Инициатива на скоро създадената група във Facebook „Опознай Варна“ неочаквано събра голяма група варненци, готови да се запознаят с малко известни факти за красивия морски град.
Една от историческите забележителности, за която съвсем малко варненци знаят или са чували, се оказа Шкорпиловата базилика в местността Джанавара.
Джанавара тепе е на около 2 км. югозападно от варненския квартал Аспарухово. В началото на XX век при разкопките на така наречената Шкорпилова могила чешкият учен Херман Шкорпил открива основите на голяма ранно християнска базилика от началото на VI век.
Базиликата е образец за византийска архитектура. Размерите ѝ са: 31 м. в дължина и 28 м. в ширина, с масивни стени с дебелина 2,5 м. В долната си част е покрита с останки от мраморни настилки. В част от помещенията настилките са многоцветни мозайки с геометрични и флорални мотиви, които за съжаление не можахме да видим, тък като са покрити с пръст , поради опасност от разрушаването и разграбването им. За съжаление през частичната реставрация от 1960г. те не са били изцяло заснети и проучени.
През 1997 г. археолози правят сензационно откритие при разкопки на обекта – анализирайки два допълнително разкрити зида. Описани са като останки от битови помещения, доказващи, че църквата е била част от манастирски комплекс.
До самата базилика се издига паметник, поставен върху гроба на откривателя ѝ Херман Шкорпил, който е бил погребен тук по негово желание. Той е чешко-български археолог, също така музеен деец, геолог, ботаник, архитект, библиотекар и т.н.
Останахме приятно изненадани от организаторите на безплатното събитие и факта, че се бяха сварзали с Регионален исторически музей- гр. Варна. Г-н Александър Минчев изключително увлекателно разказа за местността около могилата, историята на откриването ѝ, реставрирането ѝ, като и много интересни и любопитни факти за Херман Шкорпил.
Пътят към Шкорпиловата могила е в недобро състояние. Липсват всякакви обозначителни табели и информация как да се стигне до мястото. Няма и място, от което евентуалните посетители да се запознаят с историята на базиликата и могилата. Дори за хората от Варна, би представлявало трудност да открият това пълно с история място.
Това е само началото на една хубава инициатива – жителите на Варна да научат повече за непознатите ѝ кътчета.
Очакваме с интерес следващото събитие.
А за още интересни места ви разказваме във Facebook страницата на TrueStory.bg!