Николай Терзиев и специално обученото куче Барс са първият екип в България, работещ по откриване на убити и отровени птици и животни, както и примамки. Ники и Барс преминават 2-месечно обучение в специализирана академия за полицейски кучета в Унгария през 2016 г. По време на тренировките Барс, който е кръстоска на немска и белгийска овчарка минава период на интензивна предварителна подготовка с професионални дресьори. След това в продължение на седмици екипът се обучава за претърсване за отровни примамки.
Първият работен район на екипа са Източните Родопи. Задачата му е да претърсва определени терени и да намира трупове на отровени животни или храни – отровни примамки, след което да подаде сигнал. След като се намери животно, водачът преценява каква ще е следващата стъпка, тъй като то може просто да е умряло от естествена смърт. Ако се окаже, че животното е отровено, трябва да се премахне от природата и да се дадат лабораторни проби за установяване на причината за смъртта.
За четири години кучето Барс и неговият водач Николай Терзиев от БДЗП са направили повече от 100 патрула и активни претърсвания. Тяхната задача е да прекъснат пагубната верига от жертви на незаконно поставени отрови в природата, сред които са и световно застрашени видове като египетския лешояд и царския орел.
Основните цели за използването на отрови са намаляването на числеността на вълците, лисиците и бездомните кучета. В Родопите, а и в цялата страна, умишлено се тровят чакали и всякакви други дребни хищници. Друг проблем се оказва това, че в природата се изхвърлят пестициди и други потенциално опасни земеделски отпадъци. Истината е, че този начин за борба с „вредителите“ е изключително неефективен. „Причината е, че повечето хищници, като вълците например, са изключително умни животни. Те усещат, че нещо не е наред и не ядат от отровеното животно“, казва Терзиев. Така жертва на отровите стават съвсем други животни като мишелови, орли, лешояди, порове и други по-малки хищници, които не са целта на отровителите.
Ники и Барс са се отзовавали на мига при всички най-тежки инциденти с отровени диви и домашни животни през последните години.
През юни 2020 г. заради отрови загина цяло семейство египетски лешояди в Източните Родопи. През септември 2019 г. в района на Своге бяха отровени осем белоглави лешояда и един скален орел. През март 2017 г. в Кресненското дефиле отрови почти изцяло унищожиха наскоро обособилата се в района, в резултат на програма за реинтродукция, колония белоглави лешояди, като загинаха 30 птици.
Още интересни истории ще намерите във Facebook страницата на TrueStory.bg!