чрез индивидуални разговори, в събитията ни на живо, чрез споделяне на истории и съвети в нашия блог.
Как да разпознаем признаците на една токсична връзка?
#ЖенитеSurvivors: Това могат да бъдат поредица от фактори. Тяхната съвкупност прави ситуацията опасна. Ако единият от партньорите има вътрешно усещане за неудовлетвореност и усещане за незачитане, налага му се да търпи грубо отношение, бива му вменявано чувство за вина, търпи подигравки и обиди и същевременно има трудности в комуникацията с партньора си, който прави опити да го отдалечи от приятелите и семейството му, то можем да започне да светва важна червена лампичка, че връзката е токсична.
А какви са най-честите причини жените да не си тръгват от една нездравословна връзка?
#ЖенитеSurvivors: Жените в токсична връзка често биват манипулирани, за да се чувстват безпомощни и необичани. По този начин преценката им се изкривява и става нереална. Някои жени търпят заради децата, а други – от чувство за вина, срам или страх. Не бива да подценяваме и емоционалната и финансова зависимост, които също са важни фактори.
Можем ли да отличим грешките, които допускаме в отношенията си с партньора? Кое прави връзката ни нездрава?
#ЖенитеSurvivors: Да се запитаме: често ли ни се случва да пренебрегваме интуицията, чувствата или нуждите си, проявяваме ли прекалена жертвоготовност във връзката си, допускаме ли ограничения на личната ни свобода. Ако да, то това може да са признаци на ниско самочувствие и занижена самооценка, с които трябва да работим, за да направим взаимоотношенията си по-здравословни.
Как да бъдем РаноБудни?
#ЖенитеSurvivors: Като ценим себе си, стараем се да поставяме здравословни граници в отношенията и внимаваме за #ПървитеЗнаци. Важно е да опитаме да преодолеем срама и страха, за да споделяме с околните, за да получим помощ, ако е необходима.
Бъди #РаноБудна! Тук сме. Не си сама! Ценна информация, истински, вдъхновяващи истории и безплатна, професионална подкрепа за жени в токсична връзка.
Още интересни разговори ще намерите във Facebook страницата на TrueStory.bg!