Представяме ви разговора на автора на TrueStory.bg Даниел Пенев с вокалиста на Б.Т.Р. Атанас Пенев. През последните 20 години Б.Т.Р. се утвърди като една от най-успешните и обичани групи у нас и днес вероятно почти няма българин, който да не е чувал поне веднъж знакови парчета като „Спасение“, „Елмаз и стъкло“, „Цвете от луната“, „Нощни влакове“ и много, много други.
Б.Т.Р. изпраща изключително успешна 2015 година. Те спечелиха два приза от Годишните музикални награди на БГ Радио: за Група на годината и за Албум на годината. Заедно с неповторимия Христо Мутафчиев, Б.Т.Р. изнесе акустичен концерт-спектакъл по време на Празниците на изкуствата „Аполония 2015“.
През годините Б.Т.Р. са свирили заедно с легендарни групи и музиканти, като Deep Purple, Whitesnake, Scorpions, Ronnie James Dio – Heaven and Hell, Nazareth, Motorhead, Europe, Accept, Gamma Ray, Michael Schenker Group и Iron Maiden на едни от най-големите сцени в Италия, Сърбия, Украйна, Великобритания, Холандия, Китай и Виетнам.
Екипът на TrueStory.bg благодари на Наско за отделеното време и за желанието, с което отговори на въпросите ни. Приятно четене!
Само преди няколко седмици се завърнахте от турне в САЩ. Как премина всичко?
Наско: Направихме 14 участия за 28 дни. Когато една група отиде някъде за първи път, винаги е интересно. Публиката се състоеше главно от представители на българската общност, но имаше и наши приятели и колеги от САЩ. Свирихме на всякакви места, от малки клубове до немалки зали, в зависимост от интереса и големината на българската общност. Неслучайно в Чикаго свирихме в голяма зала, просто там има най-много българи. В Чикаго беше доста интересно и от гледна точка на това, че концертът се падна на Хелоуин. Иначе започнахме турнето с концерт в Маями, където свирихме в Revolution Live, емблематичен клуб, където е сниман филмът Rock of Ages (2012), в който участват актьори от ранга на Том Круз. В Сиатъл пък свирихме в неголям клуб, в който обаче Джими Хендрикс прави първите си стъпки към върха.
Сложна ли е организацията на подобно начинание?
Наско: Определено. Тук е моментът да благодаря на Орлин Мирчев, без когото турнето нямаше да се случи. Да направиш турне на рок група, е десетки пъти по-сложно, отколкото на самостоятелен изпълнител, без изобщо да преувеличавам. Имаш апаратура, превоз, престой, на всяко място условията са различни и трябва да наемаш специфично оборудване. Да не говорим, че общо прелетяхме около 10 000 мили.
Как оценяваш състоянието на родния музикален пазар днес?
Наско: Проблемът е, че не останаха печатни издания за музика. Много малко са и музикалните предавания по телевизията. Не говоря за музикалните формати, защото те не са представителна извадка за артистите, които се трудят в България. Тук идва и интернет, където феновете могат да следят любимите си изпълнители и групи, да научават за предстоящи участия и т.н.
Facebook помага ли?
Наско: Facebook помага много. Мисля, че ние съвсем скоро ще достигнем 100 000 последователи. Ние влязохме във Facebook преди 4-5 години и натрупахме една маса от последователи, които не са там просто ей така, а идват и остават. Това са сериозни последователи, на които благодарим от сърце. На практика Facebook е нашата медия, чрез която можем да споделяме най-важното около групата. Хората ни пишат лични съобщения, коментират под нашите публикации. Това е голям ориентир за нас. В момента обновяваме и официалния си сайт, където скоро почитателите ни ще могат да намерят цялото ни творчество. Те могат да го намерят и в iTunes, но там е с една идея по-скъпо. Това е съвременният бизнес. Дори на запад, където машината е добре смазана, старите банди правят доста концерти както поради причината, че на сцената се чувстват най-добре, така и поради факта, че концертите генерират основните им приходи. Това е така, защото продуцентските компании все още прибират голяма част от приходите.
Някога обмисляли сте възможността да напуснете България?
Наско: Мислили сме в тази посока, когато все още бяхме млада банда. Явно оптимизмът ни е бил доста голям и решихме да останем в България, защото всеки трябва да прави това, което умее най-добре, и да се опитва да подобри живота си в България по собствен начин. Като цяло сме доволни от това, което сме направили за българската рок музика.
Виждаш ли млади банди, които имат потенциала да заместят по-старите в близко бъдеще?
Наско: За съжаление младите банди у нас нямат място, където да се развиват. Няма да се уморя да повтарям, че когато липсва сцена – у нас и клубовете намаляха – тогава за една група е много трудно да си проправи път. Съветвам ги да използват интернет максимално добре, защото там могат бързо да разберат дали се харесват или не.
Как се различават условията, при които вие стартирахте като банда в началото на 90-те години, от условията, при които такива банди започват днес?
Наско: Тогава телевизията беше най-важната медия. Нямаше YouTube и Facebook и затова разчиташ да те видят по телевизията. Много хора са ни казвали „Ама вие много бързо изгряхте“, но ни го казваха 1998-1999 г., а ние сме заедно от 1993 г. Копаем, правим парчета, свирим, където ни падне, понякога дори сме плащали да свирим на определено място, но не се предаваме.
Имали ли сте критични моменти през годините?
Наско: Имахме една криза в периода 2004-2008 г. Пазарът се срина и ние не виждахме смисъл да издаваме нови неща, защото хората нямаше къде да ги видят и чуят. Не се продават дискове, няма музикални предавания, не се обръща никакво внимание на българския автор, както е и днес. В момента в родния ефир се въртят не повече от 5% български автори. Това е антибългарско, но така им е по-удобно. Когато има глад за българско творчество, ще има и нови изпълнители. Сега какво се получава? Създават се банди, свирят една, три, пет години, виждат, че не могат да пробият тази желязна завеса от непукизъм от страна на медиите и спират, защото не могат да се издържат. Ако се даде сцена на българския автор, положението веднага ще се подобри. Примерно тези 5% да станат минимум 30%.
Как стоят нещата в това отношение в развитите европейски страни?
Наско: Тъй като и те са в Европейския съюз, не могат да приемат закон, който да поставя определени изисквания за пускане на музика от съответната страна. Ще дам обаче пример с Франция. Когато отпадна възможността за промяна през законодателството, самите медии се разбраха помежду си да увеличат процента на френска музика, който вече беше около 50%. Направиха това негласно, неофициално. В Германия също се слуша предимно немска музика. В Сърбия, Румъния, Гърция също се слуша предимно местна музика. Ние сме просто подсъдни.
Какво препоръчваш на младите български изпълнители, които тепърва тръгват по трънливия път, който описа току-що?
Наско: Да се борят. Човек трябва да вярва в това, което прави, както ние сме вярвали. Младостта има едно много хубаво качество: тя не мисли за лошите неща, а само за хубавите. Тази енергия трябва да се използва. Трябва да се рови, да се копае и да се разбиват стени с глави. Затова интернет е най-добрият им приятел. Има приложения, онлайн магазини, социални мрежи. В интернет няма географски ограничения. Вече е сравнително лесно да запишеш парче в студио и да го изпратиш на специалист, който да го смеси по западен начин. Разбира се, колкото повече пари има, толкова по-добре става всичко. Съветвам ги да използват повече реклама от уста на уста, от приятел на приятел, от дума на дума, така ще си създадат най-верните фенове. Ние не натрупахме тези близо 100 000 последователи във Facebook бързо, а бавно и постепенно, както сме правили винаги досега. Когато действаш бавно и постепенно и достигнеш определено ниво, знаеш, че си стъпил здраво.
Какво предстои за Б.Т.Р. през 2016 г.?
Наско: Следващата година ни очаква европейско турне, което ще обявим официално в началото на годината. Планираме да пуснем клип към песента „Само с теб“ от албума „Защо“. Част от този клип заснехме, докато бяхме в САЩ. Ще продължим да свирим в различни части на България. За момента не планираме някакъв по-мащабен концерт в София. Напоследък доста групи се хвърлиха да правят концерти в „Арена Армеец“ и в интерес на истината успяха, което е много хубаво, но ние предпочитаме да поизчакаме.
Предстоят едни от най-хубавите празници. Къде можем да ви слушаме на живо в този период?
Наско: Между 22:00 и 23:00 ч. на 31 декември ще свирим на пл. „Княз Александър Батенберг“. Веднага след полунощ отиваме в Sofia Live Club, където ще свирим, докато ни стигат силите.
Чуйте надъхващото изпълнение на Б.Т.Р. на хита им „100 надежди“:
Заповядайте в страницата на TrueStory.bg във Facebook, където ще откриете още интервюта със стойностни личности от света на музиката, културата, изкуството, бизнеса.