Емпатията е способността да „влезеш в обувките на другия“, да погледнеш света през неговите очи, а хората, с които ви срещаме днес са пример за постигането ѝ на практика. Можете да ги срещнете или да бъдете част от тях всяка неделя, когато готвят и споделят заедно с десетки гладни хора храна, обувки, дрехи и преди всичко – внимание и грижа. Защото храната е право на всеки, а не привилегия за избрани.
„Храна, не война“ е самоорганизирана общност от хора със сходни ценности. Солидарността, която е и водещ техен принцип, залага на постигане, чрез заедност, приобщавайки към процеса хората в неравностойно положение. За реализирането на действията не за тях, а заедно с тях.
Повече за зараждането на международното движение „Храна, не война“, за случването му в България, както и за постигнатото у нас до този момент – научете в следващите редове.
Здравейте, представете се с няколко думи пред нас.
Храна, не война – София: Здравейте! Активисти сме на международното движение за екосоциална справедливост „Храна, не война“ (Food Not Bombs), възникнало като инициатива на антиядрени активисти по време на войната във Виетнам през 80-те години на ХХ в. Това ни обединява. Иначе сме пъстри – различни възрасти, занятия, етноси, произход.
Откога съществува „Храна, не война – София”?
Храна, не война – София: Първата местна вълна на „Храна, не война“ се задейства в София в началото на века. В момента сме на гребена на третата вълна, нестихващо надигната вече четвърта година.
Разкажете ни повече за принципите на „Храна, не война”.
Храна, не война – София: „Храна, не война“ се противопоставя принципно на концентрацията на власт и ресурси, която залага на противопоставянето, конфликтите, експлоатацията, облагодетелстването на едни за сметка на други. Движението се стреми към свобода, равнопоставеност, екосоциална справедливост със средствата на ненасилието, недискриминацията, самоорганизацията и солидарността между хората и с останалите живи същества, по смисъла на вършенето на неща не за, а заедно с попадналите в неравностойно положение, както и осигуряването на глас на безгласните и опазването на природната среда въобще.
Какви са основните инициативи, които организирате? Кога и къде се случват те?
Храна, не война – София: В основата стои солидарното приготвяне и споделяне на веган храна – всяка неделя, в солидарния ни клуб и на публични места, както и месенето на солидарен хляб на територията на Хлебна къща – София всеки месец. Освен това осигуряваме ежеседмичен солидарен душ и редовен солидарен дрешник за хора в нужда, провеждаме тренировки по у уей чигун (китайска йога) и предлагаме солидарен масаж за нуждаещите се от общността ни, поддържаме целогодишно солидарни градини и дворове заедно с Градско градинарство – София, в които отглеждаме част от растенията, които готвим заедно, организираме Веган фестивал на солидарността, подкрепяме протести и други инициативи за екосоциална справедливост.
Реализират ли се подобни акции и в други български градове?
Храна, не война – София: Интерес към стартирането на клонове на движението е имало от хора от Варна, Пловдив, Велико Търново, където е имало единични акции. Оставаме отворени за споделяне на опит, за да ги има устойчиво. Всеки, готов да поеме инициатива, може да се свърже с нас.
Какво се случи от създаването на инициативата до днес?
Храна, не война – София: Специално в България сме се събирали по домовете си, но предимно действали на публични места с концентрация на хора в нужда, както и на протести и други събития, свързани с нашите сфери на дейност. При това сме били подкрепени от огромен брой съмишленици, но и подлагани на дискриминация на различни основания (например с обвинения, че при нас “цигани дават храна на хора”, “децата ни се плашат от бездомни и клошари”, “пенсионерките ви ще ни оберат”, “като ни докарате хиляди бежанци, ще се видим в чудо”, “жертвите на насилие и измама са си виновни сами”, “готвенето на постна супа мирише”). Били сме нежелани, някои от нас са били арестувани по сигнал за споделяне на храна на публични места, официалните ни призиви за конкретни конструктивни действия от страна на държавни и религиозни институции са били игнорирани и т.н. Но постижението ни – развитието на все по-разрастваща се мрежа от солидарни индивиди, групи, организации (като социален център Фабрика Автономия, Кампании и активизъм за животните в индустрията, ЗаЗемята, Градско градинарство – София, Фабрика за идеи, Зеленият отбор, Хлебна къща – София, веган ресторант “Кринг”, Българско затворническо сдружение, The Orion Grid, Асамблея за земята и хората, Гласувайте за супата – България, Петъци за бъдеще – България, Extinction Rebellion Bulgaria и пр.) е неминуемо.
Приблизително колко са хората, на които сте помогнали? И колко са тези, които подкрепят идеята?
Храна, не война – София: В България – стотици. Като цяло по света – стотици хиляди.
Опитайте се да отличите една човешка история, с която се запознахте по време на акциите и която ви докосна силно.
Храна, не война – София: Твърде трудно е да се отличи една от стотиците драматични съдби на хората от така наречения ни солидарен клуб. В него членуват не само активисти, които припознават принципите ни на 100%, но и хора, които ги зачитат макар да не са напълно съзвучни с тях. Бездомният от над две десетилетия възрастен човек, изоставен от близките си, жертвата на имотна измама, озовала се на улицата заради доверяването на безскрупулен мошеник, бившата жертва на сексуално насилие, минала през ада, за да възстанови вярата си в човечността, бежанецът, борещ се с кошмарите от войната у дома и съответно развитата зависимост от алкохол, идеалистът, загърбил възможността да вложи времето и средствата си в екскурзии, забавления, притежания за лично ползване, за да дарява системно пари и труд в името на солидарния ни клуб…
Как да се присъединим към ваша солидарна акция?
Храна, не война – София: Заповядайте коя да е неделя на солидарна кухня в къщата ни на ул. “Цветан Минков” 3, където се подслонихме в началото на 2020 г. след перипетии. Започваме в 10:00-10:30 ч. Останалите ни акции се обявяват на страницата на Храна, не война – София във Facebook, а редовните ни активисти получават достъп до координационната ни група и следят ежеседмичния график. Контакт с нас може да се направи и чрез уебсайта ни или профилите ни в Instagram и Youtube. Много доброволци се включват в акциите ни и благодарение на съответните мисии, публикувани редовно от приятелите ни от Time Heroes. Ако ги следите, непременно ще попаднете на връзка и към нас.
Още добри примери ви очакват във Facebook страницата на TrueStory.bg!