Там, където въздухът ухае на вълшебство през лятото, на сълзи през есента, на уют през зимата и на прясна любов през пролетта, е селото ми. Железна.
В община Чипровци, само на 37 км западно от Монтана, е ситуирано то. Пътят до там е кратък, минаваш покрай язовир Огоста и пред теб се открива Западният дял на Стара Планина. Ако си късметлия, можеш да го видиш да скрива в гръдта си слънцето, докато е покрит със сняг. Минава през много паметници – на Чипровското въстание, на партизани. Чудиш се кое е карало хората в този край да са толкова непокорни и търсещи свободата си още през 1681 г., преди всички други дори да мечтаят за свобода. Разбираш това, когато стигнеш до разклона преди селото и видиш гордо извисяващата се църква „Св. Николай“. Тя е разрушавана и възстановявана няколко пъти, с помощта на местното население, които са пъстри и различни точно като килимите, които изработват. Килимарството е било основен поминък за жените, както рударството за мъжете, столетия назад.
В детството си седях неотлъчно до майка си, която тъчеше килими на вертикален стан, а след като ги завършваше, ги режеха и ме люлееха в тях, за да е здрав килимът, точно колкото мен. Чувствах се като Малечка-Палечка в огромните килими, потапях се в приказен цветен калейдоскоп и пътувах във времето.
Село Железна е основано през I хил. пр.н.е. под името Ферара, заради желязната руда, която се е добивала. Просъществувало толкова години, в момента там няма препитание и населението е вече 292 души. Въпреки всичко е едно приказно място, на което сякаш времето е спряло, звездите са по-ярки, светулките – по-видими, хората – по-достъпни и близки. Наблизо е Чипровският манастир, където можеш да се разходиш по стъпките на Панайот Волов и Филип Тотю, а в прохладата на старопланинската гора можеш да намериш прелестния Чипровски водопад. След като опиташ от късчетата история и природа, ти препоръчвам местните гозби – баница с чипровски кори, пълнени чушки с боб, печено агне с бабина душица, курбан чорба. Тук хората са гостоприемни, храната вкусна, питиетата студени, а историята навсякъде… търсят се хора, които да я разкрият!
Автор: Мария Йорданова
Очакваме и вашите снимки, придружени с разкази, от селата на България. Вижте повече за играта ни „Спомни си селата на България“ и се включете в нея!