През последните месеци увеличаващият се бежански поток от Близкия изток и Африка към Европа редовно заема челно място в новинарските емисии. Докато европейските политици продължават да обмислят различни ходове за справяне със ситуацията, престижният британски университет London School of Economics and Political Science (LSE) увеличава парите за стипендии за търсещите убежище и бежанците.
LSE ще отпуска близо 500 000 британски лири годишно за студенти, които официално търсят убежище или очакват резултатите от кандидатстването си за такова и които са получили оферта да следват в университета. Така от 2016 г. висшето учебно заведение ще предлага по три стипендии годишно на търсещи убежище млади хора, които ще могат да следват за бакалавърска степен. Стипендиите ще покриват годишната такса за обучение, както и разходите за живот в размер на 11 000 британски лири.
Като част от финансовия пакет за търсещи убежище, LSE отпуска и 10 стипендии за получилите оферта от университета за следдипломна програма. В зависимост от специалността, стипендиите могат да достигнат до 40 000 британски лири годишно, които покриват разходите за обучение и живот.
Проф. Крейг Калхун, директор на LSE и уважаван учен в сферата на обществените науки, коментира решението на университета да увеличи финансовата помощ за търсещи убежище и бежанци по следния начин:
„Има световна бежанска криза, (на която) задължително трябва да отговорим. През 30-те години на миналия век LSE реагира, когато бежанци бяха изгонени от Централна Европа, както и след Втората световна война. По време на конфликтите, последвали разпадането на Югославия, LSE прие и подкрепи бежанци. Мнозина станаха световно известни учени и лидери. Обучението на такива студенти е част от каузата ни да бъдем най-глобалният британски университет и от мисията ни да създадем един по-добър свят чрез познанието.
Много съм щастлив, че можем да обявим тези стипендии, и се надявам, че в бъдеще ще можем да направим още повече. С гордост се присъединяваме към другите във Великобритания, които твърдо заявиха „бежанците са добре дошли“.
Действията на проф. Калхун и колегите му в LSE ясно показват, че всяко едно предизвикателство може да бъде разглеждано като възможност. Те също така показват, че Великобритания има и по-светло лице, което не рядко остава на заден план за сметка на реториката и регулярното присъствие в медиите на политически формации като британската Партия на независимостта (UKIP), която, например, се обявява против равния достъп до пазара на труда на хора от Източна Европа.
Снимка: Freeimages.com
Заповядайте в страницата на Truestory.bg във Facebook, където следим всички значими истории по света и у нас.