Тихомир е българско село със старинна народна култура, съхранена през вековете на османското робство. Село Тихомир се намира в Южна България, община Кирково, област Кърджали. Населението на село Тихомир е приблизително 1000 души, но поради липса на работа, младите са напуснали своите земи.
Mестните жители се занимават с животновъдство и земеделие. Те отглеждат предимно пипер, тютюн и лавандула. В Тихомир има три работещи шивашки цеха, даващи работа на близо 300 човека. От октомври 1923 г. в селото има детска градина, начално и основно училище – ОУ ,,Васил Левски“. За жителите училището е успех и образование, защото тук се възпитават млади хора, които показват своите умения и знания в цяла България.
Жителите са привързани към своите традиции и обичаи. Всяка година се провеждат събори, свързани с родопската култура. Тихомир е известен с двата римски моста, които са от времето на римляните. Смята се, че по времето на римляните през селото са минавали основните пътища, които служили на керваните, пътуващи към Егейска Тракия. Минувачите предимно се занимавали с търговия и са били впечатлени от красивата природа на региона. Според местните жители селото е заселено към 16 век от преселници от Беломорска Тракия. Предполага се, че семействата се занимавали с шивачество, от където идва и старото наименование на селото – Терзи юрен. Говорът (диалектът) на хората от село Тихомир е много специфичен. Той се приема за едни от най-старите диалекти в България, с който жителите се гордеят. Освен, че диалектът е старинен, в продължение на много години той се запазва и се предава от поколение на поколение. Тихомир е известен с участието си в Балканските и Световните войни. В селото има изграден паметник в чест на загиналите във Втората световна война. Тихомир има и своя женска носия. В селото е развит и традиционният занаят папукчийсвто, емениджийство и чехларство за производство на обувки щавена говежда и агнешка кожа за жени и мъже, наречени емении, високи кундри, тулумби. Тихомирските еменджии задоволяват нуждите от обуща на цялото мюсюлманско население от Източните Родопи и Беломорието.
Аз учих 7 години в село Тихомир. Училището, където постъпих в първи клас, за мен е много ценно, защото благодарение на моите учители съм постигнала целите си. Село Тихомир се намира в спокоен регион, има красива природа, чист планински въздух и добродушни хора. След толкова много прекарани години, човек осъзнава колко е ценно да имаш село, традиции, обичаи, защото това те прави истински щастлив. Тук всички се познават, тука няма злоба, има само трудолюбиви хора, които чакат своите роднини да пристигнат от чужбина. Спомнете си селата на България!
Когато човек познава корените си, повишава своята самооценка. Не отричам положителните черти на големия град, но когато си у дома се чувстваш най-спокоен. Призовавам всички, които имат села, които имат роднини на село. Посетете ги! Винаги може да разчитате на родното място, защото там са вашите истински корени.
Автор: Ясемин Садък
Очакваме и вашите снимки, придружени с разкази, от селата на България. Вижте повече за играта ни „Спомни си селата на България“ и се включете в нея!