Лоис Макмастър Бюджолд, автор на фантастичната поредица за Бараярската империя и фентъзи четирилогията „Споделящият нож“, се завръща за читателите с „Джентълмен Джоул и Червената кралица“. Книгата, издадена на български от изд. „Бард“*, отново ни връща към повествованието за Бараяр и силните герои на Корделия и Майлс Воркосиган.
„Джентълмен Джоул и Червената кралица“ идва след 4-годишно прекъсване за книгите от Бараярския цикъл на американската авторка: последната – „Сделката на капитан Ворпатрил“, беше издадена през 2012 г. (както в оригинал на английски, така и на български език). Сега новата част определено би зарадвала феновете на фантастиката на Бюджолд, макар и творбата да е малко по-различна.
В центъра на историята е Корделия, вече вдовстваща вицекралица на Сергияр след смъртта на големия Арал Воркосиган (за неговата смърт се разбира в „Криожега“, 2010 г.). Майката на Майлс е силен персонаж, но след „За честта на Вор“ и „Бараяр“ тя не беше поставяна в центъра на разказа. Затова вероятно за привържениците на нейния образ би било радост да я видят като един от двамата основни герои. Както може да се предположи от заглавието Корделия е „Червената кралица“, която се връща все така безскрупулно откровена както винаги: „Ще изкормя всеки, който се опитва да направи проблем от това“ не беше нещо, което би могла да каже. Нито да направи, призна си. „Не знам. И точно по тази причина ви уведомявам за нещо, което по принцип не е ничия работа. – „Включително и ваша“ остана да виси във въздуха.“
Оливър Джоул, адмирал на сергиярския флот, е другият главен персонаж, който за първи път се поднася на читателите не просто като фонов герой. Той е спокоен и находчив, както и достатъчно привлекателен, за да буди интерес. В новата книга Бюджолд разкрива любопитни и сложни връзки между Джоул, Арал и Корделия, като разбира се, не пропуска появата на Майлс Воркосиган. „Умението да спреш навреме не беше сред фамилните таланти на Воркосиган; може би един Джоул би послужил добре в ролята на аварийна спирачка.“
Всъщност, книгата следва типичната структура на Бюджолд, където тя постепенно разкрива дълбоко пазени тайни и досега непознати взаимовръзки. Същевременно „Джентълмен Джоул и Червената кралица“ е свързана с другите произведения от цикъла, като авторката умело включва биографичните данни за героите и описание на отминали случки.
В „Джентълмен Джоул и Червената кралица“ обаче историята се фокусира не върху тактически битки или големи предателства, а върху по-скоро морални дилеми и разрушаване на социални стереотипи. Тук научната фантастика е използвана, за да се покаже едно възможно общество, в което хората ще имат по-големи възможности да решат как и с кого да имат деца.
За следящите книгите на Лоис Макмастър Бюджолд новата част от историята за Бараяр би била добро попълнение, което ще разшири представата за създадения вече свят и връзки между героите, а феновете няма как да я пропуснат. В типичния си стил авторката поставя на дневен ред доста въпроси за пол, семейна единица и обществени нагласи. Не мога да кажа, че книгата няма да създаде полемика. Тя е противоречива точно защото дава възможност да се погледне по нов начин на сериозни човешки въпроси с помощта на напредъка на медицината и новите технологии. За тези, които тепърва се запознават с творчеството на Бюджолд, „Джентълмен Джоул и Червената кралица“ би се превърнало в интересно четиво, което нарушава установените правила.
*Изд. „Бард“ е партньор на Truestory.bg.
Заповядайте и в страницата на TrueStory.bg във Facebook, където ще откриете още ревюта на класически произведения и съвременна литература.