Завръщане към земята, отглеждане на чиста и истинска храна и различни начини за взаимодействие както с природата, така и с общност от хора със сходни ценности и принципи на живот. Това ни предлага новата прекрасна инициатива в столицата, наречена Градина за градско земеделие О’беля. Официалното откриване на Градината е само след ден – на светлата и будна дата 1 ноември, когато сред чиста храна и чисти взаимоотнощения ще отпразнуваме рождението ѝ.
Повече за идеята, мислията и концепцията на пространството – в следващите редове.
Здравейте, представете се с няколко думи.
Симона: Привет, казвам се Симона и съм един от инициаторите на Градина за градско земеделие О`беля.
Как се появи идеята за градска споделена градина О’беля?
Симона: Градината е като последствие от идеята за облагородяване на градската среда като цяло. Тема, която ме вълнува от известно време (малко повече от десетилетие). Този интерес възникна, когато забременях и се появи нуждата да осигуря чиста среда за детето си. Както и не само за моето, а за всички. Първоначално със самото понятие „градско градинарство“ се запознах по време на един курс за Пермакултурен дизайн, преди десетина години. С хора от курса обсъждахме, възможности за спонтанни акции за разкрасяване на доста запуснатия ни град тогава, чрез така наречените „seed bombs“ и други подобни. Това остана като идея, която не се разгърна в пълния си потенциал. От тогава насам доста неща се развиха в града ни, както и самата идея – тя се видоизменяше във времето. Към момента все повече се усеща нуждата от завръщането на хората към земята и работата с нея, както и достъпа до чиста и истинска храна. Затова градината дава възможността и собственоръчно да произвеждаш храната си. Има изследвания, които показват, че само няколко часа съприкосновение със земята имат благотворен ефект – освобождава стреса, заздравява имунната система (като разбира се, не само това е достатъчно, за да е напълно здрав човек).
Каква е мисията ви, създавайки това пространство в София?
Симона: Най-общо казано, мисията на това пространство е да събира хората, да инициира хората да се върнем към земята и да се учим и преживяваме взаимно, в хармонична среда, с уважение и правилно отношение както един към друг, така и към всичко заобикалящо ни, към Природата като цяло. Такъв тип пространство предоставя възможност за една по- различна форма на социализация, за общуване и вазимоподпомагане. Възможност за хората да сме отново близо един до друг, по един градивен начин и да живеем в здрава среда. Вярвам, че навсякъде може да живеем така, не само на село или като се изолираме. Всичко идва от нашето отношение и нашите действия.
Разкажете ни повече за концепцията на Градината – зоните в нея и начините на взаимодействие.
Симона: Идеята на Градината за градско земеделие О`беля е да се учим, да работим с Природата и съобразно нея, да отглеждаме чиста храна и да изградим взаимоподпомагаща се общност.
Така нареченото зониране в Градината, е да осигури пространство на повече хора с различно ниво на взаимодействие.
Първата зона е за събития, събирания, семинари, обучения, прожекции, разнообразни дейности като тематични базари – коледен, великденски, панаири и други подобни като събитието, което организираме в неделя, на 1 ноември. Това е зона за общ достъп. Зона, в която да представяме добри и устойчиви практики и организации.
Втората зона е зона за споделено отглеждане на растения – споделена градина, която все още изграждаме и е във формата на мандала* (най-общо казано е кръг, но не само формата е от значение). В тази си част, зоната е насочена към обучения, практични курсове, работа с деца (много важно в днешно време), изнесени класни стаи. Зона, в която да се учим и експериментираме. От друга страна е и пространство за споделена градина, което предоставя възможност за хора, неразполагащи с достатъчно време, което да отделят за цялостно посвещаване и отглеждане на растения и други, които просто искат да се учат и експериментират. Живеем динамично и е нормално, хората да искат да пътуват и да преживяват различни неща, особено през силния сезон, когато има най-много нужда от грижа, както и продукция – лятото. Затова, предоставяме такава възможност, да се споделя отговорността и грижата за растенията, както и самата продукция. Замислили сме да има регулярни общностни срещи, вечери и такъв тип събирания, които да изградят и сплотят общността в градината.
Третата зона е разпределена на отделни парцели от по 20 кв.м., като могат да се делят или обединяват, спрямо нуждата на конкретния човек, семейство, група. Тук вече е за пълно отдаване и потапяне в дебрите на земеделието и отглеждането на растения чрез методи като Пермакултура, Биодинамично земеделие и други такива, които щадят и ползват самата Природата, както и запазване на стари, устойчиви сортове.
Имаме желание, да предоставим възможност на хора в затруднено положение да се включат и да отглеждат част от храната си и на принципа на взаимоподпомагането, да ни помагат в градината.
Доброволчеството е много силно залегнало в моята ценностна система, като средство за облагородяване на индивида. Самата аз, поне веднъж в годината съм доброволствала с удоволствие в различни инициативи, най-вече свързани с устойчиви практики и насочени към добруване на хората като цяло. Затова оставяме пространство за желаещи, да се включват по всяко време. Също така имаме профил в Work away – международна доброволческа платформа за обмен (работа срещу настаняване и храна). Имахме вече първият си доброволец от там и беше интересно и вълнуващо.
Отворени сме за различни варианти на взаимодействие.
Какви култури могат да се садят в О’беля и според какви принципи ще се отглеждат те?
Симона: В градина О`беля сме заложили отглеждането приоритетно на стари и устойчиви сортове, чрез методи, щадящи Земята – без пръскане с каквито и да е химични препарати. Също имаме желание да засадим „ядлива гора“, която също да служи и като защитен пояс на самата градина (част от Пермакултурните методи).
Предстои официалното откриване на Градината. Какво ни очаква на 1 ноември?
Симона: За официалното откриване, сме подготвили разнообразна програма и за големите, и за по-малките ни гости – музика, лекции, работилници. Може да разгледате повече в събтието във Facebook.
Ще се радваме да ни посетите. Заповядайте.
Още интересни разговори ще намерите във Facebook страницата на TrueStory.bg!