През 2021 година Варненският държавен театър ще навърши сто години. По този повод ръководството и актьорите решават да стартират начинанието „Театърът чете“. Това без съмнение е страхотна инициатива, но и нещо напълно нормално, тъй като театърът е изцяло и непосредствено свързан с литературата. Не само защото литературните текстове са в основата на театралните постановки, а и поради факта, че точно театърът е онова изкуство, което съчетава в себе си всички останали изкуства. Тази година ДТ „Стоян Бъчваров“ посвещава инициативата „Театърът чете“ на автори, които са връстници на Варненския театър. Това са творци, чиито произведения са оставили трайна следа у всеки читател, а за емоционалното зареждане на публиката ще помагат актьорите от Варненската трупа. Тяхната задача няма да е никак лека, тъй като трябва да потопят нас – читателите и слушателите в атмосферата на специално подбраните произведения.
Всеки месец различни актьори ще представят различни автори. В началото на годината, инициативата постави своя фокус върху творчеството на Стефан Дичев, Айзък Азимов и Федерико Фелини. През февруари чухме произведения от Леда и Гео Милеви. През март ще се радваме на текстове от Рей Бредбъри и Борис Виан. През април изданието ще е посветено само на Валери Петров и навършването на сто години от рождението му. Месецът на матурите – май – ще бъде изцяло за българските автори, а по случай „Денят на детето“ през юни малки и големи ще се докоснат до магията на „Мечо Пух“.
Партньор на събитията е онлайн книжарница „Тайната книга“, която предоставя книги, които се намират трудно – класики, издавани преди 1950 г.
На 05 февруари се навършиха сто години от рождението на поетесата Леда Милева. Издала е повече от тридесет книги със стихотворения и поеми за деца. Има множество престижни награди, като също така е включена и в почетния списък „Ханс Кристиан Андерсен“ на Международния съвет на детската книга. В свои интервюта тя често разказва, че най-известното ѝ стихотворение – „Зайченцето бяло“, което всички ние с радост си припяваме от най-ранна детска възраст, е написано набързо. Темите на нейните текстове са истински, вълнуващи, оформят разбиранията за любовта към семейството и животните. Фокусират се върху разграничаването на доброто и злото – теми, които винаги трябва да присъстват в детската литература. Смъртта на Гео Милев – бащата на поетесата Леда Милева и виден автор и общественик- оставя трайна следа в съзнанието ѝ. Тя решава да продължи делото му, пишейки стихотворения и приказки за деца.
След представянето на стихотворения на поетесата, инициативата „Театърът чете“ продължи с представянето на може би най-известното произведение на Гео Милев – „Септември“. Поемата е създадена само за една нощ, а поводът е Септемврийското въстание от 1923 г.
Следващото издание на „Театърът чете“ ще се състои на 20.03.2020 г., а произведенията, които ще бъдат представени ще са от творчеството на Рей Бредбъри и Борис Виан.