Руската фотографка Светлана Казина изпитва дълбока любов към природата. Така силна, че преди повече от двадесет години тя напусна работата си в града и се мести със семейството си в хижа в планинско село близо до границата с Казахстан. Там тя успява да усъвършенства уменията си и да прекарва много време, заобиколена от суровата среда. Едно от любимите ѝ места за снимане е най-високият връх на Сибир, в планината Белуха. И в един неотдавнашен зимен ден тя успява да направи зашеметяващи снимки на невероятните „сапунени“ облаци, висящи над върха.
Разглеждана като свещена планина от местните жители, Белуха се издига на 4500 м и е разположена в Алтайските планини. Както се досещате, предвид височината, изкачването не е по силите на всеки. Казина отбелязва, че от нейното село са били нужни един ден с кола и два дни пеша, за да стигне до долината Ак-Кем. Оттам – още един ден да стигне до подножието на планината. Единствените, придружаващи Казина през нейното тежко пътуване, били учени и метеоролози, провеждащи изследвания.
Въпреки това, времето, прекарано в път към крайната цел, си заслужава всяка крачка и това се разбира, когато зрелищната гледка от върха покори душата на пътешественика. Сухите, мразовити условия, съчетани със силните ветрове, предпоставят появата на „сапунени“ облаци. „В прегръдката“ между източния и западния връх, цветовете на дъгата често се появяват, защото облаците са близо и до слънцето, и до луната.
Докато не е трудно цветната магия да се види с просто око, стига слънцето да не е прекалено силно, заснемането ѝ с камера не е никак лесна задача. Използвайки поляризиращ филтър и статив, Казина потъва в ослепителните облаци в небето… А резултатите говорят сами за себе си. Всеки облак има свой уникален вид – от многоцветни памучни бонбони до гигантски сапунени мехурчета в небето.
Още магия ви очаква в страницата ни във Facebook!