Навярно си спомняте колко въпроси изникваха в тийнейджърските години – за любовта, за секса, за промените в тялото, за непознатите думи. Навярно сте се нуждаели спешно от пътеводител за тези години. Може би се е появявал някой приятел или приятелка с една от онези книги за връзките, любовта и секса, които тайно сте си разменяли, защото малко или много тези теми са били табу в семейството. Спомняте ли си „Влюбени момичета”, „Тайна книга за момичета”, „Целувката”, „Книга за любовта”, „Книга за всяко момче”? Може би сте прелиствали страниците и сте търсели вашия случай, нуждае ли сте се от съвет за конкретна ситуация или отговор на някой от въпросите „Нормално ли е това окосмяване?”, „Как се поставят тампони?”, „Защо се събуждам мокър?”.
Ако сега сте тийнейджър, може би не сте чували за тези книги, но имате същите въпроси и ги въвеждате в Google. Има едно място, което може да се превърне във ваш пътеводител – loveguide.bg, място, където открито и приятелски се говори за секс и интимни отношения.
„Любовта и сексът са прекрасни изживявания. И колкото по-добре сме подготвени – толкова повече ще им се насладим. И много по-добре ще можем да предпазим от нежелани последствия и себе си, и тези, с които общуваме. Няма как да предвидим всяка ситуация, няма и универсални формули за всички проблеми, но колкото повече знаем, толкова по-добри решения взимаме”, казва екипът зад платформата.
Проектът започва Николета Попкостадинова – разказвали сме ви за нея като за момичето, прекарало известно време там – в Холандия, имало възможности да остане там, но решило да се върне тук, в България, където с натрупаните знания и опит да помогне за развитието на обществото ни (доколкото може).
През 2014 г. желанието на Николета да допринесе за положителна промяна тук я отвежда в състезанието „Промяната“, организирано от Reach for Change. Николета участва с проект за разработване на платформа за сексуално образование, която да е достъпна през различни мобилни устройства. Класира се в челната петица и получава финансова и логистична подкрепа за реализирането на проекта си.
Така през декември 2015 година Loveguide се появява онлайн. Всъщност не просто така, идеята се оказва много трудна за реализиране.
„Най-трудното са ресурсите – хора, време и пари. Готини и можещи хора, за които това да е Каузата и да мислят и работят по същия начин като теб са не злато, а диаманти. И се намират съответно толкова трудно. Откъм време – на никой в екипа това не му е основното занимание. Имаме си фул тайм съвсем други професии. Това е социалното ни хоби. Което расте и заприличва все повече на социално предприятие. С финансирането пък е трета бира”, разказа Николета пред TrueStory.
Идеята й хрумнала отдавна, но е изисквало време и тестове, за да изкристализра ясно. „Оттогава натрупахме много опит и ноу-хау”, споделя още тя.
„Целта е по лесен, достъпен, кратък, ясен, но и атрактивен и позитивен начин Loveguide да казва на тийнейджърите всичко, което трябва да знаят за безопасния секс и здравословните връзки. С адаптивен дизайн е и може да се ползва анонимно, когато има нужда. Има и речник на термините от А до Я, Енциклопедия, Търсене и други. Темите са много – през промени в пубертета, включително и емоционални, до видове секс и начини за предпазване от забременяване и сексуално предавани инфекции. Това включва и запознанства и връзки онлайн, безопасност в интернет, разбиване на митове и легенди, хомосексуалност, насилие, тормоз и много други – все ключови за физическото и емоционално здраве на тийнейджърите, а и за развитието на комуникационните им умения, нагласите и отношенията им към света, към тези, с които общуват и към себе си”, обяснява Николета.
Какво още предстои?
Николета: От март 2015 г. правим и обучения в училищата в цялата страна за деца от 6-и до 12-и клас, обикновено в Час на класа. До момента сме се срещнали с над 500 деца.
През октомври пуснахме и видео канал, който има по един епизод всяка седмица. Той помага на тийнейджърите със съвети по същите тези теми за любовта, секса и отношенията между хората.
Водещата на канала е Весела Бабинова, една от най-интересните млади български актриси, носител на Аскеер за изгряваща звезда. А на различните коментари и въпроси ще отговарят експерти в различни сфери.
Защо решихте да преминете и към видео съдържание?
Николета: Защото е много по-атрактивно за тийнейджърите. Предпочитат да изгледат едно видео от 3 минути – що е то мокри сънища, нормално ли е, докога, как, защо…, отколкото да го прочетат. Всички вече сме така.
Какъв е екипът зад платформата? Как създавате материалите?
Николета: Работим с доброволци, съмишленици и подизпълнители. Имаме хора, които създават съдържание – текст, видео и снимки; правят обучения и работилници за децата; поддържат социалните ни мрежи; грижат се за комуникацията с партньорски организации; такива, които ни комуникират към света чрез медийни и други партньорства; търсят финансиране и др. Започнах сама, после Магдалина Кючукова (социални мрежи) се включи, но от септември е в майчинство и сега само морално е с нас, а Надя Здравкова (съдържание и търговски партньори) се присъедини в началото на лятото, струва ми се, а Alter Collective от тази есен ни помагат с комуникациите.
Разкажете повече за обученията, които организирате – под каква форма са, къде ги провеждате, какви са интересът и реакциите на посещаващите ги. Имате ли програма?
Николета: Имаме, да. От януари ги подновяваме. Интересът от страна и на ученици, и учители е голям. Пo време на тези часове децата питат колкото за секс, толкова и за любов и връзки – „Как да заговоря”, „Как да разбера дали ме харесва”, „Къде да се тествам за…”, включително и за окосмяването, което е започнало, за различните промени в тялото, които ги шашкат; за тампони, видове бельо даже и много други. На тях толкова много им се говори по тези теми – за любовта и секса, и имат толкова много въпроси, че само чакат някой да застане с експертното си знание и спокойния си открит, откровен и позитивен подход и да проведе тези разговори. По един достъпен и атрактивен за тях начин.
Срещате ли родителски реакции – какви са те?
Николета: Много често ни питат: А няма ли да направите нещо за родители? Как родителите да помогнат на децата си? Кога да започнем да им говорим? Какво? Как?
Защо темите за секса често са табу в семейството и в училище?
Николета: Защото така е било и в техните семейства, когато са били малки. Защото това е тема, която в същността си е деликатна и разговорите по нея – трудни. Защото няма достатъчно ясна, проста и достъпна информация. Защото „сме цъфнали и вързали“, че и за това да се тревожим. Защото е общоприето темата „секс“ да се изчерпва ХИВ/СПИН.
Как може да се промени тази нагласа във възприятатията?
Николета: Трябва да си говорим за любовта, връзките, отношенията между хората и секса открито, честно, спокойно и позитивно.
В рубриката „Попитай ни”, се свързвате лично с младежите, задали свои въпроси, или публикувате статии в отговор на запитванията?
Николета: Лично ние и експерти в различни области в зависимост от въпросите.
Приятелски настроени сте към всички, но създавате ли и дълготрайни приятелства (макар и виртуално) с обърналите се към вас младежи?
Николета: Работим с тийнейджъри от няколко софийски училища от клуб С.У.П.Е.Р. (Супер усмихнати позитивни ентусиазирани и разумни). Те ни помагат за нашите кампании и обучения, а ние пък им помагаме за предстоящата им кампания за 1 декември – световният ден за превенция на ХИВ.
Защо Loveguide?
България е в челото на всички негативни статистики, свързана със сексуалното здраве на младите хора. Причините са, че здравното образование не е част от задължителната училищна програма, а вкъщи сексът традиционно е тема табу. Децата не получават подходящата информация. Те се учат на принципа проба-грешка, от връстниците и порното , заливащо ги отвсякъде.
Проблемът, който новият видео канал адресира, е огромен – страната ни е на първо място в Европа по нежелани бременности и раждания при момичета между 14 и 19 години. 9 от всеки нови 10 случаи на ХИВ са се заразили по сексуален път, докато преди 3-4 години това е било при инжекционна употреба на наркотици, над 50% от новите случаи на ХИВ са хора между 15 и 29 години. Почти всяка 4-та жена у нас е била жертва на сексуално насилие от страна на партньора си.
Новият видео канал е за тийнейджъри между 13 и 18 години с достъп до интернет. Те са на ръба да започнат да водят сексуален живот или току-що са започнали. Това е огромната част от българските тийнейджъри, които търсят отговори на въпросите за сексуалното здраве и интимните отношения, но не ги получават нито вкъщи, нито в училище.