Инстинктивно е. Избягваме страховете си, не ни се стои в дискомфорта им, заблуждаваме се, слагаме маски, отлагаме срещата с тях. Всички знаем как се прави това, но опитвали ли сме обратното? Можем ли да осветим, опознаем и дори да обичаме страховете си? Възможно ли е да ги използваме като ресурс за осъзнаване и развитие?
Тази тема е все по-обсъждана, което е все по-хубаво. Днес тя е и нашият фокус и я коментираме с Велина Цанкова – създател на картите „Преодолей страховете си“. По личния си път уча от нея още от първия си ден, за което съм благодарна. Каня ви да откриете ценното и за себе си в разговора ни.
Коя е Велина?
Велина: Велина е 38-годишна, разведена, обича да пътува, постоянно да се развива и да научава нови неща. Отскоро има собствен бизнес и се чувства все по-добре в кожата си. Любопитна е какво ѝ предстои и се наслаждава на моментите на истинска вътрешна радост – например, когато прекарва време с приятелите си, гледа залеза, разхожда се в гората или танцува.
Карти „Преодолей страховете си“ – как ти дойде идеята да създадеш такъв продукт? Какво те мотивира?
Велина: Преди няколко години, след една голяма промяна в живота ми, имах възможност да остана насаме със себе си и да усетя какво мога да започна сама. Беше като едно ново начало за мен, инициация в това да стъпя по нов път, където разчитам изцяло на себе си. Картите се родиха като част от този процес – през тях се срещнах с много от собствените си страхове и си дадох сметка колко много инструменти всъщност съм събрала през годините, за да се справям. Покрай тях започнах да практикувам и други методи, с които да помагам на себе си и хората около мен да минават по-леко през трудностите – различни енергийни терапии, ТЕС и Пренареждане на матрицата.
Какво откриваме в кутийката? Как можем да работим с картите „Преодолей страховете си“?
Велина: В кутията има 35 карти с различни страхове – илюстрация на страха, насочващи въпроси и качество, което ще развием, когато го преодолеем. Освен сета с карти вътре има още и книжка, в която са събрани 50 различни техники за справяне със страховете ни – терапевтични игри, упражнения за писане, рисуване, провокации да направим нещо различно, техники за дишане, медитации, визуализации за свързване с тялото и съзнателно отпускане. Така хем можем по-добре да опознаем страховете си, хем имаме един богат набор от инструменти, които ни позволяват да се справим с всякакви трудни ситуации.
А тях можем да работим главно за по-съзнателно свързване със себе си. Мисля, че картите и техниките към тях са идеален инструмент за саморефлексия, който в същото време дава лесни упражнения за навлизане навътре, опознаване на емоциите, които са там и ефективното им освобождаване от тялото и ума.
50-те техники в книжката дават хубава основа за опознаване на „тригърите“, мисловните модели, физическите и емоционалните ни реакции. Вярвам, че когато сме по-наясно със себе си, можем да сме много по-автентични, искрени и отдадени във всичките си взаимоотношения.
Дай ни пример за положителна промяна през този метод – личен или от наблюдение.
Велина: От личен опит мога да кажа, че различните техники са подходящи за различни моменти – понякога много ми помага да си направя един High Vibe Walk, докато друг път единственото, от което имам нужда, е да лежа и да дишам. Една от най-силните за мен техники е Работата с частите. Използвам я всеки път, когато искам да комуникирам с вътрешните ми подличности, които са в конфликт. Това, което наричаме самосаботаж или твърде силен вътрешен критик. С тази техника разбрах, че всички наши части ни искат доброто. Просто в повечето случаи нямат достатъчно информация, останали са в миналото или единствено искат да бъдат чути и видяни, за да се успокоят.
Преди време една приятелка ми сподели, че докато синът ѝ минавал през труден период на много страхове, са си направили кукличка (една от техниките в книжката е базирана на индианска традиция за споделяне на тревогите преди лягане на малка кукличка, която се поставя под възглавницата). Още на следващия ден той ѝ беше казал, че кукличката работи и него вече не го е страх.
За кого са полезни и препоръчителни картите? Можем ли да ги използваме в група или в семейна среда?
Велина: Картите могат да бъдат използвани както самостоятелно, така и в група – с приятели или роднини. Когато ги използваме за своя вътрешна работа – като саморефлексия, когато сме в труден етап от живота си или искаме целенасочено да преодолеем даден страх или модел – можем да изследваме всички техники от книжката, които ни се струват интересни. Пробвайки ги индивидуално, можем да открием в тях работещи инструменти, които след това да използваме във всякакви ситуации и срещайки се и с други трудни емоции (не само страхове, но и гняв, тъга, вина, срам и т.н.).
Когато разглеждаме картите в група, ценното е споделянето и възможността да се отворим, да бъдем уязвими. Това са моменти, които ни свързват с другите, когато осъзнаваме, че не сме сами и останалите също имат подобни на нашите страхове, притеснения и тревоги. В най-добрия случай в група се чувстваме чути, видяни, разбрани и приети такива, каквото сме. Може всеки да изтегли карта и да сподели собствената си връзка с конкретния страх или да бъде сложена в средата една карта, която да зададе тема. Тогава всички могат да се свържат около тази тема и да разкажат съществува ли тя в живота им в момента и как се справят с нея. Някои от техниките са подходящи за групова практика също – например асоциативното писане, арттерапията, танците, „страшната вечеря“, ТЕС.
В книжката са описани и инструменти, които са подходящи за деца. С тях можем да им помогнем да видят страха си от различна гледна точка, да го превърнат в игра и да се усетят способни да се справят.
На какво всъщност ни учат страховете и как здравословно да променим нагласата си към тях?
Велина: Целта на страховете ни е да ни предпазят – от нараняване, болка или някаква друга беда. Еволюционно те са помогнали на всички живи същества да оцелеят и са ни жизнено важни. Проблемът при нас, хората, е, че нервната ни система започва да възприема като заплаха ситуации, емоции или същества, които реално няма да ни убият.
Здравословно можем да променим нагласата си към тях, когато открием корена им. Според мен само тогава ще сме способни наистина да разберем защо все още се появяват в живота ни и как да се справим. Много от техниките залагат на медитации, визуализации и свързване с тялото, където се крие подсъзнанието ни (и съответно всички потиснати емоции, които ни блокират). Колкото по-добре познаваме себе си, причините за реакциите и действията си, толкова по-лесно става.
Още интересни разговори ще намерите във Facebook страницата на TrueStory.bg.
Подкрепете ни в Patreon!