Романът „Теория на чудатостите” ни позволява да надзърнем в живота и мислите на Ада – млада жена, която работи в Института за интердисциплинарни изследвания на човека, опитва се да балансира между скуката на ежедневието и между малките чудеса, които ни заобикалят. На пръв поглед Ада е съвсем обикновено момиче – опитва се да събере отломките на разбитото си семейство, да се държи добре на служебното си място, да превъзмогне несполучливите си връзки с мъжете, да не губи прекалено много време в мислене за външния си вид. Но отвъд това Адушка е нещо повече – тя обитава невероятни сънища, които се превръщат в открития, а така малко или много променя света. Тя има очи за невидимото и вълшебното в ежедневието, с поглед на учен търси връзките и симпатиите между хората, опитва се да открие смисъла на живота, на това да ни има и да сме тук.
Често Ада попада на новини за необичайни, мистични, престъпни и всякакви невероятни събития в окръг Шумперк, освен това проучва изчезването на сина на своята колежка, който се казва Каспар и това я поставя на пътя на съдбата й. Разхождаме се с Ада из невероятните пейзажи и история на Прага, съпреживяваме изборите й и разбираме, че понякога, въпреки мислите, чувствата и като цяло въпреки самите нас, всичко се случва точно така, както трябва. И всяка стъпка от живота ни ни води до мястото, на което трябва да бъдем, до срещите, които трябва да изживеем, до любовта, която ще ни направи отново цялостни, па макар и след това да ни остави отново сред бурите на живота… Защото, колкото повече време минава, толкова по-често ще ни се случва да признаваме, че светът е чудат.
Мисля си как някак сладко-горчива е тази книга. В края на историята сякаш, въпреки перипетиите на времето, всеки е попаднал на своето място. И на това място може отново да се опита да бъде щастлив. Или да преживее нови разочарования от живота. Но във всеки случай – ще има причина, заради която да живее и която да осмисля съществуването му.
„Теория на чудатостите” е първият роман за възрастни на чешката писателка Павла Хоракова, който й носи наградата „Магнезия Литера” в родината й. У нас се радваме на красивото издание на издателство „Ерго”, а преводът е на Маргарита Руменова.
Надникнете и в останалите ни „Книги“!