През последната седмица ние, българите, независимо дали живеем в страната или на хиляди километри от нея, имаме троен повод за радост.
Росица Заимова, Ива Цолова и Лена Бориславова попаднаха сред общо 300 европейци на възраст до 30 г. като част от инициативата 30 Under 30, в рамките на която сп. Forbes всяка година избира по 30 души в 10 категории, които с дейността си правят света едно по-добро място за живеене.
Роси и Ива, заедно с още 28 млади европейци, намират място в списъка на Forbes за социални предприемачи, а Лена е сред 30-те номинирани в областта на правото и политиката.
След като по-рано през седмицата ви представих Роси, днес ще ви запозная с Ива. Надявам се, че след прочитането на този материал няма да имате и капка съмнение защо и как тази млада дама е привлякла вниманието на Forbes.
Ива е родена и израства в София. Завършва средното си образование в 91. Немска езикова гимназия „Проф. Константин Гълъбов“ и след това придобива бакалавърска степен по политически науки от Университета за национално и световно стопанство (УНСС). През лятото на 2015 г. преминава през обучение за хора с интерес към предприемачеството (т.н. Summer Entrepreneurship Program) в Babson College в САЩ.
Освен съосновател на JAMBA (за която компания ще научите повече след минутка), Ива е съосновател и на LEMUR Social Creative Studio. През 2016/2017 г. е един от двамата български младежки делегати към Организацията на обединените нации (ООН), през 2017 г. е и младежки делегат на България към Съвета на Европа. Вече повече от година Ива е член на борда на Асоциацията на българските лидери и предприемачи (ABLE). През 2016 г. печели наградата в категория „Хуманитарно и доброволческо лидерство“ и така става един от 10-те най-изявени млади българи в рамките на инициативата на Junior Chamber International (JCI).
Ива основава JAMBA (от старолатински – „опора“) през октомври 2016 г. заедно с Йоана Колева. Въпреки че първоначално името на компанията може да ви се стори странно, двете едва ли биха могли да изберат по-добро наименование предвид каузата, за която се борят. Както самите те описват начинанието си, JAMBA е онлайн платформа и консултантска опора за осигуряване на условия за предварителна подготовка и последващ подбор с цел професионална реализация на хората с увреждания в България, които те наричат хора с различни възможности.
Платформата предлага кътче във всеобхватното интернет пространство, където хора с увреждания могат да се запознаят с работодатели, които са готови да ги наемат, като се съобразят с индивидуалните им потребности за достъпна работна среда. JAMBA предоставя на кандидатите за работа възможности за придобиване на ценни умения чрез обучения и стажове. Към момента екипът на компанията е помогнал на 40 души да намерят подходящо работно място.
Съвсем не е случайно, че Ива и JAMBA са попаднали в полезрението на Forbes, защото уникалнията за страната проект има потенциала да допринесе за ефективното включване на хората с увреждания в местния трудов пазар. Подобна интеграция би донесла множество ползи както за стотиците хиляди наши сънародници с увреждания, които така биха могли да водят пълноценен живот, така и за икономиката на страната ни предвид скоростното застаряване на населението и ниските нива на раждаемост.
Сега ви оставям в ръцете на самата Ива, която беше така добра да отдели от времето си, за да отговори на въпросите ми.
Кога, как и защо реши да създадеш JAMBA?
Ива: Идеята за основаването на JAMBA се зароди преди около 3 години. Малко преди това в неправителствения сектор се запознахме с моя партньор и съосновател на JAMBA – Йоана Колева, където работехме активно с хора с увреден слух. Общувайки активно с хора с увреждания, разпознахме трудностите с включването в пазара на труда като едно от най-големите предизвикателства за хората с увреждания, а разрешаването му като предпоставка за повишаване на икономическото състояние на населението и увеличаването на броя на икономически активните българи.
Целият този опит ни показа колко изключителни са хората с различни възможности (така ние наричаме хората с увреждания), колко голям потенциал имат те и че всъщност най-големите предизвикателства за тяхната интеграция са равният достъп до качествено образование, адаптирано професионално обучение и включване в пазара на труда, които са от ключово значение за всеки човек.
Всичко това ни доведе до идеята за създаването на JAMBA, чиято мисия е на първо място да подкрепяме ГЕРОИТЕ си в натрупването на ключови умения и компетенции в различни професионални сфери чрез обучения и стаж. Като следваща стъпка ние съдействаме за тяхното включване в пазара на труда и дори за кариерното им израстване.
Кой е най-ценният урок, който си научила покрай изграждането и развиването на JAMBA? А кое предизвикателство би определила за най-сериозно?
Ива: Необходимо е много голямо търпение, защото нещата в тази сфера се случват бавно и е важно да не се губи мотивация въпреки предизвикателствата. Важно е винаги да се подхожда с разбиране и да се търси подкрепа от всички заинтересовани страни, тъй като само по този начин може да се постигне устойчивост и съотвтено да достигнем до по-голям брой герои.
Най-голямото предизвикателство е да докажем на бизнеса, че хората с различни възможности имат потенциал и могат. Това е свързано и с предразсъдъците, които има обществото като цяло. Вярваме, че с показването на успешните примери ще постигнем позитивната промяна.
Какво те вдъхновява да продължаваш да правиш това, което правиш в момента?
Ива: Вдъхновението идва от радостта в очите на хората. Безкрайно сме щастливи, че чрез JAMBA хората с различни възможности, които сме подкрепили, започват да се чувстват пълноценни, променят ежедневието си, намират нови приятели, намират работа и в крайна сметка се интегрират. Това е смисълът на всичко.
Как реагира, когато разбра, че си попаднала в полезрението на Forbes? Какво означава за теб включването ти в този списък?
Ива: Всички от екипа ни се зарадвахме много на прекрасната новина! Това е признание за смисъла и важността на мисията на JAMBA и сме много щастливи, че получихме такова признание на европейско ниво. Това ни показва, че трябва да продължаваме с още по-голяма сила и да работим много за развитието на проекта.
Какъв съвет би дала на онези млади българи, които се лутат в търсене на своето място, призвание и кариера?
Ива: Бих посъветвала всеки да бъде смел, да рискува, да направи първата и „най-страшна“ крачка към неизвестното, защото ако вярва с цялото си сърце в това, което иска да създаде, и вижда смисъла въпреки трудностите, ще си заслужава. Да правиш нещо свое е предизвикателно, но учи на много и удовлетворението е невероятно, когато видиш, че нещата започнат да се случват.
На заглавното изображение: Ива Цолова по време на форум в Сеул, Южна Кореа. Снимка: Личен архив