Oбичаме да разказваме истории за неподправена всеотдайност и безкористна добрина. Точно каквато е днешната. Самоличността на главните герои в нея ще остане тайна за всички нас. Просто защото, както самите те казват, искат проектът им да запази своята автентичност и да не се свързва с конкретни имена.
Той се нарича Hidden Cash Sofia. Единственото, което успяхме да научим за тези, които стоят зад него, е, че са млади хора (всички под 30-годишни), работят в областта на маркетинга и са по-малко от 10 души. Те крият пликове с пари (суми по 50 лева) на различни места в София, а в странцата си във Facebook дават улики как да бъдат намерени. Парите си остават за този, който ги открие, а освен това той може да посочи кауза, на която да бъдат дарени още 50 лева от името на Hidden Cash Sofia.
Какво още разказаха прекрасните организатори на тази инициатива специално пред Truestory.bg, може да прочетете по-долу. А след това ви гарантираме, че ще се почувствате толкова вдъхновени, че ще имате нужда да направите списък с добрите дела, които ще извършите през цялата следваща година. 🙂
Здравейте! Знаем, че проектът Hidden Cash първоначално възниква в САЩ и че според легендите в медиите инициаторът му е богат строителен предприемач, който не желае публичност и затова умишлено крие името си. Вие сте приели неговата благородна кауза и сте я пренесли у нас. Знаете ли кой е той всъщност?
Екипът на Hidden Cash Sofia: Здравейте! Изключително щастливи сме да бъдем част от Truestory.bg и ви благодарим за проявения интерес към нашата инициатива! Доколкото сме информирани, човекът, отговорен за Hidden Cash движението, е американецът Джейсън Бузи, който развива успешно личен бизнес с недвижими имоти. Разбира се, това е непотвърдена информация, така че и ние, като вас, можем само да гадаем доколко отговаря на истината. Ако трябва да бъдем откровени, за нас не е особено важно кой е сложил началото на проекта, а какво и как е успял да постигне, воден единствено от стремежа си да направи света едно по-добро място.
Видео с отзивите за инициативата в „Сентръл парк“ в Ню Йорк може да гледате тук:
И за да изчистим въпроса с публичността – бихте ли се представили? От статии в медиите разбираме, че не желаете да го правите, но поне бихте ли открехнали малко завесата – колко души стоят зад проекта у нас, с какво се занимавате, в коя професионална сфера се развивате, кой осигурява парите или пък какви хобита имате извън работата – нещичко… 🙂
Екипът на Hidden Cash Sofia: Следвайки примера на гореспоменатия инициатор, ние също държим да останем анонимни. Причината се крие в това, че искаме проектът да запази своята автентичност и да не бъде свързван с конкретни хора. Подхождаме към инициативата с чисто сърце и огромна отговорност и вярваме, че всяка асоциация би могла да бъде повод за спекулации и грешни изводи.
Ако трябва да говорим в цифри, можем да издадем, че сме под 10 души, всички на възраст под 30 години. Занимаваме се с маркетинг и проявяваме силен интерес към различни благотворителни каузи и организации – ето защо решихме да пренесем и Hidden Cash на родна почва.
По отношение на парите, които крием в цветни пликове – това са изцяло фирмени приходи и лични средства, които предпочитаме да отидат при хора, които имат наложителна потребност от тях.
И по същество: Бихте ли разказали в няколко изречения технологията и същността на проекта – какво представлява той?
Екипът на Hidden Cash Sofia: Принципът на нашата „игра“ до голяма степен напомня идеята за карта на съкровищата: през определени интервали от време си избираме конкретна локация, където скриваме плик, пълен с 50 лв. В страницата ни във Facebook публикуваме три жокера, под формата на снимки и кратък текст. От търсачите се изисква да се ориентират по тях и да намерят пътя до съкровището, а този, който успее да стигне до него, трябва да го снима и да публикува на нашата страница.
Тук е моментът да кажем, че като допълнение към оригиналната концепция на Hidden Cash, ние решихме да добавим още един елемент – с всеки намерен плик, даряваме същата сума на благотворителна кауза изцяло по избор на човека, който го е открил. Това е един своеобразен начин да предадем доброто нататък и искрено се надяваме с времето и други хора да последват примера ни и да подадат ръка на тези, които имат нужда да я хванат.
Как избирате местата, на които да скриете пликовете с пари (и кой прави снимките за подсказките)?
Екипът на Hidden Cash Sofia: Местата избираме съвсем случайно, единственият фактор, към който се придържаме, е те да бъдат в центъра на София, за да са достъпни за всички. Снимките правим сами, тъй като имаме слабост към фотографията и по естествен път Hidden Cash се превърна в наше поле за изява.
Как се избират каузите и проектите, които намерилите парите щастливци да подкрепят чрез своята снимка, която споделят в профила ви във Facebook (има ли списък с възможности или те самите посочват кауза, на която са отдадени)?
Екипът на Hidden Cash Sofia: В началото бяхме пред дилема дали да създадем наш списък с каузи и организации, или да се доверим изцяло на избора на търсачите. Логично, избрахме втората опция, за да можем да помогнем на колкото се може повече благотворителни инициативи.
Накратко казано, може да гледате на нас като на инструмент, чрез който вие правите дарение към кауза, която усещате близка до себе си, без това да включва личните ви средства.
В какъв времеви хоризонт ще се развива проектът Hidden Cash? Имате ли намерение да го спрете в някакъв момент?
Екипът на Hidden Cash Sofia: Все още в сила при нас е методът проба-грешка – опитваме различни похвати и се учим всеки ден. Не сме си поставили конкретни рамки, носим се по течението и се радваме на положителния отклик, който предизвикваме сред хората.
Какво ви носи проектът Hidden Cash? Какви са емоциите, които изпитвате, докато го реализирате (както по отношение на хората, които откриват парите, превръщайки се в детективи, разгадаващи следи, така и по отношение на каузите, които подкрепяте)?
Екипът на Hidden Cash Sofia: Макар и да звучи клиширано, „вътрешно удовлетворение“ е първият отговор, който ни идва наум. Удоволствието от комбинацията между това да помагаш на хората и същевременно с това да се забавляваш е неописуемо, а колкото и да не ви се вярва, фактът, че оставаме в сянка през цялото време, прави емоциите още по-силни. На нас ни е точно толкова интересно, колкото и на търсачите на съкровища, въпреки че ние сме тези, които „рисуват“ картите, водещи към тях.
Бихте ли посочили проекти, които са в ход в момента у нас и които подкрепяте или просто харесвате?
Екипът на Hidden Cash Sofia: Искрено се възхищаваме на малки проекти с големи цели и на големите сърца, които стоят зад тях. За нас това е доказателство, че има будни хора с прекрасни идеи, които искат същото, което искаме и ние – да направят света (или поне България) едно по-добро място.
Като примери можем да посочим инициативи като „Градски номади“, „Щедър хладилник“, Holiday Heroes и всички начинания под шапката на героите от Time Heroes.
Харесва ли ви състоянието на държавата и обществото в момента? Ако да – защо, кои са добрите примери? Ако не – какво бихте желали да е по-различно у нас?
Екипът на Hidden Cash Sofia: Темата за състоянието на държавата и обществото ни е особено деликатна, затова предпочитаме да стоим настрани и да запазим мнението си за себе си. Разбира се, че има неща, които не ни допадат, но има и такива, които ни стоплят сърцето и ни карат да вярваме, че не всичко е загубено и има светлинка в тунела.
За какво мечтаете?
Екипът на Hidden Cash Sofia: Мечтаем си за свят, в който хората са по-малко егоисти и повече приятели – на себе си, на околните и на обществото, в което живеят.
Наближават празници. Бихте ли пожелали нещо на читателите на Truestory.bg, а и на всички българи – за Коледа и за новата година. 🙂
Екипът на Hidden Cash Sofia: Пожелаваме на всички много здраве, обич и уютни мигове с най-близките им хора. Усмихвайте се много и обръщайте внимание на семейството си, защото именно то е най-големият ви подарък, при това не само по празниците. Бъдете щастливи и не забравяйте да бъдете добри, 365 дни в годината! Весели празници!
Невероятно вдъхновяваща история, нали? Ако желаете да четете за още такива инициативи, заповядайте и в страницата на Truestory.bg във Facebook!