You can find the English version of the interview here
Грег Дженър е британски историк с особен интерес към изучаването на историята през поп културата, киното и телевизията. Той е консултант към отличения с множество награди телевизионен сериал „Ужасни истории“ на детската телевизия на BBC – CBBC, където отговаря изцяло за фактологичната прецизност на над 1200 скеча и над 70 комедийни песни. През последните 10 години е участвал в създаването на различни исторически документални филми, сериали, комедии и интерактивни проекти за BBC, ITV, Channel 4, Channel 5, Discovery USA и History USA. Негови статии са публикувани в BBC History Magazine, History Revealer Magazine, Britain Magazine, The Radio Times и The Huffington Post. Дженър е автор на „Милион години в един ден: Любопитна история на ежедневието от Каменната епоха до наши дни“ (изд. „Бард“, 2016) – интересна и забавна книга, в която той проследява еволюцията на начина ни живот през годините. Дженър беше така любезен да отдели няколко минути, за да отговори на въпросите на TrueStory.bg.
Как бихте описали себе си?
Грег Дженър: Аз съм историк с добро чувство за хумор. Гледам много сериозно на изучаването и предаването на историята, защото тя е много важна. Кариерата ми обаче се основава на идеята, че хората научават нови неща по-лесно, когато са спокойни и се забавляват. Опитвам да използвам шеги и други елементи на поп културата в моите трудове и лекции, така че хората да разсъждават върху историята, без да им доскучава.
Как Ви хрумна идеята за книгата „Милион години в един ден: Любопитна история на ежедневието от Каменната епоха до наши дни“?
Грег Дженър: Бях натрупал 11-годишен опит в правенето на телевизионни програми на историческа тематика, като в продължение на пет години бях работил върху Horrible Histories („Ужасни истории“), много успешно комедийно предаване на BBC. Исках да намеря начин да споделя много от фактите, на които бях попаднал при изследванията си. Реших, че искам да напиша книга, която би била интересна на по-широка аудитория. История на ежедневния ни живот изглеждаше най-добрият подход.
Какво планирахте да постигнете чрез книгата си? Каква беше основната Ви цел?
Грег Дженър: Исках да достигна до хората, които по принцип не харесват исторически книги, вероятно защото смятат, че историята е скучна или пък няма отношение към техния живот. Исках да им покажа, че историята е очарователна и че нашият живот в голяма степен е оформен от миналото.
Кой факт измежду всички, на които попаднахте по време на проучванията си, намирате за най-забавен/странен? А най-шокиращ?
Грег Дженър: Смятам, че най-забавният факт е, че египетският фараон Тутанкамон е погребан със 145 чифта долни гащи! Това изглеждаше много странно и някак много обикновено на фона на прочутите му златни съкровища. Най-много ме шокира колко отдавна съществува стоматологията – хората са извършвали различни стоматологични процедури и са правили пломби още в Каменната ера. Всъщност голяма част от фактите, включени в книгата ми, са изненадващи, защото хората в Каменната ера са приличали много на нас.
Според Вас защо ние, съвременните хора, сме склонни да гледаме на себе си като на супер интелигентни, а на нашите предшественици като на много примитивни? Наистина ли предците ни са далеч зад нас по отношение на интелект и умения?
Грег Дженър: Това е страхотен въпрос! През 14-16 век, по време на Ренесанса в Европа, учените са вярвали, че нещата са се влошавали, и затова опитали да възродят класическите познания на древните гърци и римляни. Днес сме склонни да вярваме в идеята за прогреса, вероятно защото науката и технологиите се развиват постоянно. Затова мисля, че разбирането ни за миналото е сбъркано, защото свързваме модерните технологии с модерна интелигентност и следователно предшествениците ни би трябвало да са били глупави, защото не са разполагали с подобни технологии. Нашите предшественици обаче са били интелигентни колкото нас и нашите познания често се основават на техни експерименти, някои успешни, други – не. В книгата си се опитвам да покажа, че всеки един от 108-те милиарда души, населявали планетата ни досега, е трябвало да прави едни и същи неща, за да оцелее: да си осигурява топлина, да поддържа хигиена, да се храни, да пие, да ходи по малка и голяма нужда, да общува, да спи, да се учи как да се отнася към другите хора, да се смее, да се шегува, да танцува, да пее, да се напива, да обича домашните си любимци! Всяко общество в историята на човечеството е давало различни отговори на тези въпроси, но всички човешки същества споделят същите потребности.
В каква степен днес оценяваме удобствата, от които се възползваме ежедневно?
Грег Дженър: Ние имаме невероятния късмет да живеем в епохата на антибиотиците. До 40-те години на миналия век милиони хора са умирали всяка година от малки инфекции. Смятам, че способността да четем и пишем също е от огромно значение за живота ни, а пък електричеството и интернет ни позволяват да си говорим, когато аз съм в Англия, а ти в красива България! Това е чудесно. Бързината и обхватът на комуникация направиха света далеч по-малък и допринасят за много по-интензивно общуване и обмен на идеи. Разполагаме и с автомобили, влакове и самолети, които могат да ни отведат до нови места много бързо. Можете ли да си представите, че само преди 150 години хората са се нуждаели от осем месеца, за да изпратят писмо до Австралия и да получат отговор?
Нещо, което съм пропуснал да Ви попитам или желаете да добавите?
Грег Дженър: Имах щастието да посетя България през 2006 г., за да снимам телевизионен документален филм за древните траки. България е красива страна с невероятна природа и удивително културно наследство. Снимах в различни тракийски гробници, видях богато украсени златни и сребърни ритони и научих доста за Севт III. Посетих и археологически обекти от по-ранната каменно-медна епоха. Всичко това беше огромна чест за мен. Всъщност аз съм един от малкото британци, които познават древната история на България, и се гордея много с това!
На водещата снимка: Грег Дженър. Фотограф: James Gifford-Mead/Gregjenner.com
Това интервю ви хареса? Заповядайте в страницата на Truestory.bg във Facebook, където ще се срещнете с още интересни личности и техните истории!